HDMI کابل استاندارد امروزی برای متصل کردن دستگاه‌های صوتی و تصویری است. این کابل جایگزین روش‌های قدیمی مثل استفاده از سیم و کابل کامپوزیت شده است. این نوع کابل سیگنال‌ها را به صورت دیجیتالی انتقال می‌دهد و قابلیت انتقال سیگنال‌های صوتی و تصویری را دارد. HDMI هم‌چنین یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای متصل کردن دستگاه‌های مختلف صوتی و تصویری محسوب می شود و تنظیمات زیادی ندارد. البته داشتن شناخت روی کابل‌های HDMI، در خرید کابل مناسب به شما کمک زیادی خواهد کرد. کابل HDMI استفاده‌های زیادی دارد که در این مطلب، چگونگی متصل کردن سینمای خانگی به تلویزیون با استفاده از کابل HDMI را برای‌تان شرح می‌دهیم.


پورت‌های HDMI روی دستگاه‌های مورد نظر را پیدا کنید

با استفاده از کابل HDMI، می‌توان صدا و تصویر را با بهترین کیفیت انتقال داد. استفاده از این نوع کابل هم‌چنین ساده‌ترین روش برای متصل کردن دستگاه‌های صوتی و تصویری است. اگر یک دریافت کننده با تعدادی پورت HDMI  داشته باشید و تلویزیون‌تان حداقل یک پورت HDMI داشته باشد، می‌توانید تمام دستگاه‌های صوتی و تصویری را از طریق دریافت‌کننده، به تلویزیون متصل کنید. اکثر دریافت‌کننده‌های جدید، چندین پورت HDMI دارند. 


ببینید تلویزیون‌تان چه نوع پورت HDMI دارد

اگر بخواهید صدا از طریق کابل HDMI به بلندگوهای سینمای خانگی برسد، باید تلویزیونی داشته باشید که از کابل HDMI 1.4 ARC پشتیبانی کند. اگر تلویزیون‌تان از این نوع کابل پشتیبانی نکند، باید برای متصل کردن بلندگوها به تلویزیون، از نوع دیگری از کابل استفاده کنید. بهترین نوع کابل برای این کار، کابل صوتی اوپتیکال است. کابل اوپتیکال را از خروجی تلویزیون، به ورودی دریافت‌کننده متصل کنید. 


سینمای خانگی و پلی استیشن 4 را با کابل HDMI به دریافت‌کننده متصل کنید چون کیفیت تصویر این دستگاه‌ها بیشتر است.

دستگاه‌های صوتی و تصویری را به دریافت‌کننده متصل کنید

این دستگاه‌ها می‌توانند پخش‌کننده‌ی DVD یا Blu-ray و کنسول بازی باشند. اگر تعداد ورودی‌های HDMI دریافت‌کننده محدود است، اول جدیدترین دستگاه‌ها را با کابل HDMI متصل کنید. برای مثال اگر دریافت‌کننده دو ورودی HDMI دارد و شما یک پلی استیشن 4، یک پخش‌کننده‌ی DVD و یک سینمای خانگی دارید، سینمای خانگی و پلی استیشن 4 را با کابل HDMI به دریافت‌کننده متصل کنید چون کیفیت تصویر این دستگاه‌ها بیشتر است و به کابل HDMI نیاز دارند. کابل‌ها HDMI فقط از یک طرف متصل می‌شوند، پس فشار زیادی به آن‌ها وارد نکنید. 


خروجی دریافت‌کننده را به ورودی تلویزیون متصل کنید

با این کار تصویر تمام دستگاه‌هایی که به دریافت‌کننده متصل هستند، به تلویزیون منتقل می‌شود. با کابل HDMI 1.4 یا جدیدتر، سیگنال‌های صوتی از تلویزیون به دریافت‌کننده و سپس به بلندگوهای سینمای خانگی منتقل می‌شوند. 


با استفاده از کنترل دریافت‌کننده ورودی‌های HDMI را تغییر دهید

حالا که تمام دستگاه‌ها از طریق دریافت‌کننده به تلویزیون متصل شده‌اند، می‌توانید ورودی تلویزیون را روی پورت HDMI که دریافت‌کننده به آن متصل است قرار دهید و با استفاده از کنترل آن، ورودی‌های دریافت‌کننده را عوض کنید. از آن‌جایی که همه چیز با کابل HDMI متصل شده است، تنظیمات صدا را باید از روی دریافت‌کننده انجام دهید. 


متصل کردن دستگاه‌ها به تلویزیون

اگر نمی‌‌خواهید سینمای خانگی را به تلویزیون متصل کنید، می‌توانید دستگاه‌های دیگر را مستقیما به تلویزیون متصل و با استفاده از کنترل آن، ورودی‌ها را تغییر دهید. بیشتر تلویزیون‌های پیشرفته حداقل دو پورت ورودی HDMI  دارند. اگر تعداد دستگاه‌هایی که می‌خواهید به تلویزیون متصل کنید زیاد است، به یک سوییچ HDMI نیاز خواهید داشت که تعداد بیشتری پورت ورودی HDMI برای‌تان فراهم کند. 


منبع : Wikihow