با این‌که اکثر افراد فقط با پیچیدن چسب دور سیم و کابل قطع شده در لوازم صوتی و تصویری  آن‌ها را تعمیر می‌کنند، اما به این شکل ممکن است سیم و کابل دوام و کیفیت‌شان را از دست بدهند. وقتی می‌خواهید سیم و کابل لوازم صوتی و تصویری  را متصل کنید، استفاده از هویه تاثیر زیادی در کیفیت کار و اتصال خواهد داشت؛ به همین دلیل ما، روش مناسب انجام این کار را برای‌تان توضیح می دهیم. 


سیم و کابل صوتی، آسان‌تر از هر نوع سیم و کابل دیگری با صرف کردن کمی زمان و هویه‌کاری تعمیر می‌شود. می‌توانید سیم و کابل ارزان و بی‌کیفیت را دور بیاندازید، اما سیم و کابل با کیفیت که به دستگاه‌های گران‌قیمت متصل هستند، ارزش تعمیر کردن را دارند. در کل، کابل‌های ضخیم ساده‌تر تعمیر می‌شوند و کیفیت‌شان را هم از دست نمی‌دهند. اما تعمیر کردن سیم و کابل نازک دقت زیادی می‌خواهد و ممکن است به آن آسیب بزنید. 

خیلی‌ها فکر می‌کنند هویه کاری ضروری نیست، اما در خصوص سیم و کابل دستگاه‌های دیجیتال، هویه نکردن سیم و کابل روی دوام آن‌ها تاثیر زیادی می‌گذارد. در خصوص کابل صوتی آنالوگ، هویه کردن ضروری است، در غیر این صورت کیفیت آن تا حد زیادی کاهش می‌یابد. دلیلی برای استفاده نکردن از هویه وجود ندارد و با این کار دوام، کیفیت و عمر سیم و کابل بیشتر می‌شود. 


بریدن و وصل کردن سیم و کابل

ابتدا قسمتی از سیم که آسیب دیده را لخت کنید. آن قسمت را ببرید و روکش آن را جدا کنید. با استفاده از قسمت پایینی سیم‌چین، به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. حالا باید سیم‌ها را به هم بپیچانید. دقت داشته باشید که سیم‌ها را اشتباه به هم متصل نکنید و گره نزنید. پس از انجام این کار، هویه را بردارید و با استفاده از آن، سیم‌ها را به هم متصل کنید. سیم‌ها را به اندازه‌ای آب کنید که خوب به هم متصل شوند و در این کار زیاده‌روی نکنید. سپس با سیم‌های دیگر هم همین کار را انجام دهید. 

حالا دور سیم‌ها جداگانه چسب برق بپیچید و سپس، سیم‌ها را یکی کنید؛ یک لایه‌ی دیگر چسب برق روی آن‌ها بچسبانید تا حالت کابل را به خود بگیرد.

استفاده از روش درست و مطمئن برای تعمیر سیم و کابل اهمیت زیادی دارد، مخصوصا اگر  سیم و کابل مربوط به ضبط ماشین یا سیستم صوتی و تصویری منزل باشد. البته اگر  سیم و کابل سیستم صوتی و تصویری را مرتب کنید، کمتر با این‌گونه مشکلات مواجه خواهید شد.


منبع : Howtogeek