وقتی خودرو بوی عجیبی می‌دهد، سعی دارد چیزی به صاحبش بگوید؛ مثل صدای تسمه تایم، بوی بد خودرو هم نشان‌دهنده‌ی این است که خودرو مشکلی دارد و باید برای حل کردن آن دست به کار شوید. این‌ها دلایل اصلی بوی بد خودرو هستند که باید از آن‌ها آگاه باشید. 


ترمز یا کلاچ به رسیدگی نیاز دارد

بو‌های تند و گس معمولا نشان‌دهنده‌ی این هستند که لنت ترمز یا کلاچ سوخته است. زیاد ترمز گرفتن یا آزاد نکردن ترمز دستی می‌تواند به این بو منجر شود. بوی کلاچ سوخته تا حد زیادی شبیه بوی لنت ترمز و دلیل آن زیاد کلاچ گرفتن است. هم‌چنین ممکن است نشانه‌ی این باشد که کلاچ خالی کرده و این ناشی از تنظیم نبودن یا فرسوده بودن سیم کلاچ است. در خودروهایی که کلاچ هیدرولیک دارند، ممکن است مشکل از سیستم هیدرولیک باشد. 


مخزن بخاری نشتی دارد

ضدیخ بوی شیرینی دارد، آن‌قدر شیرین که یک عامل تلخ‌کننده به آن اضافه می‌کنند تا حیوانات و کودکان آن را ننوشند. اگر داخل خودرو بوی شیرینی حس کردید و مطمئنید جایی شربت نریخته‌اید، احتمالا بوی ضدیخ است. اگر بو داخل خودرو زیاد است و وقتی بخاری را روشن می‌کنید روی شیشه بخار می‌نشیند، به احتمال زیاد مخزن بخاری نشتی دارد. 


آب جایی می‌رود که نباید باشد

بوی نم نشان‌دهنده‌ی این است که آب وارد خودرو و جایی جمع می‌شود. ممکن است درها و پنجره‌ها درز داشته باشند و آب از آن‌جا به داخل خودرو نفوذ کند. در چنین شرایطی معمولا صندلی‌ها و کفی‌های خودرو خیس می‌شوند. البته بوی نم ممکن است از کولر خودرو هم باشد. 


وقتی روغن موتور روی اگزوز می‌ریزد، بوی روغن سوخته می‌دهد که همین یکی از دلایل بوی بد خودرو است.

خودرو نشتی روغن دارد

وقتی روغن موتور روی اگزوز می‌ریزد، بوی روغن سوخته می‌دهد. بوی روغن سوخته بسیار بد است و اگر نشتی زیاد باشد، ممکن است دود غلیظ و آبی از خود ساطع کند. حل این مشکل بسیار ساده است، فقط باید نشتی را بگیرید. 


فیلتر هوا کثیف شده است

فیلتر هوا دودی که قرار است از اگزوز خارج شود را تا حدی تصفیه می‌کند تا میزان گازهای سمی آن کاهش یابد. اگر درست کار نکند، ممکن است بوی گوگرد از خود ساطع کند. می‌توانید با تعویض کردن فیلتر هوا این مشکل را حل کنید. بعضی روغن‌ها که در گیربکس‌های دنده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند، ممکن است پس از مدتی بوی گوگرد بدهند. اگر مشکل این باشد احتمالا روغن از جایی نشت می‌کند و با بررسی جایی که خودرو را پارک می‌کنید متوجه این موضوع خواهید شد. اگر چنین مشکلی دارید باید روغن را تعویض کنید و نشتی را بگیرید. 


نشتی گاز

اگر در خودرو بوی شدید گاز خام حس می‌کنید، احتمالا مشکل جدی برای خودروی‌تان پیش آمده است. البته اگر خودرو گازسوز باشد بوی گاز تا حدی عادی است، اما خودروهای بنزینی نباید بوی گاز بدهند. نشتی باک بنزین، گرفتگی انژکتور، وجود مشکل در تنظیم‌کننده‌ی فشار سوخت و دیگر مشکلات ممکن است به نشتی سوخت یا ورود گاز به موتور منجر شوند. به هر حال بهتر است هر چه زودتر مشکل خودرو را شناسایی و حل کنید. 


مواد غذایی زیر صندلی‌ها مانده‌اند

اکثر مواقع بوی بد خودرو منشاء فنی دارد، اما گاهی اوقات هم مواد غذایی زیر صندلی‌ها می‌مانند و فاسد می‌شوند و بوی بدی از خود ساطع می‌کنند. پس قبل از این‌که خودرو را به تعمیرگاه ببرید، زیر صندلی‌ها را خوب بررسی کنید. 


منبع : About