اگر از مادرتان شنیده باشید که نباید طرح‌ها را در دکوراسیون ترکیب کرد، شاید هنوز هم به این تصور اشتباه باور داشته باشید. ترکیب کردن طرح‌ها، دکوراسیون را جذاب و سرگرم‌کننده می‌کند و در اتاق کودکان کاربرد زیادی دارد. البته، انتخاب طرح‌هایی که با هم ترکیب می‌کنید اهمیت زیادی دارد. می‌توان طرح‌ها را با هم ترکیب کرد، اما اگر طرح هفتی را با طرح نقطه‌دار ترکیب کنید، احتمالا با نگاه کردن به دکوراسیون اتاق چشم درد خواهید گرفت. اما ترکیب کردن طرح‌ها اصلا کار سختی نیست، فقط باید از یک سری قوانین ساده پیروی کنید.


از طرح‌های مختلف استفاده کنید

برای ترکیب کردن طرح‌ها، حتما از دو یا سه طرح مختلف استفاده کنید. می‌توانید طرح‌های راه راه را با نقطه‌دار، یا طرح‌های نقطه‌دار را با گلدار ترکیب کنید. اگر از چند طرح مشابه استفاده کنید، دکوراسیون گیج‌کننده می‌شود و افراد باید کمی دقت کنند تا متوجه شوند طرح‌ها فقط مشابه هستند و یکی نیستند. اما طرح‌های متنوع به‌سادگی قابل تشخیص هستند و در دکوراسیون، تضاد و جذابیت ایجاد می‌کنند. 


رنگ‌ها را هماهنگ کنید

تنها ایجاد تضاد در دکوراسیون کافی نیست. حتی اگر دکوراسیون با طرح‌های متضاد طراحی شده باشد، باید چند المان مشابه در طرح‌ها وجود داشته باشد تا بتوان آن‌ها را در کنار هم قرار داد. به همین دلیل هنگام انتخاب طرح‌ها، باید به جزئیات دیگر مثل رنگ نیز توجه کنید. اگر در دکوراسیون المان‌های متضادی وجود داشته باشد، می‌توان با استفاده از رنگ، ظاهری یکپارچه به آن بخشید و طرح‌های متضاد را به هم مربوط کرد. 

بهتر است رنگ‌ها را به دو تا سه طیف محدود کنید. از رنگ‌های اصلی به‌عنوان رنگ پیش‌زمینه دکوراسیون استفاده کنید و سپس رنگ طرح‌ها را طوری انتخاب کنید، که در طیف رنگ‌های پایه قرار گیرند. 


با استفاده از المان‌های ساده در دکوراسیون، بین طرح‌ها مرز ایجاد می‌شود و ظاهر اتاق گیج‌ کننده نمی‌شود.

وسایل طرحدار و ساده را کنار هم استفاده کنید

قرار دادن وسایل طرحدار  در کنار وسایل ساده ایده‌ی خوبی است. برای مثال، اگر روتختی‌تان طرحدار است، دامن تخت را ساده و با رنگی مکمل رنگ طرح انتخاب کنید. کاغذ دیواری طرحدار دارید؟ پس بهتر است پرده را ساده انتخاب کنید. با استفاده از المان‌های ساده در دکوراسیون، بین طرح‌ها مرز ایجاد می‌شود و ظاهر اتاق گیج‌ کننده نمی‌شود. 


از یک طرح به‌ تنهایی استفاده نکنید

اگر طرح‌ها کنار هم استفاده شوند معنی پیدا می‌کنند اما اگر به‌تنهایی استفاده شوند، در دکوراسیون اتاق گم خواهند شد. اگر می‌خواهید طرح‌ها در دکوراسیون یکپارچگی داشته باشند، باید از آن‌ها چند جای مختلف اتاق استفاده کنید. حداقل از هر طرح، سه بار استفاده کنید. برای مثال، می‌توانید طرح‌های روتختی و  پرده را با هم هماهنگ کنید و از همان پارچه، برای روی بالشت صندلی راحتی استفاده کنید. 

در دکوراسیون داخلی به تکرار، ریتم می‌گویند. وجود ریتم در دکوراسیون حس تداوم و هماهنگی را ایجاد می‌کند. 


مقیاس طرح‌ها باید متفاوت باشد

یکی از نکات مهم ترکیب کردن طرح‌ها در دکوراسیون داخلی، استفاده از طرح‌هایی با مقیاس متفاوت است. اگر از چند طرح با مقیاس بزرگ استفاده کنید، دکوراسیون تمرکز افراد را بر هم می‌زند، اما اگر طرح‌ها همه کوچک باشند هم، دکوراسیون شلوغ می‌شود. باز هم ایجاد تضاد نتیجه می‌دهد. از طرح‌های بزرگ و کوچک کنار هم استفاده کنید و طرح‌های بزرگ را، برای سطوح بزرگ مثل دیوار،  پرده یا روتختی، و طرح‌های کوچک را برای سطوح کوچک استفاده کنید. 


منبع : About