اگر خواهر و برادر کوچک‌تر دارید، یا کودکی دارید که دوست ندارد دکوراسیون اتاقش دخترانه یا پسرانه باشد، یا اصلا نمی‌خواهید قانون آبی برای پسران و صورتی برای دختران را رعایت کنید، روش‌های زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها، می‌توانید دکوراسیون اتاق کودک را طوری طراحی کنید که دخترانه یا پسرانه نباشد. این‌که دکوراسیون اتاق کودک دختر یا پسر بودن کودک را نشان ندهد، دلیل نمی‌شود که دوست‌داشتنی، رنگارنگ، منحصربه‌فرد و کاربردی نباشد. اگر باور ندارید، با مجله ایرانگان همراه باشید و با روش‌هایی برای طراحی دکوراسیون مناسب برای دختر و پسر آشنا شوید. 


اتاقی مشترک و شخصی

اگر دختر و پسرتان یک اتاق مشترک دارند، ساده‌ترین روش برای طراحی دکوراسیون که باب میل هر دوی آن‌ها باشد این است که رنگ دیوارها، کفپوش و مبلمان را رنگی انتخاب کنید که پسرانه یا دخترانه نباشد و از این رنگ‌ها برای روتختی و دیگر وسایل شخصی‌تر استفاده کنید. بگذارید کودک خودش رنگ و طرح روتختی و نقاشی‌های روی دیوار یا وسایلش را انتخاب کند و به این شکل، بین خواهر و برادر دعوا هم نمی‌شود. 


انتخاب رنگ برای اتاق نوزاد

درست است آبی و صورتی رنگ‌هایی هستند که در دکوراسیون سنتی اتاق کودک استفاده می‌شود و والدین، از سبز و زرد زمانی که هنوز نمی‌دانند فرزندشان پسر است یا دختر استفاده می‌کنند. اما اگر کمی فراتر بروید، متوجه می‌شوید دنیایی از رنگ‌های زیبا وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها در دکوراسیون اتاق کودک استفاده کنید. این رنگ‌‌ها نه‌تنها برای نوزاد جذاب هستند، بلکه وقتی نوزاد راه بیفتد و بزرگ‌تر شود، هنوز هم برای او مناسب خواهند بود. در استفاده از طرح در اتاق نوزاد خلاقیت به خرج دهید. سقف را طرحی راه راه بزنید و یک فرش راه راه هم روی زمین پهن کنید. استفاده از یک نقشه‌ی بزرگ روی دیوار هم می‌تواند افزونه‌ای فوق‌العاده به دکوراسیون اتاق باشد. 


در طراحی دکوراسیون اتاق کودک می‌توانید از تصاویر جنگل، اقیانوس، فضای شهر، فضا، زندگی گاوچران‌ها و شخصیت‌های کارتونی استفاده کنید.

یک سبک خاص انتخاب کنید

یکی از لذت‌های کودکی، تخیل بی‌حد و مرز است؛ پس چرا از این فرصت استفاده نکنیم و برای دکوراسیون کودک یک سبک خاص انتخاب نکنیم؟ سبک‌های زیادی وجود دارند که برای پسران و دختران مناسب هستند، مثل یک سبک استوایی. ایده‌های دیگری که می‌توانید در دکوراسیون اتاق کودک استفاده کنید شامل استفاده از تصاویر حیوانات وحشی و اهلی، جنگل، اقیانوس، فضای شهر، فضا، زندگی گاوچران‌ها و شخصیت‌های کارتونی می‌شوند. لازم نیست در ایجاد فضا و سبک خاص در دکوراسیون اتاق کودک زیاده روی کنید. استفاده از چند وسیله‌ی ساده و روتختی‌های مربوط به موضوع و سبک مورد نظر کافی خواهد بود. 


