اگر دکوراسیون یک اتاق پذیرایی کوچک درست طراحی شود، می‌تواند جذاب و  استفاده از آن راحت باشد. اگر سبک زندگی و نیازهای‌تان را مد نظر قرار دهید، می‌توانید یک اتاق پذیرایی کوچک اما کاربردی داشته باشید که لذت بودن در خانه را بیشتر می‌کند. 

انتخاب مبلمان در طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی کوچک اهمیت زیادی دارد. حتما مبلمانی انتخاب کنید که برای فضای مورد نظر مناسب باشد. برای مثال از خرید مبل دامن‌دار خودداری کنید و مبلمانی انتخاب کنید که از زمین فاصله داشته باشد. یک آباژور بلند که ارتفاع سقف را بیشتر نشان می‌دهد و مبل‌های تک نفره‌ی رنگی باعث می‌شوند اتاق پذیرایی بزرگ‌تر به‌نظر بیاید و شخصیت داشته باشد. استفاده از تلویزیون‌های دیواری، یا استفاده از لپ‌تاپ به‌جای کامپیوتر خانگی نیز باعث می‌شود اتاق پذیرایی فضای بیشتری داشته باشد و مسیر رفت و آمد تنگ نشود. 

البته نباید فقط از مبلمان کوچک استفاده کنید. با قرار دادن یک مبل تک‌نفره یا صندلی بزرگ در اتاق پذیرایی کوچک، یک مقیاس غیر منتظره به آن اضافه می‌کنید و این باعث می‌شود بزرگ‌تر به‌نظر بیاید. استفاده از نقاشی‌های بزرگ هم اتاق را عریض‌تر نشان می‌دهد رنگ‌آمیزی دیوارها هم می‌تواند موثر باشد. می‌توانید از یک رنگ مکمل یا متضاد استفاده کنید؛ برای مثال سه دیوار را رنگی خنثی بزنید و برای دیوار دیگر از عمیق‌ترین طیف همان رنگ استفاده کنید. 

مهم‌ترین نکته در مورد طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک، ایجاد کردن توهم فضای بزرگ است. می‌توانید یک فرش زیر مبلمان بیاندازید یا روی کفپوش چوبی طرحی بزنید که قسمت‌های مختلف از هم جدا شوند. هم‌چنین لازم نیست جلوی مبل میز بگذارید؛ می‌توانید از میزهای کوچک استفاده کنید که هر وقت به فضای بیشتر نیاز داشتید، جا به جای‌شان کنید. استفاده از کاناپه و صندلی‌های بدون پشتی هم در فضاهای کوچک باعث می‌شود فضای بیشتری داشته باشید. فقط یادتان باشد در تمام مراحل کاربرد اتاق را در نظر بگیرید و مبلمان را بر اساس آن انتخاب کنید. هنگام چیدن مبلمان به مسیر رفت و آمد فکر کنید تمام قسمت‌های مبلمان را یک گوشه‌ی اتاق قرار ندهید. مبل‌ها را از دیوارها دور و از فضای پشت آن‌ها برای قرار دادن یک میز کوچک استفاده کنید.


منبع : Hgtv