یکی از بهترین روش‌ها برای داشتن اتاق پذیرایی آرامش‌بخش، این است که دکوراسیون آن را هماهنگ با فضای اتاق پذیرایی طراحی کنید، نه بر خلاف آن. یک دکوراسیون مناسب باید طوری باشد که برای مهمانان و اعضای خانواده فضایی جهت استراحت کردن، دور هم جمع شدن یا تماشا کردن تلویزیون یا بازی کردن را ایجاد کند. اما باید بدانید که طراحی دکوراسیون اتاق‌های پذیرایی دراز، باز و مربعی شکل چالش‌های متفاوتی دارد. ممکن است یک دکوراسیون برای یکی از این فضاها مناسب باشد و با دیگری، هیچ سنخیتی نداشته باشد. این‌ها اصلی‌ترین چالش‌های طراحی دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی،  و راه حل‌های هوشمندانه‌ی آن‌ها هستند. 


اتاق پذیرایی دراز یا مستطیل شکل

اتاقی که دو دیوارش از دو دیوار دیگرش درازتر باشد، ممکن است حس تنگی و خفگی ایجاد کند. اما اگر دکوراسیون آن را راهبردی طراحی کنیم، می‌توانیم کاری کنیم کاملا دعوت‌کننده باشد. باید بیشتر به این فکر کنید که قرار است چطور از این اتاق استفاده شود. به‌جای این‌که وسایل را فقط برای پر کردن فضا در اتاق قرار دهید، وسایلی کاربردی انتخاب کنید که استفاده کردن از آن‌ها لذت‌بخش باشد. می‌توانید با استفاده از بار، کتاب‌خانه و میز کاری که با مبلمان ست باشد، کاری کنید اتاق پذیرایی دراز و تنگ به‌نظر نیاید. قبل از این‌که دکوراسیون را طراحی کنید، جای وسایل گرمایشی، پریزهای برق و پنجره‌ها را مد نظر قرار دهید. این موارد می‌توانند فضای مبلمان را محدود کنند. نکته‌ی مهم این است که دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی را طوری طراحی نکنید که شبیه بزرگراه شود. استفاده از مبلمان باریک، فقط دراز بودن اتاق را بزرگ‌نمایی می‌کند، پس بهتر است مبلمانی پف‌دار با رومبلی‌های کشیده‌شده و تنگ انتخاب کنید. هم‌چنین استفاده از مبلمان کوچک در تعداد بالا، به‌جای یک مبل و میز، باعث می‌شود فضا بزرگ‌تر به‌نظر بیاید. 


در اتاق پذیرایی باز مبلمان را با فاصله از دیوارها و روی یک فرش بچینید و جاهای دیگری نیز برای نشستن در نظر بگیرید تا تعادل در دکوراسیون اتاق برقرار شود.

اتاق پذیرایی باز

در اتاق‌های پذیرایی‌ باز، ایجاد فضایی برای رفت و آمد و تماشا کردن تلویزیون کار ساده‌ای است. اما اتاق پذیرایی که فضایش به قسمت‌های دیگر خانه مثل آشپزخانه متصل باشد، برای کسانی که دوست دارند فضاهای خانه را از هم جدا کنند، مشکل‌ساز می‌شود. برای این‌که بتوانید از فضای اتاق پذیرایی باز به شکل بهینه استفاده کنید، مبلمان را طوری بچینید که مسیر رفت و آمدی اطراف آن باشد که افراد بتوانند در عین انجام کارهای مختلف، دور هم باشند. از آن‌جایی که فضا در این گونه اتاق پذیرایی باز است، با ایجاد کردن فضاهای مختلف برای نشستن، کاری کنید اتاق صمیمی‌تر به‌نظر بیاید. اگر استفاده‌ی اتاق را مد نظر قرار دهید، تصمیمات بهتری در خصوص طراحی دکوراسیون آن خواهید گرفت. اتاق پذیرایی باز معمولا جایی است که اعضای خانواده در آن دور هم جمع می‌شوند، پس سعی کنید محیطی برای دور هم نشستن و تلویزیون تماشا کردن یا غذا خوردن ایجاد کنید. مبلمان را با فاصله از دیوارها و روی یک فرش بچینید و جاهای دیگری نیز برای نشستن در نظر بگیرید تا تعادل در دکوراسیون اتاق برقرار شود. سعی کنید از یک طیف رنگ استفاده کنید تا فضاهای اتاق ضد هم نباشند و دکوراسیون به هم ریخته به‌نظر نرسد. 


اتاق پذیرایی مربعی شکل

ایجاد فضایی گرم و دعوت‌کننده در اتاق پذیرایی مربعی شکل کار ساده‌ای نیست. اگر مبلمان را به دیوارها بچسبانید، از هم دور می‌شوند و فضای اتاق سرد به نظر می‌آید. این کار هم‌چنین ممکن است باعث شود اتاق شلوغ و به هم ریخته به‌نظر برسد. سعی کنید مبلمان را از دیوارها دور کنید. می‌توانید با قرار دادن یک میز پشت مبل سه نفره، یا با استفاده از چند مبل تک نفره که شبیه هم نباشد و پخش کردن آن‌ها، کاری کنید فضای اتاق بازتر به‌نظر بیاید.


منبع : Hgtv