استفاده از رنگ‌ها

استفاده از رنگ‌های شاد در دکوراسیون اتاق کودک یک ضرورت است. اگر سعی دارید دکوراسیون داخلی اتاق به شکلی سنتی مختص دختر یا پسر نباشد، می‌توانید برای رنگ پیش‌زمینه از سفید خامه‌ای، و برای رنگ کفپوش و قسمت‌های دیگر اتاق از سبز لیمویی، زرد شاد و نارنجی روشن استفاده کنید. اگر می‌خواهید دکوراسیون اتاق رنگارنگ اما ساده باشد، روی دیوارها طرح نزنید و وسایل را ساده انتخاب کنید، اما فرش اتاق باید طرحدار و رنگارنگ باشد. 


ایجاد محلی برای بازی کردن

درست مثل بزرگسالان، کودکان هم بیشتر از اتاق‌شان برای خوابیدن و لباس عوض کردن استفاده می‌کنند. اما بر خلاف بزرگسالان، کودکان در اتاق‌شان بازی هم می‌کنند پس دکوراسیون آن باید رنگی و رویایی باشد. پس اگر نمی‌‌خواهید اتاق پذیرایی خانه به محل بازی کودک‌تان تبدیل شود، دکوراسیون اتاقش را طوری طراحی کنید که ترجیح دهد همان‌جا بازی کند. این‌که دکوراسیون اتاق چگونه باشد به علایق و سن کودک و بودجه‌ی شما و اندازه‌ی اتاق بستگی دارد. اما حتی یک اتاق کوچک هم می‌تواند به محل بازی کودک تبدیل شود. وسط اتاق را خالی بگذارید تا کودک فضایی باز برای بازی کردن داشته باشید و وقتی بزرگ‌تر شد و به مدرسه رفت، یک میز و صندلی کوچک را در آن فضای خالی قرار دهید. 


در دکوراسیون اتاق کودک یک میز تحریر ساده ظاهری تمیز و امروزی دارد و فضا برای کامپیوتر و کتاب‌‌های درسی هم فراهم می‌کند.

دید کاربردی داشته باشید

کاربرد اتاق به سن کودک بستگی دارد، اما هر اتاق کودکی به جز محلی برای خوابیدن، باید استفاده‌های دیگری هم داشته باشد. برای مثال فضای بازی برای کودکان کوچک‌تر و جایی برای مطالعه برای کودکان بزرگ‌تر. یک میز تحریر ساده ظاهری تمیز و امروزی دارد و فضا برای کامپیوتر و کتاب‌‌های درسی هم فراهم می‌کند. 


دکوراسیونی منحصر‌به‌فرد طراحی کنید

دکوراسیون اتاق هر کودکی باید نشان‌دهنده‌ی شخصیت او باشد و اتاق‌هایی که دخترانه یا پسرانه نیستند هم باید همین‌طور باشند. تقریبا تمام کودکان رنگ و نقاشی کردن را دوست دارند. می‌توانید از نقاشی‌های کودک برای تزئین کردن دیوارهای اتاق استفاده کنید. با این کار دکوراسیون کاملا منحصر به خود کودک می‌شود و می‌توانید پس از مدتی نقاشی‌‌های قدیمی را با نقاشی‌های جدید او تعویض کنید. 


برای آینده برنامه‌ریزی کنید

هنگام طراحی دکوراسیون داخلی کودک، بهتر است به فکر آینده هم باشید. به هر حال، هیچ کودکی نوزاد باقی نمی‌ماند و بزرگ می‌شود. یکی از نکات مثبت اتاق کودکی که دخترانه یا پسرانه نیست، این است که می‌توان دکوراسیون آن را به‌سادگی با سن کودکان تطبیق داد. می‌توانید از مبلمان ساده در کنار روتختی‌های ساده‌ی رنگارنگ استفاده کنید و پس از مدتی که کودک بزرگ‌تر شد، یک روتختی با طرح هفتی برای او تهیه کنید. 


انتخاب مبلمان

اگر می‌خواهید دکوراسیون اتاق برای دختران و پسران مناسب باشد، باید مبلمان را هم بر همین اساس انتخاب کنید. این یعنی چوب سفید یا مشکی می‌تواند انتخاب خوبی باشد. سپس مبلمان ساده را با طرح و رنگ در دکوراسیون ترکیب کنید و به این ترتیب دکوراسیون داخلی اتاق برای دوران نوزادی تا نوجوانی کودک کاربرد خواهد داشت. 


منبع : About