خرید مبلمان مثل یک سرمایه‌گذاری می‌ماند. بهتر است بهترین جا را برای نشستن انتخاب کنید.

بدنه‌ی مبلمان را وارسی کنید
بدنه‌ی قوی یعنی مبلمانی بادوام. چوب‌‌های نرم مثل چوب کاج ارزان هستند اما ممکن است تاب بردارند یا لق شوند. چوب‌های گران‌تر مثل بلوط، زبان گنجشک و راش دوام بیشتری دارند. از مبلمانی که بدنه‌ی فلزی، پلاستیکی یا نئوپان دارند دوری کنید، زیرا ممکن است خش یا ترک بردارند. جنس پایه‌ی مبلمان باید با بدنه یکی باشد و یا این‌که با پیچ و مهره به آن متصل شده باشد نه چسب.
نکته: برای این‌که بتوانید بدنه‌ی مبل را چک کنید می‌توانید یکی از پایه‌های جلویی را بلند کنید. اگر پایه را بیشتر از چند سانتی متر از روی زمین بلند کردید پایه‌ی جلویی دیگر هم باید از زمین بلند شود. اگر پایه‌ی دیگر هنوز بلند نشده است بدنه‌ی مبل ضعیف است.

در مورد چگونگی اتصال قسمت‌‌های مختلف بدنه سوال کنید
اگر بدنه‌ی مبلمان با استفاده از روش‌های زیر متصل شده باشند یعنی مبلمان بدنه‌ی محکمی دارد:
میخ‌ چوبی، میخ‌ چوبی دوتایی، پیچ و بست‌های فلزی. از میخ و میخ دوسر هم برای محکم ‌کاری استفاده می شود اما هیچ وقت مبلمانی که فقط با میخ دوسر، میخ یا چسب سرهم شده خریداری نکنید.

در بیشتر مبلمان ها از فنرهای سینوسی یا ماری استفاده می‌شود که از مفتول مارپیچ ساخته شده‌اند.

فنرها را بررسی کنید
در بیشتر مبلمان ها از فنرهای سینوسی یا ماری استفاده می‌شود که از مفتول مارپیچ ساخته شده‌اند. اگر فلز این نوع فنرها به اندازه‌ی کافی قوی نباشد در طول زمان روی بدنه فشرده یا شل می‌شوند. مبلمان خوب معمولا «فنرهای دست‌ساز 8 طرفه» دارد. این نوع مبلمان بسیار راحت و البته گران قیمت است. می‌توانید از روی روکش مبل، فنرها‌ را احساس کنید؛ باید به هم نزدیک و سفت باشند. مبلمان بدون فنر ناراحت و سست است.
نکته: محکم روی گوشه یا لبه‌ی بیرونی مبلی که در نظر دارید خریداری کنید بشینید. صدای جیرجیر نشان دهنده‌ی این است که فنرها درست سر جای خود قرار نگرفته‌اند و به بدنه ضربه می‌زنند.

مبلمان با چه چیزی پر شده است؟
ابر پلی اورتان ارزان است و نگهداری از آن نیز دردسری ندارد. اما ابرهای بادوام و فشرده تر سفت‌تر هستند. ابر هایی که فشرد‌گی کمی دارند در اثر استفاده شکل خود را از دست می‌دهند. ابرهای فشرده کمی گران‌تر هستند اما راحت‌ترند و دوام بیشتری نیز دارند. پلی استر نیز ارزان است اما خیلی زود صاف می‌شود. پر اردک یا غاز بسیار راحت است اما خیلی زود برآمده می‌شود.
نکته: دو انتخاب خوب که راحت هستند و قیمت مناسبی هم دارند: ابر فشرده برای لایه ی زیرین و ابر معمولی با روکش پلی استر.

به دنبال پارچه‌های بادوام باشید
مبلمانی که هر روز از آن استفاده می‌شود باید پارچه‌ی محکمی داشته باشد. پنبه و کتان انتخاب‌‌های خوبی هستند. هم‌چنین میکروفایبر مصنوعی که می‌تواند شبیه بیشتر پارچه‌‌ها باشد و ضد لک هم هست نیز می‌تواند گزینه‌ی مناسبی تلقی شود. پنبه و کتان هم می‌توانند ضد لک باشند اما باز هم نظافت آن‌ها آسان نیست و به اندازه ی میکروفایبر بادوام نخواهد بود. ترکیب پارچه‌های طبیعی و مصنوعی پس از یک سال پوست می‌اندازد. این در حالی است که جنس پشم و چرم، زیبا و محکم و هم‌چنین گران قیمت هستند. ابریشم، نرم و درخشنده، اما حساس است. پارچه‌‌هایی که طرح‌های بافته شده دارند از پارچه‌هایی که طرح‌های چاپ شده دارند زودتر فرسوده می‌شوند.
منبع : Goodhousekeeping