احتمالا از آغاز تاریخ، انسان‌ها برای بهتر کردن خودشان تلاش می‌کرده‌اند. بنابراین، تعجبی ندارد که جراحی پلاستیک یکی از قدیم‌ترین فنون پزشکی باشد. در واقع، اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد ترمیم کردن زخم‌های صورت از 4.000 سال پیش انجام می‌شده است. پزشکان هند باستان 800 سال قبل از میلاد مسیح، از پیوند پوست برای ترمیم زخم استفاده می‌کردند. 

در آن زمان پیشرفت جراحی پلاستیک در کشورهای اروپایی کند بود، اما علم پزشکی شرقی بیشتر به جراحی پلاستیک می‌پرداخت و در طول تاریخ، اعمال جراحی پلاستیک زیادی در این قسمت از جهان انجام شده است. پیشرفت در زمینه‌ی جراحی پلاستیک، مثل دیگر زمینه‌های پزشکی، در آن دوران کند بود، اما در دوره‌ی یونانی رومی، پیشرفت‌های زیادی در زمینه‌ی جراحی پلاستیک صورت گرفت. در این دوران کرنلیوس کتاب «De Medicina» را نوشت که در مورد بازسازی گوش‌ها، لب و بینی بود. سپس در دوره‌ی امپراطوری بیزانس، اوریباسیوس یک دایرةالمعارف کامل پزشکی گردآوری کرد که بخشی از آن به تکنیک‌های بازسازی و ترمیم اجزای صورت اختصاص داشت. 


قرون وسطا و رنسانس

با این‌که جراحی پلاستیک در اوایل قرون وسطا نیز انجام می‌شد، پس از سقوط امپراطوری رم و گسترش مسیحیت، کاملا متوقف شد. در این دوران علم در مقابل مذهب تسلیم شد تا جایی که هر نوع جراحی، توسط کلیسا ممنوع اعلام شد. اما در دوران رنسانس که علم و فناوری پیشرفت‌های چشمگیری داشتند، روش‌های امن‌تری هم برای انجام جراحی ابداع شد. در قرن پانزدهم هم شرف‌الدین صابونجی‌اوغلی کتابی نوشت که در آن به جراحی پلاستیک صورت و جراحی پلک چشم پرداخته شده بود. در این کتاب مطالبی هم در خصوص درمان بزرگی پستان آقایان وجود دارد که گفته می‌شود اساس جراحی پلاستیک سینه‌ی امروزی است. 


پیشرفت‌های اصلی در زمینه‌ی جراحی پلاستیک در قرن بیستم و با روبداد جنگ جهانی اول شکل گرفت.

پیشرفت در اثر جنگ

در قرن هفدهم، پیشرفت در جراحی پلاستیک دوباره متوقف شد، اما در سال‌های پایانی قرن هجده، جراحی پلاستیک دوباره دستخوش تغییر شد. با این حال پیشرفت‌های اصلی در زمینه‌ی جراحی پلاستیک در قرن بیستم شکل گرفت. در واقع این جنگ جهانی اول بود که باعث شد جراحی پلاستیک پیشرفت‌های زیادی داشته باشد. پزشکان نظامی مجبور بودند جراحت‌های سر و صورت سربازان را درمان کنند و با وجود سلاح‌های جدیدی که تقریبا هیچ کس تا به آن زمان آن‌ها را ندیده بود، این کار مستلزم نوآوری در جراحی پلاستیک بود. بسیاری از جراحان زبردست اروپا در زمان جنگ به ابداع روش‌های جدید برای انجام جراحی پلاستیک مشغول بودند. در همین زمان بود که جراحان متوجه تاثیر ظاهر افراد روی زندگی آن‌ها شدند. به همین دلیل، جراحی زیبایی به یکی از شاخه‌های اصلی جراحی پلاستیک تبدیل شد. این پیشرفت‌ها باعث شد پزشکان در خصوص بیهوشی و پیشگیری از عفونت هم خبره شوند و  بتوانند جراحی‌های پیچیده‌تری انجام دهند. این جراحی‌ها شامل اولین اعمال جراحی زیبایی مثل جراحی زیبایی بینی و جراحی پلاستیک سینه می‌شوند. 


جراحی پلاستیک امروزی

در قرن بیست و یکم، جراحی پلاستیک طرفداران زیادی پیدا کرد و پیشرفت‌های پزشکی اعمال جراحی را ممکن کرد که زمانی رویای جراحان بودند. در عصر ارتباطات و فناوری، اینترنت و تلویزیون وارد بازی شدند و کاری کرده‌اند که بتوانیم از روی مبل خانه، شاهد هر نوع جراحی پلاستیک باشیم. هم‌اکنون، جراحی پلاستیک به سمتی می‌رود که روش‌هایی غیرتهاجمی برای از بین بردن اثرات پیری پیدا کند. امروزه رایج‌ترین اعمال جراحی پلاستیک تزریق ژل و بوتاکس هستند که تخمین زده می‌شود هر سال 1.1 میلیون تزریق بوتاکس در آمریکا انجام می‌شود. 


منبع : Verywell