احتمالا برای‌تان پیش آمده که اسباب‌کشی کنید و بوی بد خانه‌ی قبلی، دنبال‌تان به خانه‌ی جدید بیاید و متوجه شوید، بوی بد از مبلمان بوده است. از بین بردن بوی بد و نظافت مبلمان کار ساده‌ای است، با این حال روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید قبل از کمک گرفتن از متخصصان شستشوی مبلمان از آن‌ها استفاده کنید.


شناسایی بوی حیوانات خانگی

اگر حیوان خانگی دارید، باید بدانید لکه‌های زرد و بوهایی که شبیه بوی آمونیاک هستند معمولا از ادرار حیوانات ناشی می‌شوند. اگر سگ کوچکی دارید، اطراف دامن مبل به‌دنبال لکه باشید.در نظر داشته باشید که تمیز کردن ادرار گربه سخت‌تر هم است، زیرا بوی بیشتری دارد و گربه‌ها جایی از مبل ادرار می‌کنند که به این سادگی‌ها پیدا نشود. اگر بوی ادرار را حس می‌کنید اما نمی‌توانید لکه‌اش را پیدا کنید، بلک لایت روی مبل بگیرید تا لکه نمایان شود.


دیگر بوها

یکی دیگر از منابع بو می‌تواند مدفوع سگ باشد. نوعی باکتری در مدفوع سگ وجود دارد که با خاک روی مبلمان واکنش می‌دهد و بوی بدی از خود ساطع می‌کند. هم‌چنین نباید دوستان و خودتان را فراموش نکنید. دلیل بوی بد می‌تواند عرق انسان باشد که معمولا روی دسته‌های مبل، جایی که سر و گردن با پارچه‌ی مبل تماس پیدا می‌کند دیده می‌شود.

مبلمان قدیمی و دست دوم هم گاهی اوقات بوی نم می‌دهد، مخصوصا اگر در انباری از آن‌ها نگهداری شده باشد. رطوبت اتاق‌هایی مثل انباری باعث می‌شود باکتری و کپک در مبل به‌وجود بیاید. اگر مبلمان بوی نم بدهد، معمولا راه حلی برای خلاص شدن از آن وجود ندارد. از بین بردن بوی سیگار هم بسیار مشکل است. قبل از این‌که با متخصصان شستشوی مبلمان تماس بگیرید، مبل را در یک روز آفتابی در فضای باز قرار دهید و ببینید تاثیری دارد یا نه.


یک شوینده‌ی آنزیم‌دار می‌تواند لکه‌ی ادرار حیوانات را پاک کند و با استفاده از آن، نیازی به شستن مبل با آب نخواهد بود.

پاک کردن لکه‌ها

وقتی یک لکه پیدا می‌کنید، در پاک کردنش تعلل نکنید. هر چه زودتر این کار را انجام دهید بهتر است. یک شوینده‌ی آنزیم‌دار می‌تواند لکه‌ی ادرار حیوانات را پاک کند و با استفاده از آن، نیازی به شستن مبل با آب نخواهد بود. اگر لکه پاک نشد، می‌توانید ترکیبی از 10٪ سرکه‌ی سفید و 90٪ آب درست کنید، پارچه‌ای نرم به آن آغشته کنید و روی لکه فشار دهید. یادتان باشد حتی آب هم روی بعضی پارچه‌ها لکه به‌ جای می‌گذارد و بهتر است قبل از این‌که خودتان برای تمیز کردن لکه وارد عمل شوید، در مورد مشخصات پارچه‌ی رومبلی اطلاعات کسب کنید. تنها مواد شوینده‌‌ی آب‌پایه روی لکه‌ی ادرار حیوان موثراند. اگر ادرار به داخل بالشتک‌ها نفوذ کرده باشد، شاید مجبور شوید علاوه بر تمیز کردن رومبلی، داخل آن را هم تعویض کنید.

نکته: اگر حیوان خانگی دارید و می‌خواهید مبلمان بخرید، در انتخاب خود به قابل شستشو بودن پارچه‌ی آن دقت کنید.


کمک گرفتن از متخصصان

دو روش اصلی برای شستشوی مبلمان وجود دارد، شستشو با آب و خشکشویی. تقریبا 98٪ مراکز شستشوی مبلمان از روش اول استفاده می‌کنند، این روش موثرتر است و در آن کمتر از مواد سمی استفاده می‌شود. البته ممکن است باعث شود رومبلی جمع یا خشک شود. اما اگر این کار درست انجام شود، می‌تواند نتیجه‌ی خوبی داشته باشد. در روش خشکشویی از حلال استفاده می‌شود و به پارچه و رنگ آن آسیبی وارد نمی‌شود. اما این فرایند گازهای سمی تولید می‌کند و ممکن است به انفجار منجر شود.

نکته‌ی دیگر این است هیچ ضمانتی در مورد نتیجه‌ی کار وجود ندارد. بیشتر مواقع کمک گرفتن از متخصصان شرایط را بهتر می‌کند، اما هیچ ضمانتی وجود ندارد که لکه کاملا پاک شود.


منبع : Houzz