اگر روی پاهای‌تان رگ‌های ورم کرده و کبود دارید، شاید تصور کنید آن‌ها فقط ظاهر پاها را زشت می‌کنند. اما همان‌طور که در بخش اول گفتیم، برای بعضی افراد این رگ‌ها به مشکلات پوستی و گرفتگی رگ تبدیل می‌شوند. واریس رواج زیادی دارد و میلیون‌ها زن و مرد به آن مبتلا هستند. رگ‌‌ها برای رساندن خون به قلب در یک مسیر سر بالایی، فشار زیادی را متحمل می‌شوند و از عضلات پا برای پمپاژ کردن خون کمک می‌گیرند. اما اگر دریچه‌های رگ‌ها ضعیف شوند، خون در آن‌ها جمع می‌شود و در نتیجه فشار بیشتری را متحمل می‌شوند. در اثر افزایش فشار، رگ‌ها گشاد می‌شوند و در نهایت ورم می‌کنند و واریس به‌وجود می‌آید. برای این‌که آگاهی شما را در مورد واریس بیشتر کنیم، تصورات اشتباه و رایجی که در مورد آن وجود دارد را برای‌تان جمع‌آوری کرده‌ایم. با مجله ایرانگان همراه باشید تا از تصورات اشتباه در مورد واریس آگاه شوید. 


ایستادن زیاد به واریس منجر می‌شود

اگر شغل‌تان شما را ملزم می‌کند برای مدت طولانی بایستید، مثل معلمان و مهمانداران هواپیما، شاید بیشتر در معرض خطر ابتلا به واریس باشید؛ اما هنوز در مورد این‌که ایستادن زیاد به واریس منجر می‌شود یا نه، بین متخصصین واریس اختلاف وجود دارد. البته رگ‌های واریسی هنگام ایستادن یا نشستن بیشتر نمایان می‌شوند. 


تغییر در سبک زندگی کمکی نمی‌کند

سبک زندگی اهمیت زیادی دارد، چون چاقی می‌تواند واریس را وخیم‌تر کند و کاهش وزن، علائم آن را کاهش می‌دهد. داشتن فعالیت فیزیکی هم موثر است. پوشیدن جوراب واریس، انجام ورزش‌هایی که عضلات پا را تقویت می‌کنند و بالا نگه داشتن پاها می‌توانند واریس را بهبود بخشند یا از بروز آن جلوگیری کنند.


عمل جراحی هنوز رایج‌ترین روش درمانی واریس است، جراحی‌های ساده‌تر که جای زخم باقی نمی‌گذارند نیز رواج بیشتری یافته‌اند.

جراحی تنها روش درمانی است

زمانی تنها درمان موجود برای واریس یک عمل جراحی بود که در آن رگ از پا خارج می‌شد؛ اما امروزه این‌طور نیست. با این‌که این عمل جراحی هنوز رایج‌ترین روش درمانی واریس است، جراحی‌های ساده‌تر که جای زخم باقی نمی‌گذارند نیز رواج بیشتری یافته‌اند. در این عمل جراحی با استفاده از سوزن گرما به رگ وارد می‌شود و آن را مسدود می‌کند. با این‌که این عمل زخمی به‌ جای نمی‌گذارد، ممکن است دردناک باشد و متخصص واریس مجبور شود بی‌حس‌تان کند. برای بی‌حس کردن رگ باید چند تزریق روی آن انجام شود، وگرنه بیمار قادر نخواهد بود گرما و درد را تحمل کند. شاید مجبور شوید یک روز مرخصی بگیرید و برای چند روز، ورزش کردن را کنار بگذارید. 

برای مسدود کردن رگ، دارو هم وجود دارد و اگر واریس خفیف باشد، متخصص پوست و مو هم با استفاده از لیزر و اسکلروتراپی می‌تواند آن را درمان کند. با این‌که در روش‌های درمانی واریس تعدادی رگ از بین خواهد رفت، در بدن انسان به اندازه‌ی کافی رگ وجود دارد که از دست دادن تعدادی از آن‌ها مشکلی ایجاد نکند. 


بازیابی پس از استفاده از روش‌های درمانی واریس مشکل است

روش‌های درمانی جدید طول درمان کوتاه‌تری دارند. این اعمال جراحی در مطب متخصص واریس انجام می‌شوند و 20 تا 30 دقیقه زمان نیاز دارند و طول درمان هم ندارند. معمولا بیماران قادر خواهند بود همان روز به محل کار یا خانه باز گردند و به فعالیت‌های روزانه‌ی‌شان برسند. 


واریس درمان‌شدنی است

روش‌های درمانی واریس موثر هستند، اما درمان کامل نیستند. گاهی اوقات رگ‌های واریسی پس از عمل جراحی هم نمایان می‌شوند. درمان واریس مثل کوتاه کردن چمن باغچه می‌ماند؛ می‌توان آن‌ها را ناپدید کرد، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که دوباره نمایان نشوند. 


منبع : Everydayhealth