وقتی می‌خواهیم دکوراسیون خانه‌ی رویاهای‌مان را طراحی کنیم، سبک دکوراسیون، مبلمان، وسایل تزئینی و دیگر جزئیات را مد نظر قرار می‌دهیم. اما گاهی اوقات چیزهای کوچکی که تاثیر زیادی در دکوراسیون داخلی دارند را فراموش می‌کنیم. پرده جزو این چیزهای کوچک است که معمولا به آن توجه کافی نمی‌شود. یکی از دلایل این بی توجهی این است که صاحبان منازل از روش‌های دیگری برای پوشاندن پنجره‌ها استفاده می‌کنند و دلیل دیگر، می‌تواند محدودیت در بودجه باشد. اما پرده می‌تواند تاثیر زیادی در زیبایی دکوراسیون داخلی و کاربرد اتاق داشته باشد و آن‌قدر هم که تصور می‌کنید، هزینه‌ ندارد. البته در خرید و انتخاب پرده نباید عجله کرد. انتخاب یک پرده نامناسب می‌تواند دکوراسیون اتاق پذیرایی را خراب و محیط آن را خسته‌کننده کند. برای این‌که در انتخاب پرده دچار اشتباه نشوید، نکاتی که هنگام انتخاب پرده باید به آن‌ها توجه کنید را برای‌تان فراهم کرده‌ایم. 


جزئی از اتاق

پرده‌هایی که برای پنجره‌ها انتخاب می‌کنید، باید مثل جزئی طبیعی از اتاق به نظر بیایند. به نظر ساده می‌آید؟ اما اکثر افراد در تمام اتاق‌های خانه، از یک نوع پرده استفاده می‌کنند. شاید این کار در بعضی خانه‌ها ممکن باشد، اما در خانه‌های معاصر که هر اتاق سبک خاص خود را دارد، استفاده از یک نوع پرده در تمام اتاق‌ها مناسب نیست. اگر مشکل محدودیت بودجه دارید، پرده‌های خانه را کم کم نصب کنید و این کار را با اتاق پذیرایی آغاز کنید. قانونی وجود ندارد که بگوید تمام اتاق‌های خانه باید پرده داشته باشند.


انتخاب رنگ و ایجاد تضاد

منظور از جزئی از اتاق بودن، این نیست که پرده هم رنگ دیوارهای اتاق باشد. سعی کنید پرده‌هایی انتخاب کنید که رنگ‌شان با رنگ‌هایی که در دکوراسیون اتاق وجود دارد، متفاوت باشد تا در دکوراسیون تضاد ایجاد شود. البته اگر می‌خواهید دکوراسیون اتاق یکپارچگی داشته باشد، می‌توانید تمام رنگ‌ها را از یک طیف انتخاب کنید. 


حریم خصوصی 

پرده فقط زیبایی و سبک به اتاق نمی‌دهد. در واقع، هدف اصلی استفاده از پرده، ایجاد حریم خصوصی است. البته نکته‌ی مثبت پرده این است که هر وقت که بخواهید، می‌توانید آن را کنار بزنید و از منظره‌ی بیرون خانه لذت ببرید. این‌جاست که پارچه و بافت پرده اهمیت پیدا می‌کند، چون بعضی پرده‌ها حریم خصوصی بیشتری ایجاد می‌کنند. در حالی که پرده‌های نازک ظاهر زیبایی دارند و حس سبکی به دکوراسیون اتاق می‌دهند، برای ایجاد حریم خصوصی کاربرد زیادی ندارند. اگر می‌‌خواهید از پرده‌های نازک استفاده کنید، یک لایه پرده ساده پشت آن بزنید تا اتاق از بیرون دید نداشته باشد. 


استفاده از پرده‌های عایق گرما، روش مناسبی برای جلوگیری از نفوذ سرما و بهینه کردن مصرف انرژی در منزل است.

تهویه و عایق‌بندی

سرمای زمستان از پنجره‌ها به داخل خانه نفوذ می‌کند؟ استفاده از پرده‌های عایق گرما، روش مناسبی برای جلوگیری از نفوذ سرما و بهینه کردن مصرف انرژی در منزل است. استفاده از پرده، یک لایه‌ی عایق به پنجره‌ها اضافه می‌کند و ممکن است در کاهش هزینه‌های منزل موثر باشد. در تابستان و بهار هم که هوا مطلوب است و می‌خواهید نسیم خنک وارد خانه شود، می‌توانید پرده‌ها را بکشید و از هوای تازه‌ی بیرون لذت ببرید.

با این‌که پرده‌های نازک حریم خصوصی ایجاد نمی‌کنند، برای وقتی که می‌خواهید پنجره‌ها را باز کنید و بگذارید نسیم وارد اتاق شود، گزینه‌ای مناسب هستند. البته هنگام انتخاب پرده، باید به میزان نورگیری منزل هم دقت کنید و بر اساس آن، یک پرده مناسب انتخاب کنید. استفاده از پارچه‌های سنگین و ضخیم، ممکن است فضای اتاق را تاریک کند. 


طرح و بافت پرده

می‌خواهید با اضافه کردن طرح به دکوراسیون اتاق پذیرایی، روحی تازه به آن ببخشید؟ شاید هم می‌خواهید فضای اتاق خواب‌تان را با اضافه کردن یک بافت جدید، کمی رومانتیک کنید؛ به هر حال بهتر است هنگام انتخاب پرده، این نکات را مد نظر قرار دهید. استفاده از پرده روش خوبی برای اضافه کردن طرح یا بافت به دکوارسیون داخلی است و عوض کردن پرده، می‌تواند ساده‌ترین روش برای ایجاد تغییر در دکوراسیون باشد. 


آویزان کردن پرده

نحوه‌ی آویزان کردن پرده، به اندازه انتخاب کردن یک پرده مناسب، اهمیت دارد. روش‌های زیادی برای آویزان کردن پرده وجود دارد و میله پرده، روی ظاهر آن تاثیر زیادی دارد. قبل از تصمیم‌گیری در این مورد، دکوراسیون کلی اتاق، و تاثیر پرده روی آن را در نظر بگیرید. 


منبع : Decoist