صاحبان منازل زمان زیادی را صرف انتخاب مبلمان و رنگ دیوارهای اتاق پذیرایی می‌کنند، اما معمولا اهمیت نورپردازی اتاق را از یاد می‌برند. در جایی که تلویزیون تماشا می‌کنید، کتاب می‌خوانید، مشغول بازی می‌شوید یا مهمانان را سرگرم می‌کنید، نورپردازی نقش مهمی در عملکرد و ظاهر اتاق خواهد داشت. نورپردازی به‌خاطر گرما و صمیمیتی که به اتاق می‌بخشد اهمیت زیادی دارد. از آن‌جایی که اتاق پذیرایی یکی از اولین قسمت‌های خانه است که مهمانان وارد آن می‌شوند، پیش‌فرض آن‌ها نسبت به باقی خانه را شکل می‌دهد. برای جلوه‌ی بیشتر دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی باید از نورپردازی‌های مختلف استفاده کرد که در ارتفاع‌های مختلف قرار دارند و در کنار هم، فضایی گرم و جذاب ایجاد می‌کنند. اگر دوست دارید فضای اتاق پذیرایی جوری باشد که افراد بتوانند برای مدت‌های طولانی در آن بنشینند، از دیمر استفاده کنید که امکان تنظیم کردن نور برای فعالیت‌های مختلف را فراهم می‌کند.

سعی کنید تا جایی که امکان دارد از لامپ‌های کم‌مصرف استفاده کنید. 10 سال پیش هیچ کدام از انتخاب‌هایی که امروزه برای لامپ وجود دارد، موجود نبودند. نورپردازی می‌تواند جادویی باشد. می‌توانید در اینترنت جست و جو کنید یا به فروشگاه‌های لوازم نورپردازی بروید و تمام مدل‌های موجود را بررسی کنید. در ادامه با پرطرفدارترین روش‌های نورپردازی برای اتاق پذیرایی آشنا می‌شوید.


متمرکز

وقتی می‌خواهید قسمت‌های خاصی از اتاق پذیرایی مثل شومینه، دیوارهای نقش‌دار و یا نقاشی روی دیوار را بزرگ‌نمایی کنید، استفاده از نورپردازی متمرکز بهترین راه‌کار است. لامپ‌های سقفی و قابل تنظیم را می‌توانید روی نقاط مد نظرتان متمرکز کنید. با استفاده از این روش می‌توانید در نورپردازی اتاق تنوع به وجود آورید و توجه حاضرین را به نقطه‌ی مورد نظر جلب کنید.


لوستر‌های زیبا، لامپ‌های سقفی و دیواری یا لامپ‌های قابل حمل می‌توانند نورپردازی فراگیر را در اتاق پذیرایی ایجاد کنند.

فراگیر

لوستر‌های زیبا، لامپ‌های سقفی و دیواری یا لامپ‌های قابل حمل می‌توانند نورپردازی فراگیر را در اتاق پذیرایی ایجاد کنند. روشنایی فراگیری که این نوع نورپردازی ایجاد می‌کند، باعث می‌شود فضای اتاق راحت و صمیمی به‌نظر بیاید. با نورپردازی فراگیر اتاق کاملا روشن می‌شود اما منبع نور خیلی مشخص نیست. از آن‌جایی که این نوع نورپردازی روی روشنایی کل اتاق تاثیر می‌گذارد و همه‌جا استفاده می‌شود، بهتر است برای ایجاد آن از لامپ‌های کم‌مصرف استفاده کنید.


تزئینی

وقتی می‌خواهید فضای اتاق را جالب و جذاب کنید، استفاده از لامپ‌های رومیزی، آویز و لوستر، نورپردازی تزئینی به‌وجود می‌آورد که حس صمیمیت و راحتی را در اتاق ایجاد می‌کند. استفاده از این نوع نورپردازی مثل انداختن گوشواره می‌ماند.


کاربردی

وقتی می‌خواهید جایی کتاب بخوانید یا پشت میز بنشینید و بنویسید، نورپردازی کاربردی کارتان را ساده‌تر می‌کند. می‌توانید با استفاده از یک چراغ مطالعه یا لامپی دیواری که روی میز متمرکز شده، این نورپردازی را ایجاد کنید. این لامپ‌ها همیشه نباید روشن باشند و فقط وقتی دارید کاری مثل خواندن یا نوشتن انجام می‌دهید باید روشن‌شان کنید .


منبع : Hgtv