بازسازی مبلمان قدیمی لذت خاصی دارد. مبلمان قدیمی حتی وقتی در شرایط مناسبی نباشد، معمولا بدنه‌ی قوی‌تری نسبت به مبلمان امروزی دارد. هم‌چنین با مبلمان قدیمی می‌توانید جای خالی سبک‌های قدیمی را در خانه پر کنید. البته بازسازی کردن مبلمان قدیمی مشکلاتی هم دارد. اول از همه، بازسازی کردن مبلمان می‌تواند هزینه‌ی زیادی داشته باشد. حتی اگر در کار فنی خبره باشید، بازسازی مبلمان می‌تواند کاری کثیف، سخت، و بدنی باشد و باید خیاطی هم بلد باشید. هزینه‌ی بازسازی کردن مبلمان به نوع پارچه‌ و مقدار آن، و این‌که خودتان این کار را انجام دهید یا نه بستگی دارد. از آن‌جایی که دستمزد تعمیرکاران مبلمان متفاوت است، باید در این مورد از تعمیرکار مورد نظر سوال کنید. اگر سن مبلمان کمتر از 15 تا 20 سال باشد، ارزش بازسازی کردن را ندارد. کیفیت مبلمان قدیمی در مبلمان‌های جدیدتر وجود ندارد، مگر این‌که از برند معروفی باشد. هنگام خرید مبلمان قدیمی به‌دنبال مبلمان با کیفیت باشید که بدنه‌ی چوبی و محکم داشته باشد. هم‌چنین اگر مبلمان مورد نظر بیش از حد نیاز به تعمیر داشته باشد، بهتر است پول‌تان را هدر ندهید.


بازسازی و زنده کردن مبلمان قدیمی  کار سختی‌ست و ممکن است از نظر هزینه مقرون به‌صرفه باشد.

فرض کنیم مبلمانی دارید که برای بازسازی کردن ایده‌آل است. حتی اگر مجبور شوید به اندازه‌ی قیمت مبلمان نو برای بازسازی مبلمان قدیمی هزینه کنید، سرمایه‌گذاری که می‌کنید ارزش هزینه‌اش را خواهد داشت. اما انتظار نداشته باشید مبلی که ارزان خریده‌اید، برای‌تان ارزان هم تمام شود. البته هزینه تنها مشکل شما نخواهد بود؛ معمولا جانوران موذی به مبلمان قدیمی علاقه دارند و معمولا در آن‌ها خانه می‌کنند، مخصوصا اگر مبلمان در پارکینگ یا انباری نگهداری شده باشد. مثلا ممکن است یک مبل بدون نقص پیدا کنید و پس از مدتی متوجه شوید خانه‌ی موش‌ها است. ساس هم یکی از جانواران موذی است که علاقه‌ی زیادی به مبلمان دارد. بهتر است هنگام خرید مبلمان قدیمی یک ذره‌بین و یک چراغ‌قوه همراه داشته باشید و مبلمان را خوب بررسی کنید. این موجودات مشمئز کننده بیشتر زیر بالشتک‌ها و جایی که قسمت‌های بدنه به‌هم متصل می‌شوند خانه می‌کنند.

تا زمانی که کاملا از پاک بودن مبلمان مطمئن نشده‌اید، آن را داخل خانه نیاورید. اگر زمستان است، مبلمان را در پلاستیک بپیچید و در فضای باز بگذارید. بهتر است آن را در جایی مثل پارکینگ قرار دهید که فقط در معرض سرما باشد و نه دیگر عوامل طبیعی. سرما هر نوع حشره‌ای را پس از 48 ساعت می‌کشد. اگر در منطقه‌ای گرم زندگی می‌کند، گرمای زیاد هم همین کار را انجام می‌دهد. کسانی که در آب و هوای معتدل زندگی می‌کنند هم می‌توانند مبلمان را کامل جاروبرقی بکشند و به‌دنبال لکه‌های سیاه یا ردها و لکه‌های قرمز باشند. پس از جارو برقی کشیدن کیسه‌ی آن را در یک کیسه‌ی دیگر بیاندازید، درش را محکم ببندید و دور بیاندازید. بخار هم روی ساس کارساز است و یک دستگاه بخار دستی، می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

ممکن است مبلمان از حشره پاک باشد اما بوی بدی بدهد. اگر به حیوانات حساسیت دارید، وجود موی حیوان روی مبلمان می‌تواند دلیلی برای منصرف شدن از خرید آن باشد. هم‌چنین اگر ادرار حیوان به داخل مبلمان نفوذ کرده باشد، از بین بردن بوی آن کار مشکلی خواهد بود.

در نهایت با این‌که بازسازی و زنده کردن مبلمان قدیمی  کار سخت و طاقت فرسایی است اما لذت خاصی دارد. هم‌چنین کیفیت، راحتی و سبک خاص مبلمان قدیمی ارزش هزینه و زحمت بازسازی کردن را خواهد داشت. البته بازسازی مبلمان قدیمی می‌تواند از لحاظ اقتصادی هم مقرون به صرفه باشد.


منبع : Houzz