سال‌هاست در مورد حفظ سلامت قلب نکات زیادی از این دست می شنویم: وزن خود را کنترل کنید، رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، حتما ورزش کنید و سیگار نکشید. ولی وقتی استرس و زندگی پر مشغله سر راه انسان قرار می گیرند، رعایت این قوانین همیشه آسان نخواهد بود. برای همین سراغ پر استرس و پرکار ترین انسان‌‌هایی که می شناسیم یعنی متخصصین قلب و عروق رفته ایم تا بفهمیم خود آن‌ها برای سالم نگاه داشتن قلب شان چه کار می کنند.


یک متخصص قلب و عروق در بیمارستان رونالد ریگان لس انجلس می گوید «من سبزیجات را با هم مخلوط می کنم و از آن‌ها اسموتی درست می کنم». او در اولین سال دانشگاه متوجه می شود وقت سالاد خوردن ندارد. برای همین فلفل دلمه‌ای، هویج، کاهو، توت‌های سرشار از آنتی اکسیدان و مقداری فلفل هندی را با هم مخلوط می کند و نوشیدنی حاصل شده را با خود به بیمارستان می برد.


مدیر مرکز قلب و عروق دانشگاه کالیفرنیا در این باره می گوید «من روی موبایلم برای ساعت 3 بعدازظهر زنگ هشداری با عنوان ورزش ایجاد کرده‌ام. بیمارانم به من می خندند، اما من به آن‌ها می گویم این تنها راهی است که مطمئن می شوم به اندازه‌ی کافی ورزش می کنم». او پس از اینکه زنگ به صدا در می‌ آید قدم شمار خود را بررسی می کند و اگر به 10000 قدم نرسیده باشد کار را رها می کند، از بیمارستان خارج می شود و پیاده روی می کند یا اینکه از پله‌های بیمارستان بالا و پایین می رود. او همچنین برنامه‌ای روی موبایل خود دارد که با استفاده از آن می تواند در زمانی کم ورزش‌های آرامش بخش انجام دهد.


متخصص قلب و عروق و رئیس قسمت قلب و عروق یک مرکز درمانی در واشنتگتن دی سی می گوید «هر وقت به رستوران می روم ماهی سفارش می دهم. ماهی یکی از غذاهایی است که می دانم باید بخورم، اما وقتی در خانه ماهی درست می کنم تحمل بویش برایم مشکل است. به این ترتیب می توانم به اندازه‌ی کافی امگا 3 دریافت کنم و می دانم دارم غذای کم چرب و کم کالری میل می کنم». او همچنین کارهای حیاط خانه را خودش انجام می دهد. با این کار نه تنها در مخارج خود صرفه جویی می کند، بلکه با باغبانی کردن به اندازه‌ی کافی ورزش هم می کند.


متخصص قلب و عروق پیشنهاد می‌کنند برای کاهش استرس تمرکز کنید و به بهبود وضعیت فکر کنید.

یک متخصص قلب و عروق می گوید«از آنجایی که وقت مراقبه و تمرکز کردن ندارم برای کاهش استرس به چیز های خوب فکر می کنم. برای مثال وقتی یک بیمار را از اورژانس به آزمایشگاه می برم، نفسی عمیق می کشم و به این فکر می کنم که حال بیمار خوب می شود».


یک متخصص قلب و عروق در مرکز درمانی دانشگاه روچستر نیویورک می گوید «اخیرا یک آزمایش اینترنتی دادم و متوجه شدم قلبم از خودم پیرتر است. برای همین در زندگی خود تغییراتی دادم. بزرگترین تغییر، وقت گذاشتن برای ورزش بود». او برای خانواده‌اش روشن کرده است که وقتی از سرکار به منزل می آید 30 تا 45 دقیقه‌ی اول را به انجام حرکات ورزشی خواهد گذراند.


رئیس بخش قلب و عروق بیمارستان هوستون می گوید «من چهل درصد از روز را موسیقی گوش می کنم؛ از موسیقی کلاسیک گرفته تا موسیقی خاورمیانه». مطالعات نشان می دهند موسیقی استرس و خطر حمله‌ی قلبی را کاهش می دهد.


متخصصین قلب و عروق اعلام می‌کنند که رژیم غذایی با هماهنگ با نیازهای قلب تنظیم شود.

