انتخاب مبلمان جدید برای دکوراسیون اتاق خواب، می‌تواند هیجان‌انگیز و ترسناک باشد. هیجان‌انگیز چون هر کسی دوست دارد یک ست مبلمان جدید در اتاقش داشته باشد و ترسناک چون، مبلمان قیمت بالایی دارد و اشتباه در خرید آن می‌تواند گران تمام شود. خوشبختانه، اگر قبل از خرید مبلمان چند سوال ساده از خود بپرسید، انتخاب مبلمان مناسب برای دکوراسیون اتاق خواب بسیار ساده می‌شود. 


مبلمان کجا قرار می‌گیرد

می‌خواهید برای اتاق خواب خودتان مبلمان بخرید؟ یا می‌خواهید مبلمان را به دکوراسیون اتاق کودک اضافه کنید؟ شاید هم برای اتاق مهمان باشد. اما به هر حال مبلمان مناسب باید با توجه به کسانی که قرار است از اتاق استفاده کنند، انتخاب شود. 


چقدر بودجه دارید

جست و جو قبل از خرید، بهترین روش برای بررسی گزینه‌های مختلف است. اما خرید کردن بدون مشخص کردن بودجه، اصلا کار عاقلانه‌ای نیست. خرید مبلمان هزینه‌ی زیادی دارد، پس قبل از بیرون کشیدن کارت بانکی از کیف‌تان، با خودتان صادق باشید. اگر مبلمانی که می‌خواهید با بودجه‌ی‌تان جور در نمی‌آید، چند راه دارید:

  • فعلا قسمتی از مبلمان که توانایی خریدش را دارید تهیه کنید و باقی آن را، بعدا بخرید
  • خرید مبلمان دست دوم هم می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد
  • اگر می‌خواهید مبلمان را در اتاق کودک یا اتاق مهمان قرار دهید، می‌توانید مبلمان بی‌کیفیت‌تر و ارزان‌تر بخرید

میزان کیفیت

هیچ کس دوست ندارد مبلمان بی‌کیفیت بخرد که پس از مدتی متلاشی شود. اما این به این معنی هم نیست که باید بهترین مبلمان موجود را خریداری کنید. بودجه‌ی شما نقش مهمی در میزان کیفیت مبلمان دارد، البته مورد استفاده‌ی آن هم بی‌تاثیر نیست. اگر برای اتاق خواب خودتان مبلمان می‌خواهید، بهتر است نوع باکیفیت آن را خریداری کنید؛ اما مبلمان اتاق کودک چند سال دیگر تعویض خواهد شد، پس نیازی نیست بالاترین کیفیت را داشته باشد. 

مقیاس در طراحی دکوراسیون داخلی نقش مهمی دارد و اندازه‌ی مبلمان باید با اندازه‌ی اتاق متناسب باشد.

اندازه‌ اتاق

اگر می‌خواهید دکوراسیون یک اتاق خواب کوچک را طراحی کنید، خریدن تخت و دراور بزرگ با عقل جور در نمی‌آید. از طرف دیگر، اگر اتاق خوابی بزرگ دارید، مبلمان کوچک تهیه نکنید. مقیاس در طراحی دکوراسیون داخلی نقش مهمی دارد، این یعنی اندازه‌ی مبلمان باید با اندازه‌ی اتاق متناسب باشد. هم‌چنین هنگام خرید مبلمان، مطمئن شوید از درهای خانه عبور می‌کنند. 

چه نیازهایی دارید

شاید بخواهید تمام مبلمان قدیمی خانه را تعویض کنید، شاید هم بخواهید فقط چند تکه مبلمان جدید بخرید، به هر حال باید نیازهای خود را بدانید. هنگام انتخاب مبلمان سبک زندگی‌تان را مد نظر قرار دهید. اگر تخت‌تان دو نفره است، دو طرف آن باید میز پاتختی و لامپ رومیزی باشد. اگر دراوری را دوست دارید اما جای کافی برای لباس‌‌های‌تان ندارد، بهتر است آن را خریداری نکنید. اگر فرزند دارید و بعضی شب‌ها پیش شما می‌خوابند، باید تختی بخرید که جای کافی داشته باشد.

مبلمان ست می‌خواهید

در حالی که خریدن یک ست کامل مبلمان برای اتاق خواب می‌تواند گزینه‌ی مطمئنی باشد، همیشه بهترین گزینه نیست. مبلمان ست در دکوراسیون داخلی سنتی عالی می‌شود، اما اگر به سبک‌های مدرن دکوراسیون داخلی علاقه داشته باشید، زیادی ست بودن مبلمان فضا را خسته‌کننده می‌کند. بهتر است چند نوع مبلمان مختلف انتخاب کنید که مکمل یکدیگر و دکوراسیون کلی اتاق باشند. 

چند نفر از اتاق استفاده می‌کنند

اگر دو نفر از اتاق استفاده می‌کنند، فرقی نمی‌کند یک خواهر و برادر یا یک زوج باشند، باید در انتخاب مبلمان این مسئله را در نظر بگیرید. هر نفر در اتاق به یک دراور و میز پاتختی نیاز دارد. اگر دکوراسیون اتاق مشترک دختر و پسر را می‌چینید، بهتر است سلیقه‌ی هر دو را مد نظر قرار دهید. شاید دو طرف مجبور شوند کمی فداکاری کنند، اما هیچ کدام نباید از دکوراسیون اتاق‌شان ناراضی باشند. 


منبع : About