در طراحی دکوراسیون داخلی رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید، مبلمان مورد علاقه‌‌ی‌تان و وسایل تزئینی نقش زیادی دارند. اما این‌ها باید‌های طراحی دکوراسیون هستند و انجام این کار نبایدهایی هم دارد. طراح دکوراسیون باید همیشه به‌دنبال چیز‌هایی برای حذف کردن باشد. اگر چشم انتقادی خود را تقویت کنید، متوجه می‌شوید که یک سری اشتباهات رایج در هر اتاقی که به آن وارد می‌شوید، تکرار شده‌اند. البته این خوب است، چون دانستن نباید‌ها می‌تواند به اندازه‌ی دانستن بایدها مفید باشد. اگر چشمان‌تان هنوز در تشخیص دادن اشتباهات طراحی دکوراسیون آن‌قدر تعلیم ندیده‌اند، ما مواردی را برای‌تان آورده‌ایم که می‌توانید در دکوراسیون خانه‌ی‌تان دنبال‌شان بگردید. 


استفاده از فرش کوچک

استفاده از فرش‌های کوچک یکی از اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون است. تمام مبلمان باید روی فرش قرار بگیرند و اگر این ممکن نیست، حداقل دو پایه‌ی جلوی تکه‌های بزرگ مبلمان باید روی فرش باشد.


عجله کردن در انتخاب رنگ دیوارها

رنگ تنوع زیادی دارد و عوض کردن آن بسیار ساده است. بهتر است اول گران‌ترین وسایل خانه مثل مبل را بخرید و سپس بر اساس آن، رنگ دیوارها را انتخاب کنید.


آویزان کردن لوستر در ارتفاع بالا

با آویزان کردن لوستر می‌خواهیم اتاق را روشن کنید، نه سقف‌ را. 


تابلو باید در سطح دید چشم نصب شود تا تماشا کردن آن راحت باشد.

آویزان کردن تابلو در ارتفاع بالا

اکثر افراد تابلوها را نزدیک به سقف نصب می‌کنند، درحالی که باید در سطح دید چشم نصب شود تا تماشا کردن آن راحت باشد. البته سطح دید چشم برای افراد مختلف متفاوت است و باید از قضاوت خودتان استفاده کنید. 


استفاده از پرده‌های کوتاه

پرده باید تا روی زمین بیاید؛ اگر بلندتر باشد و کمی چین بخورد اشکالی ندارد، اما هیچ‌وقت نباید کوتاه‌تر باشد. پرده کوتاه تاثیر شلوار کوتاه را دارد، باعث می‌شود دیوار کوتاه‌تر به‌نظر برسد. 


استفاده‌ بیش از حد از بالشتک

بالشتک‌ها می‌توانند المان‌های موثری در دکوراسیون داخلی باشند، اما نباید آن‌قدر زیاد باشند که هنگام نشستن مجبور شوید آن‌ها را کنار بزنید. فقط به‌خاطر این‌که در فروشگاه بالشتک‌ها را به آن شکل می‌چینند، دلیل نمی‌شود در خانه‌ی شما هم به همان شکل باشد. 


طراحی دکوراسیون با تمی خاص

با این‌که طراحی دکوراسیون با یک تم خاص می‌تواند سرگرم‌کننده باشد، اکثر افراد پس از مدتی کوتاه از این نوع دکوراسیون خسته می‌شوند. تم‌ها پس از مدت کوتاهی قدیمی می‌شوند و مجبور خواهید بود وسایلی که دیگر نمی‌‌خواهید را تعویض کنید. بهتر است المان‌هایی از تمی که دوست دارید را به دکوراسیون اتاق اضافه کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید در دکوراسیون اتاق کودک از تم جنگل استفاده کنید، استفاده از کوسن با طرح گوره‌خری کافی خواهد بود.


همیشه قبل از خرید مبلمان یا وسایل خانه‌ی، به کاربرد و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها نیز فکر کنید.

ترجیح دادن سبک به راحتی

بسیاری از مبلمان و وسایل خانه‌ی موجود در بازار زیبا هستند، اما استفاده کردن از آن‌ها اصلا راحت نیست. همیشه قبل از خرید مبلمان یا وسایل خانه‌ی، به کاربرد و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها نیز فکر کنید.


چسباندن مبلمان به دیوار

گاهی اوقات انجام این کار در اتاق‌های کوچک ممکن نیست، اما تا جایی که امکان دارد سعی کنید مبلمان را به دیوارها نچسبانید و با نزدک کردن آن‌ها به یکدیگر، فضایی صمیمی برای گپ و گفت ایجاد کنید. این مسئله در طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی اهمیت زیادی دارد. 


استفاده از یک نوع نورپردازی

بهتر است در طراحی دکوراسیون، از ترکیب نورپردازی سقفی، کاربردی و فراگیر استفاده شود. از لامپ‌‌های رومیزی، ایستاده و دیواری و هر نوع لامپی که مورد علاقه‌ی‌تان است در نورپردازی منزل استفاده کنید. فقط دقت کنید که نورپردازی باید ترکیبی باشد تا اتاق و تمام افراد داخل آن، زیباتر به‌نظر برسند. 


منبع : About