در خصوص طراحی دکوراسیون داخلی، قوانین سفت و سختی وجود ندارد. پلیس دکوراسیونی وجود ندارد که به خانه‌ها برود و قوانین چیدمان مبلمان و استفاده از رنگ‌ها را اجرا کند. مهم‌ترین نکته در خصوص طراحی دکوراسیون اتاق خواب این است که آن را طوری طراحی کنید که دوستش داشته باشید. با این حال، رهنمود‌هایی برای ساده کردن طراحی دکوراسیون اتاق خواب رویاهای‌تان وجود دارد. اگر دوست دارید، می‌توانید از این رهنمود‌ها پیروی نکنید، اما باید بدانید با این کار وارد حوزه‌ی نبایدها می‌شوید. با مجله ایرانگان همراه باشید تا از نبایدهای طراحی دکوراسیون اتاق‌ خواب آگاه شوید. 


درست نکردن تخت

هر روز صبح چند دقیقه وقت بگذارید و تخت‌تان را درست کنید؛ این یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین روش‌ها برای بهبود ظاهر اتاق خواب است. با درست کردن تخت نه‌تنها اتاق تمیزتر و مرتب‌تر به‌نظر خواهد آمد، بلکه هنگام خواب هم وارد شدن به تختی مرتب احساس بهتری دارد. 


شلوغ کردن اتاق

درست است، بعضی وقت‌ها مشغله زیاد می‌شود و حتی وقت نمی‌کنیم لباس‌های کثیف‌تان را از اتاق جمع کنیم. اما اگر هر شب لباس‌های کثیف‌تان را از روی تخت کنار می‌زنید و می‌خوابید، یا روی میز توالت پر از کاغذ و پس‌ماند مواد غذایی است، وارد حوزه‌ی نبایدها شده‌اید. اتاقی که شلوغ و نامنظم باشد آرامش‌بخش نخواهد بود. با نظافت کردن منزل و مرتب کردن اتاق خواب، احساس بهتری در خانه خواهید داشت. 


زیادی ست کردن

داشتن یک ست مبلمان برای اتاق خواب، می‌تواند دکوراسیون آن را زیباتر کند. رنگ‌ها و طرح‌های مکمل یکی از استاندارد یک دکوراسیون خوب هستند. اما زیادی ست بودن مبلمان هم خیلی مناسب نیست. اتاق خواب باید شبیه اتاقی باشد که در آن افراد زندگی می‌کنند، نه شبیه عکس‌های مجله‌های طراحی دکوراسیون. با استفاده از چند رنگ و طرح متضاد، یا یک تکه مبلمان که با باقی آن ست نیست، در دکوراسیون اتاق خواب تنوع ایجاد کنید. 


پافشاری در، ست کردن یا پافشاری در تضادسازی باعث از بین رفتن تعادل در فرم دکوراسیون داخلی  اتاق خواب می‌شود.


تضاد زیادی

در حالی که زیادی ست بودن مبلمان می‌تواند خسته‌کننده باشد، تضاد زیادی هم به هرج و مرج منجر می‌شود. تعادل کلید موفقیت در طراحی دکوراسیون است. با استفاده از رنگ‌هایی که بین طرح‌ها و مبلمان یکپارچگی ایجاد می‌کنند و سبک و حسی مشابه دارند، از به هم ریخته شدن دکوراسیون جلوگیری کنید. 


از دست دادن مقیاس

در دنیای طراحی دکوراسیون داخلی، مقیاس یعنی مبلمان، وسایل تزئینی و اتاق از لحاظ اندازه با هم چه رابطه‌ای دارند. یکی از نباید‌های طراحی دکوراسیون استفاده از مبلمانی است که مقیاسش نسبت به اندازه‌ی اتاق مناسب نیست. برای مثال، اگر اتاق خواب کوچکی دارید، استفاده از تخت کینگ سایز و میز توالت بزرگ کار درستی نیست. از طرف دیگر در یک اتاق خواب بزرگ، باید از مبلمانی استفاده کنید که حضورش در اتاق پر رنگ باشد و تعادل را در آن ایجاد کند. 


کم‌نور بودن اتاق

اگر در اتاق خواب فقط یک لامپ روی میز پاتختی قرار دهید، در تاریکی زندگی خواهید کرد. در حالی که هنگام خواب اتاق باید تاریک باشد، اتاقی کم‌نور غم‌زده می‌شود و آرایش کردن و لباس انتخاب کردن در آن، کار مشکلی خواهد بود. اگر در نورپردازی اتاق خواب از لامپ‌های سقفی استفاده نکرده‌اید، انجام این کار بهترین روش برای روشن کردن اتاق است. اگر این کار ممکن نیست، یک لامپ ایستاده‌ی زمینی گوشه‌ی اتاق و مقابل لامپ رومیزی قرار دهید. 


استفاده از وسایلی که دوست‌شان ندارید

اگر در اتاق خواب‌‌تان با وسایلی که دوست‌شان ندارید محاصره شده باشید، نمی‌توانید در آن احساس خوبی داشته باشید. از شر وسایلی که دوست‌شان ندارید خلاص شوید. اگر مبلمانی را دوست ندارید و بودجه‌ی عوض کرد آن را هم ندارید، بهتر است آن را رنگی تازه بزنید.


منبع : About