اگر به شهربازی رفته باشید و در حین استفاده از اسباب بازی های مختلف تعادل‌تان را از دست داده باشید می‌دانید راه رفتن در خانه‌ای با دکوراسیون نامتعادل، چه احساسی دارد. اما خیلی‌ها به ایجاد تعادل در دکوراسیون داخلی توجهی ندارند در صورتی که ایجاد تعادل در دکوراسیون داخلی چیزی است که در مراحل اولیه طراحی دکوراسیون باید در نظر گرفته شود. عدم وجود تعادل در دکوراسیون، باعث می‌شود افراد در اتاق احساس راحتی نکنند و اضطراب داشته باشند. در واقع، تعادل در دکوراسیون به یک میزان به حس و طراحی بستگی دارد. وجود تعادل به دکوراسیون حس خوبی می‌دهد و باعث می‌شود چیزی به‌نظر عجیب یا نامتعارف نباشد. حالا چطور باید تعادل را در دکوراسیون ایجاد کرد؟ ایجاد تعادل در دکوراسیون به سه چیز بستگی دارد؛ چیدمان مبلمان و وسایل تزئینی، استفاده از رنگ و بافت و مقیاس مبلمان و وسایل تزئینی. با مجله ایرانگان همراه باشید تا با نکاتی در خصوص ایجاد تعادل در دکوراسیون آشنا شوید. 


ایجاد اختلاف در ارتفاع

دکوراسیونی که در آن تمام مبلمان و وسایل هم ارتفاع هستند، جذابیت ندارد. هنگام چیدن مبلمان و وسایل تزئینی، وسایل بلند را کنار وسایل کوتاه قرار دهید. اگر مبل پشتی کوتاه دارد، وسیله‌ای بزرگ مثل یک کتابخانه را کنار آن قرار دهید. همین قانون در مورد وسایل تزئینی هم صدق می‌کند. برای چیدمان وسایل تزئینی، از نسبت سه به یک استفاده کنید. برای مثال سه گلدان با اندازه‌های مختلف را کنار هم قرار دهید و با قرار دادن یک وسیله‌ی تزئینی بزرگ در طرف دیگر قفسه، تعادل را برقرار کنید. 


ایجاد تعادل بین مبلمان وسایل سنگین و چشم‌گیر

تصور کنید یک الاکلنگ وسط خانه وجود دارد. اگر یک طرف آن با مبلمان و وسایل تزئینی سنگین شود، دکوراسیون اتاق تعادلش را از دست خواهد داد. چیزی به طرف دیگر آن اضافه کنید که چشم‌گیر باشد. برای مثال، اگر جلوی یک دیوار کتابخانه و کلی وسایل تزئینی وجود دارد، باید طرف دیگر اتاق چیزی بلند و چشم‌گیر قرار دهید. اگر جلوی یک دیوار یک مبل بزرگ قرار دارد، جلوی دیوار رو به روی آن هم مبلمان قرار دهید. 


در طراحی دکوراسیون داخلی نباید مبلمان مسیر‌های رفت و آمد را مسدود کنند و وسایل تزئینی را زیاد به‌ کار نبرید.

هر چه کمتر، بهتر

با مبلمان مسیر‌های رفت و آمد را مسدود نکنید و  وسایل تزئینی را زیاد به‌ کار نبرید. اتاق باید جای نفس کشیدن داشته باشد. 


رنگ‌ها را به‌جای هماهنگ کردن، ترکیب کنید

یکی از نکاتی که نشان می‌دهد دکوراسیون داخلی توسط یک آماتور طراحی شده، این است که همه‌ی اجزای آن زیادی با هم هم‌خوانی داشته باشند. با ترکیب کردن یک رنگ چشم‌گیر با طرحی بزرگ که دقیقا هماهنگ نباشند و با هم ترکیب شوند، تعادل را در دکوراسیون برقرار کنید. طیف‌های مختلف یک رنگ را انتخاب و از آن‌ها در  همه‌ جای اتاق استفاده کنید. 


استفاده از تضاد

در طراحی دکوراسیون حرفه‌ای،  باید المان‌های جدید با قدیمی ترکیب شوند، بافت‌های نرم با سخت تضاد داشته باشند و سطوح براق با کدر متعادل شوند.


وسایل را پخش کنید

دکوراسیون داخلی را طوری طراحی نکنید که یک طرف اتاق پر از مبلمان و وسایل تزئینی و طرف دیگر آن خالی باشد. هم‌چنین در خصوص انتخاب رنگ، دو یا سه رنگ را انتخاب کنید و آن‌ها را همه جای اتاق به کار ببرید. به این شکل چشم همه‌جای اتاق می‌گردد و دکوراسیون جالب‌تر می‌شود.


منبع : About