همان گونه که در بخش اول گفتیم متخصصان اجرای دکوراسیون داخلی می دانند چگونه نقاط قوت خانه ی شما را پررنگ و نقاط ضعفش را پنهان کنند و منزل تان را به خانه‌ی مورد علاقه ی همه بدل کنند. شما با استفاده از نکات زیر می توانید بدون ولخرجی دکوراسیون داخلی منزل خود را دوباره زنده کنید.

آثار هنری را روی دیوار میزان کنید
یکی از خنده دار ترین چیزهایی که در خانه‌ها دیده می شود تابلوهای نقاشی‌ است که در ارتفاع بالا روی دیوار آویزان شده اند. وسط تابلو باید با چشم هم تراز باشد. اگر یک نفر بلند و دیگری کوتاه است باید قد میانگین آن‌ها را اندازه بگیرید. اگر دیوار بزرگ است باید تابلوی بزرگی روی آن آویزان کنید یا تابلوهای کوچک را به شیوه ی گالری ها روی دیوار کنار هم گروه کنید. تابلوها را زیاد با فاصله آویزان نکنید، معمولا فاصله ی 5 تا 10 سانتی متری بین تابلو ها ایده آل است.

نورپردازی تان را چند لایه کنید
هر اتاقی باید سه نوع نورپردازی داشته باشد: اول نورپردازی فراگیر، که نور کلی اتاق را تامین می کند و معمولا در سقف تعبیه می شود؛ دوم نورپردازی کاری، که معمولا در آشپزخانه و یا مکان مطالعه استفاده می شود؛ و سوم نورپردازی تزئینی که بیشتر جنبه ی زیبایی شناختی دارد. برای اتاق نشیمن به ازای هر متر مربع حداقل به 30 وات نور نیاز دارید. می توانید با استفاده از چراغ‌های پایه بلند یا محفظه ی لامپ کاری کنید نور روی سقف بیافتد و اتاق بزرگتر به نظر برسد.

فرش را زیر پایه‌های مبلمان بیاندازید
برای انتخاب جای فرش از این قوانین ساده پیروی کنید: «در اتاق نشیمن، تمام پایه ‌های مبلمان باید روی فرش باشند، فرش باید منطقه ی نشیمن را مشخص کند، حداقل پایه‌های جلویی مبلمان باید روی فرش باشند». حتی اتاق‌ های نشیمن کوچک هم برای مشخص کردن منطقه ی نشیمن به فرش های 2.5 تا 3.5 متری نیاز دارند.

گاهی اوقات باید چشمان دیگری مانند طراح دکوراسیون داخلی خانه‌ی شما را بررسی کند تا طراحی و چیدمان منزل کامل شود.

برای جمع و جور کردن یک حرفه‌ای استخدام کنید
هرچه بیشتر در یک خانه زندگی کنید کمتر متوجه به هم ریختگی‌اش می شوید. گاهی اوقات باید چشمان دیگری خانه ی شما را بررسی کنند. می توانید برای چند ساعت یک نظافت‌چی استخدام کنید تا کمدها و قفسه‌های خانه را برای‌تان مرتب کند. پیشنهاد می شود نیمی از چیزهایی که روی قفسه‌ها دارید را بردارید. سپس کتاب‌ها را به شکل عمودی و افقی گروه ‌بندی کنید و کنار هم قرار دهید و از وسایل تزئینی نیز میان آن ها استفاده کنید.

از خطای دید استفاده کنید تا سقف بلندتر به نظر بیاید
اگر سقف کوتاهی دارید آن را سفید کنید تا کمتر تنگ و تاریک به نظر بیاید. پیشنهاد می شود پرده‌ها را بالاتر از پنجره آویزان کنید تا خطای دید باعث شود سقف بلندتر به نظر برسد. بیشتر پرده‌ها را می توان 7.5 سانتی متر بالای پنجره نصب کرد. اگر می خواهید پرده‌ها را بالاتر آویزان کنید، باید پرده‌های بلندتری سفارش دهید. پرده‌های راه راه عمودی را امتحان کنید؛ خط‌ها باعث می شوند دیوار بلندتر به نظر برسد. همچنین قرار دادن یک آینه ی بلند روی دیوار باعث می شود سقف بلندتر به نظر برسد.

وسایل قدیمی تان را نو کنید
اگر شما هم در منزل خود وسایل قدیمی و کهنه دارید آنها را با رنگ و وسایل ارزان قیمت نونوار کنید. حتی کابینت‌های قدیمی آشپزخانه هم با یک لایه رنگ سفید و لولا‌ و دستگیره های جدید دوباره نو می شوند. اگر فکر می کنید به پیشخوان قدیمی تان هیچ امیدی نیست در اشتباه هستید. می توانید آن را با یک روکش طرح سنگ به پیشخوان جدیدی تبدیل کنید. پریزها و کلیدهای برق شکسته و خراب را نیز جایگزین کنید. هیچ چیز مثل کلید‌های برق قدیمی و زرد یک خانه ی نوسازی شده را خراب نمی کند.
منبع : Thisoldhouse