چیدمان مبلمان در دکوراسیون اتاق پذیرایی کوچک می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. ممکن است به‌نظر عجیب بیاید، اما طراحی دکوراسیون اتاق‌های کوچک معمولا از طراحی دکوراسیون اتاق‌های بزرگ ساده‌تر است، مخصوصا اگر کمبود بودجه داشته باشید. قوانین اصلی چیدمان مبلمان در دکوراسیون اتاق‌های بزرگ و کوچک یکسان‌ هستند؛ مبلمانی انتخاب کنید که با فضا هم‌خوانی داشته باشید و سعی نکنید در فضای کوچک، مبلمان زیادی جا دهید. شاید با خود بگویید گفتنش ساده است، اما ما برای‌تان نکاتی را در خصوص چیدمان مبلمان آورده‌ایم که انجام دادنش را هم برای‌‌تان ساده می‌کند. 


طراحی داخلی برای دکوراسیون یک اتاق پذیرایی جادار


یک اتاق پذیرایی جادار

به این شکل می‌توانید اتاق پذیرایی داشته باشید که جای زیادی برای قرار دادن وسایل و نشستن دارد. میز پشت مبل فضایی برای قرار دادن وسایل تزئینی یا لامپ‌های رومیزی ایجاد کرده است. هم‌چنین با استفاده از قفسه در دکوراسیون داخلی، فضای بیشتری برای قرار دادن وسایل ایجاد خواهد شد. بزرگ‌ترین دیوار اتاق پذیرایی، معمولا مکان مناسبی برای زدن قفسه است، البته بسته به معماری خانه، می‌توان از قفسه روی دیوارهای دیگر هم استفاده کرد. این چیدمان مبلمان برای یک فرد مجرد یا یک زوج مناسب است. اگر جای بار با یک میز کوچک عوض شوید، می‌توان از این چیدمان برای یک خانواده کوچک هم استفاده کرد. 

 • مبل بدون دسته برای استفاده در دکوراسیون فضاهای کوچک بسیار مناسب است، اما راحتی کافی برای استراحت کردن را ندارد. شاید در آینده خانه‌ی‌تان را عوض کنید و مبل ممکن است تا 10 سال عمر کند، پس مبلی انتخاب کنید که راحت باشد. به خرید مبل مثل یک سرمایه‌گذاری نگاه کنید. 
 • بهتر است مبل‌های تک‌نفره را از رنگ‌های روشن انتخاب کنید، رنگ‌های تیره در اتاق پذیرایی کوچک زیادی بزرگ به‌نظر می‌رسند. مبل‌های بدون دسته انتخاب خوبی هستند و از خریدن مبل‌هایی که پشتی بلند دارند، خودداری کنید. 
 • در دکوراسیون اتاق پذیرایی کوچک، از مبلمان ساده استفاده کنید. استفاده از مبل‌های پف کرده با طرح‌های شلوغ، ممکن است باعث شود دکوراسیون اتاق چشم را بزند. 


طراحی دکوراسیون داخلی و چیدمان مبلمان مناسب برای یک خانواده

چیدمان مبلمان مناسب برای یک خانواده

این نوع چیدمان برای یک فرد مجرد و حتی یک خانواده‌ی کوچک مناسب است. استفاده از مبل L شکل در کنار میز برای ایجاد فضایی برای دور هم جمع شدن و صحبت کردن عالی است. یک کاناپه که به‌عنوان میز هم استفاده می‌شود، می‌تواند جای بیشتری برای نشستن ایجاد کند. یک میز غذاخوری دو یا چهار نفره هم می‌تواند پشت مبل قرار گیرد. 
 • اول مبلمان بزرگ‌تر، مثل مبل را انتخاب کنید. بهتر است رنگ مبلمان بزرگ مات باشد. سپس با استفاده از ترکیب طرح‌ها در دکوراسیون، آن را جذاب‌تر کنید. رنگ و بافت هم گزینه‌های خوبی برای ایجاد تنوع در دکوراسیون هستند. 
 • در طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک، بهتر است بیشتر از رنگ‌‌ها و طرح‌های ساده استفاده و وسایلی انتخاب کنید، که حس سبکی داشته باشند. معمولا در اتاق‌های کوچک، استفاده‌ی گزیده از رنگ نتیجه‌ی بهتری می‌دهد. برای مثال در بالشتک‌های مبل، گلدان‌ها و لامپ‌ها از رنگ استفاده کنید. 
 • اگر در این چیدمان به جای کاناپه از میز استفاده می‌کنید، نوع شیشه‌ای آن را انتخاب کنید. هم‌چنین از مبلمان تزئین‌شده و مجلل استفاده نکنید چون دکوراسیون اتاق را شلوغ می‌کند. طراحی دکوراسیون داخلی و چیدمان مبلمان مناسب برای کودکان

چیدمان مبلمان مناسب برای کودکان

مبل L شکل و جای زیاد برای نگهداری وسایل، حالت ایده‌آل دکوراسیون برای خانواده‌ای است که بچه‌های کوچک دارد. می‌توان اسباب بازی را در قفسه‌ها و کمد‌های کوچک نگهداری کرد.  میز کوچک کنار آشپزخانه هم جای مناسبی برای قرار دادن لامپ یا نشستن است. 
 • در خانه‌های کوچک باید تا جایی که امکان دارد، برای قرار دادن وسایل فضا ایجاد کرد. حتی می‌توان از تاقچه‌ی پشت پنجره هم برای قرار دادن وسایل تزئینی استفاده کرد. 
 • می‌توانید برای بیشتر کردن فضا، در اتاق پذیرایی کمد دیواری بزنید یا از دراور استفاده کنید. 

طراحی دکوراسیون داخلی و چیدمان مناسب مبلمان برای اتاق پذیرایی کوچک

یک چیدمان دیگر برای اتاق پذیرایی کوچک

گاهی اوقات پنجره‌ها و دیگر المان‌های معماری، طرح‌های دکوراسیون داخلی را خراب می‌کنند. اگر دیوار بزرگ اتاق پذیرایی برای قفسه و گذاشتن مبل مناسب نیست، این چیدمان ممکن است برای خانه‌ی شما مناسب‌تر باشد. مبل را از دیوار فاصله دهید. در خانه‌ای که میز غذاخوری در اتاق پذیرایی قرار می‌گیرد، تقسیم کردن فضا با استفاده از مبل روش مناسبی برای متمایز کردن قسمت‌های خانه است. 
 • تعداد رنگ‌هایی که در اتاق پذیرایی کوچک استفاده می‌شود، نباید بیشتر از سه رنگ باشد، اما استفاده از دو رنگ ایده‌آل است. 
 • قبل از این‌که رنگ دیوارها را انتخاب کنید، وسایل خانه را بخرید. اگر این فرایند را برعکس انجام دهید، ممکن است مجبور شوید رنگ دیوارها را تغییر دهید. 
 • به این توجه داشته باشید که چطور از تمام وسایل، به کمترین تعداد در دکوراسیون استفاده شده است. اگر بعد از قرار دادن این وسایل باز هم فضای خالی داشتید، می‌توانید وسایل جدید بخرید. 


منبع : About