دکوراسیون اتاق خواب باید گرم، دعوت‌کننده، راحت و امن باشد. البته درست است که انتظارات هر فرد از دکوراسیون اتاق ممکن است متفاوت باشد، اما ایجاد احساس مثبت در اتاق خواب نیاز به رعایت یک سری اصول دارد. اگر می‌خواهید اتاق گرم و صمیمی داشته باشد، ما نکاتی را برای‌تان فراهم کرده‌ایم که با استفاده از آن‌ها، به راحتی می‌توانید این حس را در دکوراسیون اتاق ایجاد کنید. 


استفاده از رنگ‌های گرم 

استفاده از رنگ‌های گرم در دکوراسیون اتاق باعث می‌شود فضای اتاق جمع و جور به‌نظر بیاید و این حس، امنیت را به دکوراسیون اتاق هدیه می‌دهد. برای ایجاد این حس رنگ دیوارها، کفپوش، روتختی، مبلمان و پرده را از رنگ‌های گرمی که زیاد روشن و جیغ نیستند انتخاب کنید. رنگ‌های زیر می‌توانند برای ایجاد این حس مناسب باشند:

  • سفید خامه‌ای و گرم
  • تمام طیف‌های قهوه‌ای از بژ تا شکلاتی
  • طیف‌های زرد، از زرد روشن تا طلایی
  • طیف‌های نارنجی، از نارنجی هلو تا کدو تنبل
  • قرمز‌های مات به مقدار کم

استفاده از بافت

استفاده از بافت‌های متفاوت در دکوراسیون اتاق نه‌تنها آن را جذاب‌تر می‌کنید، بلکه باعث می‌شود حسی راحت و دعوت‌کننده داشته باشد. ساده‌ترین روش برای اضافه کردن بافت به دکوراسیون داخلی با استفاده از روتختی است؛ پتوهای نرم پشمی، روبالشتی بافتنی، ملحفه‌های ضخیم و پشم مصنوعی می‌توانند بافت‌های مناسبی برای روتختی باشند. روش‌های دیگری نیز برای استفاده از بافت در دکوراسیون داخلی وجود دارد: 

در طراحی دکوراسیون داخلی می‌توان از چند طرح با حداقل یک رنگ مشترک استفاده کرد.

بازی با طرح‌ها

یکی از روش‌های ایجاد دکوراسیون گرم و صمیمی، استفاده از طرح‌ها می‌باشد. البته نباید در استفاده از طرح زیاده‌روی کرده و دکوراسیون اتاق را شلوغ کنید. اگر هنگام ترکیب کردن طرح‌ها به نکات زیر توجه کنید، دیگر مرتکب اشتباه نخواهید شد:
  • طرح‌هایی انتخاب کنید که حداقل یک رنگ مشترک داشته باشند
  • طرح‌ها را از مقیاس‌های مختلف انتخاب کنید
  • از طرح‌های بزرگ روی سطوح بزرگ، مثل پرده و روتختی و از طرح‌های کوچک روی سطوح کوچک، مثل بالشت‌ها استفاده کنید 
  • از 3 تا 5 طرح در دکوراسیون استفاده کنید
  • طرح‌ها را به شکلی متناسب همه جای دکوراسیون پخش کنید

استفاده از چیزهایی که دوست‌شان دارید

استفاده بیش از حد از وسایل تزئینی، دکوراسیون اتاق را به‌جای گرم، شلوغ می‌کند. اما اگر می‌خواهید دکوراسیون اتاق گرم و صمیمی باشد، استفاده از وسایلی که دوست‌شان دارید، می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد. چند عکس خانوادگی را روی میز پاتختی یا دراور بگذارید. عروسک مورد علاقه‌‌تان یا روتختی که مادربزرگ‌تان به شما داده را روی تخت قرار دهید. نقشه‌ای از مکان‌هایی که دوست دارید ببینید را به دیوار بزنید. وقتی وسایلی که از آن‌ها خاطره دارید اطراف‌تان باشند، بیشتر احساس آرامش خواهید کرد. 

تخته‌ی بالای تختی

اگر تخته‌ی بالای تخت روکشی پارچه‌ای و بافتدار از جنس مخمل یا جیر داشته باشد، تاثیر زیادی در گرمای دکوراسیون اتاق خواهد داشت. پس بهتر است تخته‌ی بالای تخت بزرگ و پارچه‌ای باشد. پارچه‌های سفت و محکم برای دکوراسیون روستایی، و تخته‌های پفدار برای رومانتیک کردن فضاهای سنتی مناسب خواهند بود. 

پارچه‌ی پرده نه‌تنها یک لایه بافت جدید به دکوراسیون داخلی اضافه می‌کند، بلکه باعث می‌شود بزرگی دیوار کمتر به چشم بیاید.

پرده

برای پوشاندن پنجره‌ها می‌توانید از موارد زیادی استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید دکوراسیون اتاق گرم و صمیمی باشد، استفاده از پرده بهترین انتخاب است. پارچه‌ی پرده نه‌تنها یک لایه بافت جدید به دکوراسیون داخلی اضافه می‌کند، بلکه باعث می‌شود بزرگی دیوار کمتر به چشم بیاید. اگر اتاق کوچکی دارید، با استفاده از پرده‌های هم رنگ دیوار، کاری کنید بزرگ‌تر به‌نظر بیاید. 

روتختی

تخت ستاره‌ی دکوراسیون هر اتاق خواب محسوب می‌شود و طراحی آن، در گرما و صمیمیت دکوراسیون اتاق تاثیر زیادی دارد. برای ایجاد چنین حسی، باید پتوهایی راحت، یک ملحفه تا خورده پایین تخت، روبالشتی تزئیینی و چند باشت اضافی داشته باشید. 

جایی برای نشستن

ایجاد محلی برای نشستن و کتاب خواندن، تاثیر زیادی در گرما و صمیمیت دکوراسیون اتاق دارد؛ حتی اگر این محل فقط یک مبل تک نفره و یک لامپ ایستاده کنارش باشد. هم‌چنین چند دقیقه نشستن و تمرکز کردن قبل از خوابیدن یا شروع کردن روز، می‌تواند بسیار آرامش‌بخش باشد. تصور نکنید که فضای کافی برای قرار دادن مبل تک نفره ندارید، حتی یک اتاق کوچک هم معمولا گوشه‌ای خالی برای قرار دادن یک مبل دارد. مبلی انتخاب کنید که روکشی پارچه‌ای، دسته و پشتی بلند داشته باشد که روی آن راحت باشید.


منبع : About