طراحی دکوراسیون داخلی اتاق بزرگ، می‌تواند به اندازه‌ی طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کوچک چالش‌برانگیز باشد، اما داشتن خانه‌ای بزرگ چالشی خوشایند است. اکثر افراد نمی‌دانند با اتاق‌های خیلی بزرگ چه کار کنند، اما طراحی دکوراسیون اتاق بزرگ می‌توانند لذت‌بخش باشد چون از لحاظ فضا و استفاده از رنگ‌ها و طرح‌ها، محدودیتی وجود ندارد. البته نباید فراموش کنید که قوانین اساسی طراحی دکوراسیون در خصوص اتاق‌های بزرگ هم صدق می‌کنند و اتاق بزرگی که دکوراسیونش به درستی طراحی نشده باشد، به اندازه‌ی یک اتاق کوچک با دکوراسیون نامناسب زشت و بدترکیب خواهد بود. با مجله ایرانگان همراه باشید تا با نکاتی در خصوص طراحی دکوراسیون اتاق‌های بزرگ آشنا شوید که به شما کمک می‌کنند، دکوراسیون فضاهای بزرگ خانه را به زیبایی طراحی کنید. 


انتخاب مبلمان برای اتاق‌های بزرگ

 • مبلمان اتاق‌های بزرگ باید طوری چیده شوند که فضاهای جداگانه ایجاد و در کل، یکپارچگی دکوراسیون را نیز حفظ کنند. برای مثال، در یک اتاق پذیرایی بزرگ باید قسمت‌هایی جداگانه برای تماشا کردن تلویزیون، دور هم جمع شدن و صحبت کردن، مطالعه و بازی کردن ایجاد کنید، اما دکوراسیون کل اتاق باید مکمل و یکپارچه باشد. 
 • هنگام انتخاب مبلمان، باید مقیاس اتاق را در نظر بگیرید. اگر اتاق بزرگ است اما سقفی کوتاه دارد، مبلمان کوتاه انتخاب کنید تا ارتفاع سقف بلندتر به‌نظر بیاید. اما اگر ارتفاع سقف زیاد باشد، مبلمان کوتاه در دکوراسیون اتاق گم می‌شود. 
 • در اتاق‌های بزرگ، هیچ‌وقت مبلمان را به دیوارها نچسبانید. چیدمان این چنینی در فضاهای بزرگ دکوراسیون را به هم ریخته نشان می‌دهد و باعث می‌شود مهمانان مجبور شوند، برای صحبت کردن با یکدیگر فریاد بزنند. مبلمان را در فاصله‌ی یک متری از یکدیگر قرار دهید تا فضایی گرم و صمیمی ایجاد شود. 
 • مبلمان بالشتدار و منحنی نسبت به مبلمان مدرن یا قدیمی، برای استفاده در دکوراسیون اتاق‌های بزرگ مناسب‌تر است. مبل‌های دامندار و دسته‌دار گرمای بیشتری به فضای سرد اتاق‌های بزرگ می‌بخشند. 
 • در دکوراسیون داخلی اتاق‌های بزرگ، از المان‌های معماری مثل ستون و گچ‌بری برای پر کردن فضا استفاده کنید. این موارد بیشتر از مبلمان در ایجاد فضایی گرم و زیبا تاثیر دارند. 

در طراحی و تزئین دکوراسیون اتاق بزرگ برای جلوگیری از شلوغ شدن فضا، از وسایل تزئینی بزرگ استفاده کنید.

تزئین کردن اتاق‌های بزرگ

 • چون در اتاق‌های بزرگ فضای زیادی دارید، دلیل نمی‌شود دکوراسیون آن را شلوغ کنید. هر المانی که در دکوراسیون داخلی اتاق‌های بزرگ استفاده می‌کنید، اهمیت دارد و باید آن را بهبود بخشد. برای جلوگیری از شلوغ شدن فضا، از وسایل تزئینی بزرگ استفاده کنید. آثار هنری می‌توانند مقیاس بزرگ داشته باشند و استفاده از گلدان هم می‌تواند مناسب باشد. 
 • از وسایل تزئینی برای جدا کردن فضاهای اتاق استفاده کنید. برای مثال، می‌توان از یک ستون قدیمی برای ایجاد محیطی خانوادگی استفاده کرد، قفسه‌ی کتاب می‌تواند اتاق را تقسیم کند و فضایی دنج برای مطالعه به‌وجود بیاورد. هم‌چنین استفاده از فرش و قالی هم برای متمایز کردن فضاهای اتاق‌های بزرگ فوق‌العاده است. 

استفاده از رنگ و طرح در دکوراسیون اتاق‌های بزرگ

 • هنگام انتخاب رنگ‌ها، به یاد داشته باشید که استفاده‌ی بیش از حد از رنگ در دکوراسیون اتاق‌های بزرگ، به اندازه‌ی استفاده‌ی بیش از حد از رنگ در اتاق‌های کوچک، فضا را شلوغ می‌کند. در طراحی دکوراسیون اتاق‌های بزرگ، از رنگ‌های مات در مبلمان و وسایل تزئینی بزرگ و از رنگ‌های جیغ و چشم‌گیر، برای ایجاد یکپارچگی در فضاهای متمایز اتاق استفاده کنید. 
 • رنگ‌های تیره و مات دکوراسیون اتاق‌های بزرگ را گرم و دنج می‌کنند، اما ترکیب رنگ‌های روشن با رنگ‌های گرم و مات نیز همین تاثیر را دارد. از رنگ‌هایی مثل سفید، کرم یا رنگ‌های گرم و مات مثل خاکستری به‌عنوان رنگ اصلی استفاده کرده سپس با استفاده از رنگ‌های روشن و سرد، تعادل را برقرار کنید. 
 • استفاده از طرح‌ها با مقیاس و بافت متفاوت، بهترین روش برای ایجاد تضاد و جذابیت در دکوراسیون داخلی اتاق‌های بزرگ است. می‌توانید در فضاهای بزرگ از طرح‌های چشم‌گیر استفاده کنید، اما در ترکیب کردن طرح‌ها دقت داشته باشید. 
 • در طراحی دکوراسیون اتاق‌های بزرگ، می‌توانید تمام دیوارها را یک رنگ بزنید یا از طیف‌های مختلف آن استفاده کنید. اگر می‌خواهید از چند رنگ استفاده کنید، یک نقطه‌ی متمایز کننده مثل گوشه‌ای از اتاق یا یک ستون را برای تغییر رنگ در نظر بگیرید. برای این‌که دکوراسیون اتاق یکپارچه شود، حتما از رنگ دیوارها در پارچه‌ها و وسایل تزئینی استفاده کنید. 


منبع : About