تاثیری که رنگ‌ها روی یک بوم سفید می‌گذارند شگفت‌انگیز است. ترکیب رنگ‌های چشم‌گیر مثل نارنجی و صورتی جیغ یا سبز لیمویی و آبی سبز، هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شوند و حس شادابی را به دکوراسیون اتاق می‌دهند. با این حال، کار کردن با رنگ می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. اگر در خصوص انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی اتاق فرزندتان شک دارید، نکاتی را برای‌تان فراهم کرده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها برای داشتن انتخابی بهتر بهره ببرید. 


توجه به فضا

وقتی می‌خواهید از رنگ در دکوراسیون استفاده کنید، توجه به فضای مورد نظر اهیمت زیادی دارد. استفاده از رنگ‌های جیغ در دکوراسیون اتاق‌های کوچک، ممکن است چشم را بزند؛ اما اگر از همین رنگ‌ها به اندازه استفاده شود، اتاق کوچک را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. اگر اتاق فرزندتان کوچک است، حتما در دکوراسیون آن از مقدار زیادی سفید استفاده کنید و با استفاده از رنگ در وسایل و دیگر قسمت‌های دکوراسیون، شادابی و نشاط را به آن اضافه کنید. اگر از رنگ‌های روشن استفاده می‌کنید، رنگ‌های سرد مثل آبی یا سبز روشن را انتخاب کنید. رنگ‌های گرم باعث می‌شوند دیوارها به هم نزدیک‌تر شوند و اتاق کوچک‌تر به‌نظر برسد، اما رنگ‌های سرد فضای اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. 


رنگ‌‌ها را بشناسید 

رنگ‌ها می‌توانند تاثیرات فوق‌العاده‌ای داشته باشند. مطالعات نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض بعضی رنگ‌ها می‌تواند احساسات مثبت را به انسان القا کند، خواب را بهبود بخشد، حافظه را تقویت و عملکرد درسی را بهتر کند. قبل از این‌که بخواهید رنگ‌های اصلی دکوراسیون داخلی را انتخاب کنید، بهتر است در خصوص رابطه‌ی رنگ‌ها با حس دکوراسیون، اطلاعاتی داشته باشید. 


انتخاب رنگ‌های مناسب برای دکوراسیون داخلی می‌تواند گیج‌کننده باشد، اما با استفاده از چرخه‌ی رنگ، همه چیز ساده‌تر می‌شود.

شناخت چرخه رنگ

انتخاب رنگ‌های مناسب برای دکوراسیون داخلی می‌تواند گیج‌کننده باشد، اما با استفاده از چرخه‌ی رنگ، همه چیز ساده‌تر می‌شود. رنگ‌ها معمولا به دو شکل کنار هم قرار می‌گیرند. رنگ‌های مکمل مثل آبی و نارنجی، که در چرخه‌ی رنگ مقابل یکدیگر قرار دارند، وقتی کنار هم استفاده شوند تعادل را در دکوراسیون ایجاد می‌کنند. از طرف دیگر رنگ‌های مشابه در چرخه‌ی رنگ مثل نارنجی و صورتی، کنار یکدیگر قرار دارند و از یک پایه هستند. شاید در ابتدا کمی مشکل باشد اما وقتی طرز استفاده از چرخه‌ی رنگ را بیاموزید، انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی بسیار ساده می‌شود. 


هر چه کمتر بهتر

رنگ‌هایی که در دکوراسیون استفاده می‌کنید باید به دو یا سه رنگ محدود باشند. سعی کنید طیف‌های مختلف این رنگ‌ها را همه جای دکوراسیون اتاق کودک استفاده کنید. از هر رنگ حداقل سه بار استفاده کنید تا در دکوراسیون تداوم و جریان وجود داشته باشد. هم‌چنین، هیچ وقت قدرت فضاهای سفید را دست کم نگیرید. رنگ سفید در دکوراسیون تضاد ایجاد می‌کند و باعث می‌شود رنگ‌های جیغ، بیشتر در چشم باشند. 


اول پارچه انتخاب کنید

رنگ‌های مورد علاقه‌تان را انتخاب کرده‌اید؟ هنوز وقتش نرسیده قلموی رنگ را آماده کنید. پیدا کردن روتختی نارنجی کار ساده‌ای نیست و هیچ‌چیز بدتر از این نیست که به‌خاطر رنگ دیوارها، نتوانید وسایل مورد علاقه‌ی‌تان را در دکوراسیون اتاق استفاده کنید. از آن‌جایی که تنوع زیادی در رنگ‌ها وجود دارد، بهتر است اول وسایل اتاق را تهیه و سپس، بر اساس رنگ آن‌ها رنگ دیوارها را انتخاب کنید. 


در طراحی دکوراسیون داخل اتاق کودک استفاده از طرح‌های چشم‌گیر در کنار رنگ‌های روشن عالی می‌شوند.

استفاده از طرح‌های چشم‌گیر

طرح‌های چشم‌گیر در کنار رنگ‌های روشن عالی می‌شوند، اما زیاده‌روی نکنید. طرحی با مقیاس بزرگ انتخاب کنید که فضای مات زیادی داشته باشد و از آن‌ها با دقت استفاده کنید و اگر چند طرح انتخاب کرده‌اید، قوانین استفاده از ترکیب طرح‌ها در دکوراسیون را رعایت کنید. برای مثال، اگر طرحی برای روتختی انتخاب می‌کنید، دامن تخت باید ساده و به رنگی مکمل رنگ طرح روتختی باشد. از کاغذ دیواری طرحدار استفاده کرده‌اید؟ پس بهتر است پرده از پارچه‌ای ساده باشد. به این شکل بین طرح‌ها مرز به‌وجود می‌آید و دکوراسیون اتاق، گیج و کننده و در هم نمی‌شود. 


امتحان کردن

پس از این‌که رنگ‌ها و طرح‌ها و وسایل مورد نظرتان را انتخاب کردید، وقت امتحان کردن است. از آن‌جایی رنگ‌ها روی دیوار ظاهری متفاوت به خود می‌گیرند، بهتر است آن‌ها را روی پارچه‌های بزرگ امتحان کنید و بینیند زیر نور خانه چگونه می‌شوند. اگر راضی بودید، حالا نوبت رنگ‌ کردن دیوارها رسیده است. 


آستر زدن

اگر دیواری که رنگ می‌کنید خشک است، آستر زدن می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد. آستر باعث می‌شود رنگ بهتر به دیوار بچسبد و دوام آن بیشتر شود. هم‌چنین با آستر زدن مطمئن می‌شوید رنگی که به دیوار می‌زنید همان رنگی است که خریده‌اید، مخصوصا اگر بخواهید روی دیواری به رنگ جیغ دوباره رنگ بزنید.


منبع : About