تغییر دادن ظاهر آشپزخانه با زدن رنگی جدید به کابینت‌ها ایده‌ ای دوست داشتنی‌ محسوب می شود. به نظر می رسد چنین کاری پروژه ی آسانی باشد اما می تواند مشکلات زیادی نیز به همراه داشته باشد. از این موارد اجتناب کنید تا کابینت‌هایی زیبا داشته باشید و از آنها لذت ببرید:

انتظارات غیرمنطقی
رنگ کردن کابینت‌ها آن‌ها را زیباتر می کند اما کاملا صاف نمی کند. اگر روی کابینت شما ترک‌ وجود داشته باشد این ترک ها با رنگ پوشیده نمی شود. حتی اگر ترک های موجود با روغن جلا چندان نمایان نبوده، وجود آنها پس از رنگ زدن بیشتر مشخص می شود. می توانید ترک‌ها را با بتونه پر کنید اما این کار زمان‌بر است و انجام آن هم کار ساده‌ای نیست.

عدم اختصاص زمان کافی
این کاری نیست که بخواهید در یک روز تعطیل انجام دهید. مردم فکر می کنند رنگ کردن کابینت تنها به یک آخر هفته زمان نیاز دارد، اما بهتر است چهار تا هفت روز زمان برای این کار در نظر بگیرید.

تمیز نکردن چوب
فرقی نمی کند آشپزخانه ی شما چقدر تمیز باشد، باید با تمیز کننده چربی روی کابینت‌ها را دستمال بکشید، وگرنه ممکن است رنگ آب پایه را روی دری چرب بزنید و به این ترتیب کابینت‌های شما رنگ نگیرند.

در اولین مرحله رنگ کردن کابینت تمام درها را باز کنید، کشوها را بیرون بکشید و دستگیره‌ها و لولاهای فلزی را جدا کنید.

باز نکردن درها و کشوها
این یکی از مراحل اولیه و پراهمیت است، تمام درها را باز کنید، کشوها را بیرون بکشید و دستگیره‌ها و لولاهای فلزی را جدا کنید. بعضی‌‌ها سعی می کنند با رنگ کردن همه چیز از جمله لولاها و غیره در حالی که هنوز سرجای‌شان هستند، در زمان صرفه جویی کنند. ولی نتیجه‌ی این کار دوام زیادی نخواهد داشت. پس از مدتی حدود یک ماه و گاهی اوقات هم بلافاصله، نشانه های فرسودگی در کابینت و قسمت‌های فلزی آن نمایان می شوند. وقتی رنگ روی لولاها شروع به ترک خوردن می کند، تنها کاری که می توانید بکنید این است که همه جای آن را سمباده بکشید و رنگش را پاک کنید؛ بنابراین بهتر است خود را به دردسر نیاندازید.

برچسب نزدن جای درها، کشوها و قسمت‌های فلزی
از آنجایی که تمام چیزهایی که باز کرده‌اید را باید دوباره سرجای شان نصب کنید بهتر است از برچسب‌های شماره دار استفاده کنید تا جای هیچ کدام شان را فراموش نکنید. می توانید پشت هر قسمت برچسب سفید بزنید.

سمباده نکشیدن
حتی اگر کابینت‌های شما در شرایطی ایده‌ال باشند، باز هم باید قبل از رنگ زدن سطح آن ها را سمباده بزنید. از سمباده ای با سختی بین 150 تا 200 استفاده کنید و تمام سطح کابینت های خود را سمباده بکشید. لازم نیست کاری کنید به خود چوب برسید فقط باید سطح کابینت خود را از روغنی به مات تبدیل کنید.

عدم گردگیری سطح کابینت پیش از رنگ زدن
پس از مراحل بالا، قبل از اینکه به فکر فرو کردن قلم مو در رنگ باشید سطح کابینت خود را کاملا گردگیری کنید. مقدار کمی خاک می تواند ظاهر رنگ را نابود کند. اگر این کار را انجام ندهید سطح کابینت شما صاف نمی شود و انگار روی شن رنگ کرده‌اید. درست کردن این مشکل مستلزم این خواهد بود که سطح آن را مجددا سمباده بکشید، رنگ را جدا کنید و دوباره آنها را رنگ بزنید.


آستر نزدن
چشم‌پوشی کردن از این مرحله بسیار وسوسه‌انگیز است، اما به این نکته توجه کنید، اگر کابینت های خود را رنگ آستر نزنید باز هم ظاهر آشپزخانه تان عالی می شود، اما پس از سه هفته یا سه ماه، گرده‌های چوب روی کابینت‌ها نمایان می شوند. از یک آستر ضد لک استفاده کنید. به این شکل وقتی رنگ خشک می شود با لکه مواجه نمی شوید.

انتخاب رنگ نامناسب
البته رنگ درست یا غلط برای آشپزخانه وجود ندارد. اما برای کابینت بهتر است برای دفعه ی اول این کار را درست انجام دهید. رنگ کردن کابینت پروژه ی ساده‌ای است اما اگر رنگ آن را دوست نداشته باشید علاقه ای به تکرار این پروژه نخواهید داشت. می توانید اول یک پوستر را به رنگی که می خواهید رنگ کنید تا ببینید از نتیجه ی آن راضی هستید یا نه. آن را روی دیوار آشپزخانه آویزان کنید تا مطمئن شوید رنگ دلخواه تان را انتخاب کرده‌اید.

استفاده از رنگ‌های ارزان و بی کیفیت
رنگ کردن کابینت های بیشتر آشپزخانه‌ها کمتر از دو قوطی رنگ نیاز دارد، پس بهتر است رنگ با کیفیتی خریداری کنید تا سطح کابینت‌ها صاف‌تر شود. اگر نگران باقی ماندن جای قلم مو هستید می توانید از غلطک های رولر یا اسپری استفاده کنید.

شتاب بی مورد
درست است صبر کردن برای خشک شدن رنگ بسیار آزاردهنده است. اما اگر به شکلی تصادفی رنگ را خراب کنید باید با سمباده تمام آن را جدا کنید و از اول کابینت‌ها را رنگ بزنید. با اینکه صبر کردن بسیار مشکل به نظر می رسد اما بهتر است این کار را انجام دهید تا برای خود دردسر درست نکنید.
منبع : Goodhousekeeping