در دنیای علم و ریاضی، قوانینی ثابت وجود دارند. هر قدر هم تلاش کنید، باز هم دو به‌علاوه‌ی دو، برابر چهار است. هم‌چنین می‌توانید روی این‌که هر روز خورشید از شرق طلوع خواهد کرد حساب کنید. اما در دنیای طراحی دکوراسیون داخلی که کمی خلاقانه‌تر است، در حالی که رهنمود‌هایی وجود دارند که به افراد کمک می‌کنند خانه‌ای زیبا داشته باشند، قوانین ثابتی وجود ندارد. در واقع، می‌توانید هر طور که می‌خواهید دکوراسیون داخلی منزل‌تان را طراحی کنید و مطمئن باشید پلیس با دفترچه‌ی جریمه، جلوی در خانه‌ی‌تان ظاهر نخواهد شد. در ادامه با قوانین طراحی دکوراسیون داخلی که نباید به آن‌ها عمل کنید، آشنا خواهید شد. 


باید مبلمان را ست بخرید

درست است که چیدن یک ست مبلمان یک شکل، راحت‌تر است و گاهی اوقات، ارزان‌تر هم تمام می‌شود. هم‌چنین حقیقت دارد که دکوراسیون خیلی از اتاق‌هایی که سبک سنتی یا رسمی دارند، با مبلمان ست طراحی می‌شود. اما مشکل این است که اگر برای طراحی دکوراسیون به سلیقه‌ی یک تولیدکننده‌ی مبلمان اتکا کنید، دکوراسیون اتاق نشان‌دهنده‌ی شخصیت شما نخواهد بود و از سلیقه‌ی شما در آن استفاده نخواهد شد. بهتر است چند مدل از مبلمان مورد علاقه‌ی‌تان را ترکیب و در کنار هم استفاده کنید؛ تا زمانی که تعادل را رعایت و مبلمانی انتخاب کنید که یکدیگر را تکمیل کنند، دکوراسیون اتاق به‌جای به هم ریخته، متنوع خواهد بود. 


در طرحی می‌توانید با ترکیب کردن رنگ‌ها و طرح‌ها، دکوراسیون اتاق را کمی شاداب‌تر کنید.

ملحفه‌ها باید ست باشند

احتمال این‌که تمام ملحفه‌ها را یک شکل بخرید بیشتر است، اما به جز راحتی، دلیلی برای انجام این کار وجود ندارد. می‌توانید با ترکیب کردن رنگ‌ها و طرح‌ها، دکوراسیون اتاق را کمی شاداب‌تر کنید. یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای انجام این کار، تهیه چند روبالشتی با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف است که مکمل دکوراسیون اتاق و دیگر ملحفه‌ها باشند. از آن‌جایی که روبالشتی زود به زود عوض می‌شود، داشتن چند روبالشتی اضافه فکر خوبی است. 


در دکوراسیون اتاق تاریک فقط باید از رنگ روشن استفاده کرد

به نظر منطقی می‌آید؛ دیوار اتاقی که نور زیادی نمی‌گیرد باید رنگی روشن داشته باشد. اما در واقع، رنگ‌های روشن مثل سفید، در اتاق‌های تاریک دکوراسیون اتاق را غمگین می‌کنند. بهتر است از رنگ‌های مورد علاقه‌ی خود استفاده کنید. از رنگ‌هایی سبز سیر، آبی، خاکستری ذغالی و شکلاتی در دکوراسیون اتاق تاریک استفاده کنید تا ببینید چطور به یک فضای خوشایند و باشکوه تبدیل می‌شود. 


بالا و پایین تخت باید تخته داشته باشد

درست است که تخته‌ی بالای تخت باعث می‌شود تعادل در دکوراسیون اتاق برقرار شود، اما این تخته حتما نباید سبکی سنتی داشته باشد. در واقع، تغییر دادن تخته‌ی بالای تخت بسیار ساده است. می‌توانید یک روکش پارچه‌ای روی آن بکشید، یا رنگ تخته را با دیوار یکی کنید. 

خیلی از تخت‌ها در قسمت پایین، تخته‌ای ندارند، اما اگر تخت شما دارد، مجبور نیستید از آن استفاده کنید. برای تغییر ظاهر تخته‌ی پایین تخت هم روش‌های زیادی وجود دارد، اما اگر اتاق‌تان کوچک است، بهتر است از آن استفاده نکنید. 


اتاق خواب یکی از فضاهای خصوصی خانه است که باید طراحی آن منجر به خوشحالی افراد شود.

دکوراسیون اتاق یک بزرگسال نمی‌تواند سرگرم‌کننده باشد

چه کسی گفته دکوراسیون اتاق یک بزرگسال نمی‌تواند سرگرم‌کننده باشد؟ اتاق خواب یکی از فضاهای خصوصی خانه است، پس چرا آن را طوری طراحی نکنیم که خوشحال‌مان کند؟ روی تخته‌ی بالای تخت یا چوب پرده چراغ‌های سیمی بیاندازید. نقاشی که خودتان کشیده‌اید را به دیوار بزنید. دراور را با جیغ‌ترین صورتی که در دسترس دارید رنگ کنید. خلاصه انجام هر کاری که باعث می‌شود لبخند بزنید، مجاز است. 


باید از یک نوع چوب در دکوراسیون استفاده کنیم

این یکی از تصورات اشتباه در خصوص طراحی دکوراسیون داخلی است. در واقع، استفاده از چوب‌هایی که متضاد و مکمل یکدیگر باشند، دکوراسیون اتاق را زیباتر می‌کند. فقط باید از یک رهنمود پیروی کنید، به طیف‌ها توجه داشته باشید. به عبارت دیگر، باید رنگ تمام چوب‌هایی که در دکوراسیون استفاده می‌کنید، گرم یا سرد باشد. اگر مبلمانی دارید که این تعادل را به هم می‌زند، رنگ آن را تغییر دهید. 


در دکوراسیون هر اتاق باید حداقل از یک رنگ روشن استفاده شود

در حالی که برای برقراری تعادل کنار رنگ‌های مات، سفید و کروماتیک از رنگ‌های روشن استفاده می‌کنند، این یک ضرورت نیست. در واقع، خیلی‌ها به‌دنبال آرامش رنگ‌هایی هستند که حواس را تحریک نمی‌کنند. اگر شما هم از دسته‌ی دوم هستید، راه‌های دیگری برای ایجاد تضاد و جذابیت در دکوراسیون اتاق وجود دارد. ایجاد بافت متنوع، یکی از آن راه‌ها است؛ حتما از بافت‌های مختلف در دکوراسیون اتاق استفاده کنید. فرش پشم مصنوعی، روتختی‌های بافتنی و مبلمان چوبی را در کنار یکدیگر استفاده کنید. یکی دیگر از روش‌های ایجاد تضاد، ترکیب کردن طرح‌ها است. طرح‌های روبالشتی، روتختی، پرده و دیگر وسایل اتاق را متنوع و مکمل یکدیگر انتخاب کنید.


منبع : About