می‌خواهید دکوراسیون اتاق پذیرایی را مثل حرفه‌ای‌ها طراحی کنید؟ اولین چیزی که نیاز دارید، رازهای طراحان دکوراسیون داخلی در مورد دکوراسیون اتاق پذیرایی است. با مجله‌ ایرانگان همراه باشید تا از نکاتی که شما را به یک طراح دکوراسیون حرفه‌ای تبدیل می‌کنند آگاه شوید. 


سقف و گچبری حتما نباید سفید باشد

رنگ سقف و گچبری همیشه سفید بوده است و این یک دلیل منطقی دارد؛ سفید رنگی تمیز و ساده است و می‌توان از آن در هر اتاقی استفاده کرد. با این حال، فقط طراحان حرفه‌ای دکوراسیون می‌دانند که سفید تنها گزینه برای رنگ سقف و گچبری نیست. از این‌که برای سقف، رنگی متفاوت استفاده کنید وحشت نداشته باشید. می‌توانید رنگی کمی روشن‌تر از رنگ دیوارها انتخاب کنید، یا یک طرح هیجان‌انگیز روی سقف بزنید. هم‌چنین اگر می‌خواهید در دکوراسیون تنوع ایجاد کنید، گچبری‌ها را رنگی دیگر بزنید. طراحانی که به‌دنبال یک دکوراسیون مدرن هستند، مشکی براق را انتخاب می‌کنند. 


یک فرش با اندازه‌ی نامناسب همه چیز را خراب می‌کند

یکی از اشتباهاتی که افراد در طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی مرتکب می‌شوند، استفاده از یک فرش کوچک در اتاقی بزرگ است. فرش حداقل باید زیر قسمت‌های اصلی مبلمان را پوشش دهد. اگر این امکان وجود ندارد، باید بتوانید پایه‌های جلویی مبلمان را روی فرش قرار دهید. این اهمیت زیادی دارد چون اگر فرش زیادی کوچک باشد، اتاق به‌نظر، به هم ریخته می‌آید. 


یکی از قوانین در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کوچک استفاده از مبلمان بزرگ است.

مبلمان بزرگ باعث می‌شود اتاق کوچک بزرگ‌تر به‌نظر برسد

اکثر افراد این نکته را رعایت نمی‌کنند، اما اگر اتاق پذیرایی خانه‌ی‌تان کوچک است، آن را پر از مبلمان کوچک نکنید. اگر اتاق‌های کوچکی که توسط طراحان دکوراسیون چیده شده‌اند را بررسی کنید، متوجه می‌شوید در آن‌ها از تعداد کمی مبلمان با اندازه‌ی معمولی استفاده شده است. پس بهتر است مبلمان کوچک را فراموش کنید و محدودیت فضا را بپذیرید. مثلا به‌جای این‌که در اتاق پذیرایی یک دست مبل هفت نفره و یک میز بزرگ و دو میز عسلی بگذارید، از یک مبل سه نفره معمولی، یک مبل بدون پشت که نقش میز را نیز داشته باشد و یک مبل تک نفره استفاده کنید. از شر مبلمان اضافی خلاص شوید و چیزهایی که مورد نیازتان است را نگه دارید. 


استفاده از گل‌های تازه

گل‌های تازه می‌توانند حس و حال اتاق را بهتر کنند و هر چه دسته گل بزرگ‌تر باشد، دکوراسیون اتاق پذیرایی لوکس‌تر می‌شود. اگر مجله‌های طراحی دکوراسیون را بررسی کنید، می‌بینید که از گل‌های تازه روی میز مبلمان، بالای شومینه یا پشت پنجره استفاده شده است. این به آن دلیل است که طراحان دکوراسیون می‌دانند گل‌های تازه می‌توانند بهترین مکمل برای دکوراسیون اتاق باشند. البته نیازی نیست همه‌ جای خانه را پر از گل کنید، فقط دسته گل‌هایی که استفاده می‌کنید باید تازه و پر باشند.


نور کم تمام نقص‌ها را پنهان می‌کند

استفاده از دیمر در اتاق پذیرایی تقریبا مهم‌ترین نکته در طراحی دکوراسیون آن است. با تنظیم کردن نور می‌توانید در لحظه، فضای اتاق را تغییر دهید و کاری کنید، برای همه خوشایند‌تر شود. هم‌چنین با کم کردن نور می‌توانید نقص‌های اتاق را پنهان کنید و از آن‌جایی که نور کم همیشه کاربرد ندارد، با استفاده از دیمر می‌توانید میزان آن را با توجه به موقعیت کم و زیاد کنید. دیمر علاوه بر این‌که یک وسیله‌ی کاربردی در دکوراسیون اتاق پذیرایی است، به صرفه‌جویی در مصرف برق هم کمک می‌کند.


منبع : About