یک متخصص قلب و عروق از مرکز درمانی شیکاگو می گوید «من ورزش کردن را با دویدن تا ایستگاه قطار و سپس دویدن از ایستگاه تا خانه، به بخشی از برنامه‌ی روزانه‌ام تبدیل کرده‌ام». او هر روز 7 کیلومتر می دود و با کیف و لپ تاپش روی هم 10 کیلو وزن اضافی با خود حمل می کند. او همچنین با هر وعده‌ی غذایی شیر می نوشد که سرشار از پروتئین است و از این طریق عطش خود را برطرف می کند و رژیم غذایی خودش را نیز هماهنگ با نیازهای قلب خود تنظیم می کند.


یک متخصص قلب و عروق از دانشگاه دیوید گفن می‌گوید «من روزانه 1.2 گرم عصاره‌ی سیر کهنه مصرف می‌کنم. این نوع از سیر بو ندارد و باعث نمی‌شود بوی رستوران ایتالیایی بگیرید. تحقیقات نیز نشان داده اند مصرف این نوع سیر فشار خون و کلسترول را کاهش می‌دهد». او همچنین روزانه 0.5 گرم مکمل منیزیم مصرف می‌کند و قهوه زیاد می‌نوشد، که باعث می‌شود موقع ادرار کردن منیزیم بیشتری دفع شود.


یک متخصص قلب و عروق از مرکز درمانی دانشگاه کلمبیا می‌گوید ورزش را آغاز کرده ‌ام و هفته ای سه بار تمرین می‌کنم. در ابتدا بیشتر روی تردمیل متمرکز بودم، اما یک روز پهلویم هنگام پیاده روی صبحگاهی درد گرفت و متوجه شدم ماهیچه‌های باسن، پشت و شکمم به اندازه‌ی کافی قوی نیستند». اگر می‌خواهید با کهولت سن به ورزش کردن ادامه دهید، باید ماهیچه‌های میانی بدن تان را قوی نگه دارید.


ورزش و تحرک داشتن از عوامل اصلی در سلامت قلب افراد می‌باشد.

یک متخصص قلب و عروق از کلینیک کلیولند می‌گوید «قبل از اینکه دخترم را به دنیا بیاورم یک دونده‌ی ماراتن بودم. اما الان برای ورزش کردن اصلا وقت ندارم. تمام روز مشغول کار هستم و دوست دارم صبح و عصر را با دخترم باشم. برای همین قبل از اینکه او را بخوابانم 10 دقیقه با هم می‌رقصیم تا هر دو فعالیت کرده باشیم». به این ترتیب اگر بعد از اینکه دخترش به خواب رفت انرژی ورزش کردن نداشته باشد، حداقل دیگر عذاب وجدان نمی‌گیرد.


مدیر بخش قلب و عروق بیمارستان دانشگاه جفرسون می‌گوید «من در طول زندگی ام هیچ وقت ورزش نکرده ام اما وقتی وارد دهه‌ی هفتم زندگی ام شدم با خودم فکر کردم دیگر وقتش رسیده به چیزهایی که به بیمارانم می‌گویم عمل کنم. امسال پاییز در کنفرانسی در شیکاگو بودم و ماراتن هم نگاه می‌کردم. افراد ناسالم زیادی را دیدم که از خط پایان عبور می‌کنند و با خود گفتم چرا من نه؟» روزی دختر 22 ساله‌اش به او می‌گوید می‌خواهد شروع به دویدن کند و در نهایت در یک مسابقه‌ی ماراتن شرکت کند. آن ها تصمیم می‌گیرند با هم تمرین کنند. او سال‌ها ورزش نکرده بود اما حالا می‌گوید در هفته‌ی گذشته 7 کیلومتر دویده است.


یک متخصص قلب و عروق از بیمارستان بیومونت می‌گوید «من سعی می‌کنم هر روز یوگا کار کنم. اگر وقت نداشته باشم،10 دقیقه حرکات ساده‌ی یوگا را انجام می‌دهم». یوگا برای کاهش فشار خون، ضربان قلب و قند خون مفید است.


یک متخصص قلب و عروق از سن پیترزبورگ می‌گوید «من از زمین انرژی می‌گیرم، پاهای برهنه‌ام را روی زمین می‌گذارم و از زمین انرژی جذب می‌کنم. اگر به این شکل راه بروید از طریق پاها انرژی جذب می‌کنید. مثل این می‌ماند که التهاب را از بدن خود خارج کنید».


منبع : Prevention