خیلی از مردم در خانه‌های کوچک، اتاق‌های کوچک یا فضاهای کوچک زندگی می‌کنند. بعضی مردم در یک آپارتمان کوچک زندگی می‌کنند چون توانایی داشتن خانه‌‌ای بزرگ‌تر را ندارند. بعضی مردم هم در یک آپارتمان کوچک زندگی می‌کنند چون از نگهداری از خانه‌های بزرگ خسته شده‌اند و می‌خواهند، کار خود را کمتر کنند. بعضی‌ها هم اصلا خانه ی بزرگ دوست ندارند. خانه‌های کوچک زیبا هستند، نگهداری از آن‌ها ساده است و از فضای خانه‌های کوچک به شکل کاربردی استفاده شده است. اما فرقی نمی‌کند دلیل این‌که در خانه‌ای کوچک زندگی می‌کنید چه باشد، مهم این است که بدون شک باید در طراحی دکوراسیون داخلی و سبک زندگی‌تان تغییراتی ایجاد کنید تا همه چیز در فضای کم خانه‌ی‌تان جا شود. اگر به خانه‌های گرم و صمیمی علاقه دارید، شانس آورده‌اید. با استفاده از مبلمان گرم و نرم، رنگ‌های تیره و گرم و نورپردازی شاعرانه می‌توانید خانه‌ی کوچک‌تان را به یک محیط شخصی فوق‌العاده تبدیل کنید. اما اگر حس می‌کنید در خانه کمبود فضا دارید، باید تغییراتی در دکوراسیون منزل ایجاد کنید که باعث شود فضا بزرگ‌تر به‌نظر بیاید. با انتخاب صحیح رنگ برای اتاق‌های کوچک، نحوه‌ی چیدمان مبلمان و نورپردازی مناسب، فضای خانه دیگر تنگ و تاریک نخواهد بود. با مجله ایرانگان همراه باشید تا با نحوه‌ی بزرگ‌تر کردن فضا با استفاده از طراحی دکوراسیون آشنا شوید. 


راه را باز کنید

اگر چیدمان مبلمان در دکوراسیون اتاق‌های کوچک طوری باشد که دید به اتاق و از اتاق به فضای باز را سد کنند، فضا تنگ و کوچک به‌نظر می‌آید. با برداشتن مبلمان از مسیر رفت و آمد، فضا باز می‌شود و خانه بزرگ‌تر به‌نظر می‌آید. هم‌چنین می‌توانید مبلمان را کم ارتفاع انتخاب کنید و وسایل تزئینی بزرگ کنار دیوار قرار دهید تا سقف بلندتر به‌نظر بیاید. هم‌چنین اگر کفپوش نمایان باشد، اتاق بزرگ‌تر به ‌نظر خواهد آمد. 


رنگ‌های گرم و تیره باعث می‌شوند دکوراسیون اتاق گرم و صمیمی باشد و رنگ‌های روشن و سرد، فضای اتاق را بزرگ‌تر و بازتر نشان می‌دهند.

استفاده از رنگ‌های روشن

رنگ‌های گرم و تیره باعث می‌شوند دکوراسیون اتاق گرم و صمیمی باشد و رنگ‌های روشن و سرد، فضای اتاق را بزرگ‌تر و بازتر نشان می‌دهند. استفاده از  طیف‌های روشن آبی و سبز در دکوراسیون داخلی، بیشترین تاثیر را دارد. 


استفاده از رنگ‌های کروماتیک

برای دکوراسیون اتاق‌های کوچک، رنگ‌هایی انتخاب کنید که از یک خانواده باشند و از آن‌ها در رومبلی، کاغذ دیواری بافتدار و پرده‌ استفاده کنید. رنگ‌های سرد و رنگ‌های گرم روشن روی بیشتر سطوح باعث می‌شوند فضا بزرگ‌تر به‌نظر بیاید. 


انتخاب رنگ‌ دیوارها و مبلمان

استفاده از رنگ‌های متضاد در دکوراسیون اتاق‌های کوچک باعث می‌شود فضا بازتر شود. اگر رنگ مبلمان با دیوارها یکی باشد، در دکوراسیون اتاق گم می‌شوند. 


نورپردازی صحیح

هر اتاقی که پر نور باشد، بزرگ‌تر به نظر می‌آید و فرقی نمی‌کند نور طبیعی یا مصنوعی باشد. از پرده‌های ضخیم استفاده نکنید و پنجره‌ها را نپوشانید تا نور طبیعی وارد خانه شود. هم‌چنین با استفاده از لامپ‌های ریلی و روشن کردن گوشه‌های تاریک خانه، می‌توانید نورپردازی اتاق‌های کوچک را طوری طراحی کنید که فضا بازتر شود. 


به‌جای زدن آینه به دیوار، یک آینه بزرگ را به دیوار تکیه دهید. آینه نور و تصویر فضا را منعکس می‌کند و اتاق بزرگ‌تر دیده می‌شود.

سطوح منعکس کننده

شاید از زدن آینه به دیوار خوش‌تان نیاید، اما باید قبول کنید که استفاده از آینه در دکوراسیون باعث می‌شود اتاق بزرگ‌تر دیده شود. می‌توانید به‌جای زدن آینه به دیوار، یک آینه بزرگ را به دیوار تکیه دهید. آینه نور و تصویر فضا را منعکس می‌کند و اتاق بزرگ‌تر دیده می‌شود. 


بزرگ‌تر بهتر است

به‌جای چندین مبل و وسایل کوچک، از چند مبل و وسایل تزئينی بزرگ در خانه استفاده کنید. اگر فضای اتاق باز و در دکوراسیون آن از قسمت‌های بزرگ رنگی استفاده شده باشد، فضای آن بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. 


رومبلی ساده

در دکوراسیون اتاق‌های کوچک، به‌جای مبلمان طرحدار از مبلمان ساده استفاده کنید و برای ایجاد جذابیت و تنوع، پارچه‌های بافتدار انتخاب کنید. 


استفاده از پارچه‌های سبک

برای پرده‌، روتختی، رومیزی و روکش مبل از پارچه‌های نازک و لطیف استفاده کنید تا نور از آن‌ها عبور کنید. اگر به پارچه‌های ساده علاقه ندارید، پارچه‌های راه راه یا گلدار هم می‌توانند انتخاب خوبی باشند. 


با رعایت این نکات و پرهیز کردن از اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون اتاق‌های کوچک، می‌توانید کاری کنید در خانه‌ی کوچک‌تان احساس راحتی و آرامش داشته باشید. 


منبع : About