فرقی نمی‌کند یک تلویزیون مسطح دیجیتال هوشمند داشته باشید یا یک تلویزیون آنالوگ قدیمی، در این مطلب لیست کاملی از سیم و کابل مورد نیاز برای متصل کردن تلویزیون به کنسول بازی، دستگاه پخش DVD، دریافت‌کننده و دستگاه‌های صوتی و تصویری دیگر آورده شده است. با مجله ایرانگان همراه باشید تا اطلاعاتی کسب کنید که با استفاده از آن، خواهید توانست حداکثر بهره را از تلویزیون خودببرید. 


داشتن شناخت به تلویزیون

  • برچسب تلویزیون را بررسی کنید: کنار یا پشت تلویزیون برچسبی است که شماره مدل، شماره سریال و تاریخ تولید تلویزیون روی آن درج شده است. برای مثال ممکن است تلویزیون شما Samsung J5500 باشد. 
  • شماره مدل تلویزیون را در اینترنت جست و جو کنید: مشخصات ورودی‌ها و خروجی‌های تلویزیون به شما می‌گویند از چه نوع سیم و کابل مخصوص این نوع لوازم صوتی و تصویری استفاده کنید. تلویزیون‌های دیجیتال ورودی HDMI دارند و تلویزیون‌های آنالوگ ورودی RCA یا S-video. برای مثال، Samsung J5500 ورودی HDMI، ورودی کامپوننت و کامپوزیت و خروجی دالبی DTS Studio دارد. 
  • دستگاه‌هایی که می‌خواهید به تلویزیون متصل کنید را انتخاب کنید: در حالی که ممکن است تلویزیون شما چند نوع دستگاه را پشتیبانی کند، احتمالا فقط دستگاه‌هایی که دارید را به آن متصل خواهید کرد. ورودی‌های این دستگاه‌ها را بررسی و مشخصات آن‌ها را در اینترنت جست و جو کنید. حالا که در خصوص تلویزیون و ورودی‌‌های آن اطلاعات کافی دارید، می‌توانید سیم و کابل مناسب برای آن را انتخاب کنید. 

استفاده از کابل HDMI صدا و تصویر را با بالاترین کیفیت موجود انتقال می‌دهد.

انتخاب سیم و کابل مناسب برای تلویزیون

  • استفاده از کابل HDMI: این نوع کابل صدا و تصویر را با بالاترین کیفیت موجود انتقال می‌دهد. اگر تلویزیون و دستگاه‌های‌تان ورودی و خروجی HDMI دارند، حتما از این کابل استفاده کنید. اگر با این نوع کابل آشنایی کافی ندارید، بهتر است قبل از استفاده نکاتی در مورد کابل HDMI بدانید. 
  • استفاده از کابل اوپتیکال: در حالی که کابل اوپتیکال هم مثل کابل HDMI، صدا را به شکل دیجیتالی انتقال می‌دهد، کیفیت آن کمی از کیفیت کابل HDMI پایین‌تر است و فقط با کابل HDMI می‌توان صدای ضبط شده روی دیسک‌های Blu-ray را انتقال داد. البته کابل اوپتیکال تحت تاثیر مشکلات برقی و فرکانس‌های رادیویی قرار نمی‌گیرد. از کابل اوپتیکال برای متصل کردن بلندگوها و دریافت‌کننده‌های قدیمی‌تر که خروجی HDMI ندارند استفاده کنید. 
  • استفاده از کابل کامپوننت: کابل‌های کامپوننت سیگنال‌ها را از هم متمایز می‌کنند تا تصویر تلویزیون با تصویر اصلی تقریبا یکی شود. کابل‌های کامپوننت به رنگ‌های سفید، قرمز و زرد یا سفید، قرمز و سبز هستند.
  • استفاده از کانورتور: برای این‌که روی تلویزیون‌های آنالوگ تصویر دیجیتال داشته باشید، باید از جعبه کانورتور استفاده کنید. یک کابل از آنتن تلویزیون به کانورتور و سپس به تلویزیون بکشید. 
  • کابل گران نخرید: اگر یک کابل HDMI یا اوپتیکال ارزان سیگنال را به تلویزیون انتقال می‌دهد، دلیلی ندارد کابل گران‌تر بخرید. 


منبع : Wikihow