پیروی کردن از قوانین طراحی دکوراسیون، رسیدن به یک دکوراسیون مناسب را تقریبا تضمین می‌کند و باعث می‌شود فضای اتاق خوشایند، جذاب و کاربردی باشد. اما اگر زیادی از قوانین پیروی کنیم، ممکن است دکوراسیون اتاق کمی خسته‌کننده شود. اگر دکوراسیون اتاق خواب‌تان فقط بد نیست و شما را راضی نمی‌کند، بهتر است کمی در طراحی آن خلاقیت به‌ خرج دهید. 


مشکی کردن دیوارها

هر کسی دوست ندارد رنگ دیوارهای اتاقش مشکی باشد، اما اگر از ریسک کردن در طراحی دکوراسیون وحشت ندارید، می‌توانید به دیوارها رنگ مشکی مات بزنید. رنگ سقف، روتختی، پرده و کفپوش باید سفید یا یک رنگ روشن باشد. حس این نوع دکوراسیون کمی رمزآلود است، اما اصلا غمگین نیست و اتاق شبیه غار نمی‌شود. 


غافلگیری

حتی سنتی‌ترین اتاق‌ها هم می‌توانند کمی سرگرم‌کننده باشند، پس چرا یک المان غافلگیرکننده به دکوراسیون اتاق اضافه نمی‌کنید؟ یک نوشته خنده‌دار روی دیوار، یک اثر هنری عجیب، یک روتختی با طرحی غیرمعمول یا طرحی رمزآلود روی رومبلی و فرش می‌تواند دکوراسیون اتاق را تا حد زیادی تغییر دهد. البته باید دقت کنید چون مرز بین دکوراسیون سرگرم‌کننده و زننده و سبک، بسیار باریک است. 


رنگ کردن سقف

معمولا حتی وقتی دیوارها را رنگی غیر از سفید می‌زنند، رنگ سقف هم‌چنان سفید است. در واقع، اگر برای دیوارها از رنگ‌های تیره مثل آبی سیر، خاکستری یا مشکی استفاده شود، بهتر است رنگ سقف سفید باشد تا اتاق شبیه غار نشود. اما اگر رنگ دیوار، سفید یا رنگی روشن باشد، می‌توانید برای سقف از رنگ‌های دیگر استفاده کنید. 


طراحی تخته بالای تختی از جنس چوبی یا پارچه‌ای با رنگ ملایم انتخاب‌های مناسبی برای دکوراسیون اتاق می‌باشد.

طراحی تخته‌ بالا تختی

اگر تخته‌ی بالا تختی، چوبی یا پارچه‌ای با رنگ ملایم باشد، هیچ ایرادی ندارد، هر دو انتخاب‌هایی هستند که با دکوراسیون هر اتاقی هم‌خوانی دارند. اما اگر می‌خواهید در طراحی دکوراسیون اتاق خواب کمی خلاقیت به خرج دهید، می‌توانید برای تخته‌ی بالا تختی، رنگ یا طرحی چشم‌گیر انتخاب کنید. یک رنگ خیلی روشن یا طرحی جذاب می‌تواند مرده‌ترین دکوراسیون را زنده کند. 


استفاده از کاغذ دیواری

کاغذ دیواری به دنیای طراحی دکوراسیون بازگشتی پیروزمندانه داشته است. حالا که نصب کردن یا کندن کاغذ دیواری دیگر مشکلی ندارد، حتی می‌توانید خانه‌ی اجاره‌ای را کاغذ دیواری کنید. با این همه تنوع در رنگ و طرح کاغذ دیواری، می‌توانید انتخابی خلاقانه داشته باشید و یک یا هر چهار دیوار اتاق را کاغذ دیواری کنید. 


استفاده از نورپردازی

هر اتاق حداقل به دو منبع نور نیاز دارد، یک لامپ روی میز پاتختی و یک لامپ سقفی یا آباژور. البته اگر اتاق بزرگ باشد، به نور بیشتری نیاز خواهد داشت. اما معمولا در انتخاب لامپ و لوستر برای اتاق، دقت زیادی نمی‌شود. می‌توانید در انتخاب لوستر یا لامپ خلاقیت به خرج دهید و تغییر زیادی در دکوراسیون داخلی اتاق ایجاد کنید. 


استفاده خلاقانه از وسایل

اگر بخواهید دکوراسیون اتاق را به شکل سنتی طراحی کنید، باید از مبلمان سنتی هم در آن استفاده کنید. اما می‌توانید با تغییر دادن کاربرد مبلمان، به شکل خلاقانه‌ای دکوراسیون اتاق را تغییر دهید. 

  • از کرکره‌های قدیمی به‌عنوان تخته‌ی بالا تختی استفاده کنید
  • از نردبان دو تکه، میز تحریر یا بشکه، به‌عنوان میز پاتختی استفاده کنید
  • از یک میز تلویزیون فلزی قدیمی، برای نگهداری لباس کودکان یا اسباب‌بازی استفاده کنید


منبع : About