اگر برس‌ها و شانه‌های آرایشی‌تان پر از پودر، کرم و مواد آرایشی است، داشتن چهره‌ای بدون نقص را فراموش کنید. علاوه بر آرایش به هم ریخته، کثیف بودن لوازم آرایش ممکن است برای پوست‌تان مشکلات جدی ایجاد کند. اگر سلامت پوست و زیبایی‌تان برای‌تان اهمیت دارد، به توصیه‌‌ی ما گوش کنید و با استفاده از نکات زیر، لوازم آرایش‌تان را تمیز نگه دارید. ما مشکلاتی که کثیف بودن لوازم آرایش ایجاد می‌کند و روش تمیز کردن آن‌ها را برای‌تان فراهم کرده‌ایم. 


یکدست نبودن آرایش

تمیز کردن اسفنج‌های آرایشی به اندازه‌ی تمیز کردن برس‌های آرایشی اهمیت دارد. استفاده از اسفنج کثیف باعث می‌شود فونداسیون یکدست روی صورت ننشیند. بهترین روش برای تمیز کردن اسفنج آرایش، استفاده از مایع ظرفشویی است. 


عفونت

جوش زدن اتفاق جالبی نیست، اما بدتر از آن عفونت کردن پوست به خاطر استفاده از برس‌های آرایشی کثیف است. سعی کنید کمتر از برس‌های آرایشی دیگران استفاده کنید و برس‌های خودتان را، مرتب بشویید. 


برای تمیز کردن برس‌های مصنوعی، از مایع ظرفشویی استفاده کنید و با ماساژ دادن لوازم آرایش کثیفی آن را از بین ببرید.

جوش زدن

به گفته‌ی یک متخصص پوست و مو، استفاده از برس‌های کثیف آرایشی به بسته شدن منفذ‌های پوست و ایجاد حساسیت و جوش زدن منجر می‌شود. برس‌های مصنوعی فونداسیون بیش از برس‌های طبیعی مواد آرایشی جذب می‌کنند و باید هفته‌ای یک بار تمیز شوند. برس‌های طبیعی را نیز باید ماهی دو بار تمیز کنید. بهترین روش برای تمیز کردن برس‌های طبیعی استفاده از آب و شامپو بچه است. یک قاشق چای‌خوری شامپو بچه را با چهار برابر آب ترکیب کنید، برس را در آن فرو کنید و سپس ماساژ دهید. پس از این‌که مواد آرایشی از برس خارج شد، آن را با آب بشویید و بگذارید خشک شود. 

برای تمیز کردن برس‌های مصنوعی، از مایع ظرفشویی استفاده کنید. کمی مایع ظرفشویی به آن بزنید و ماساژ دهید، سپس با آب بشویید و بگذارید خشک شود. 


بسته شدن منفذ‌های پوست

به گفته‌ی یک متخصص پوست و مو، استفاده از برس‌های کثیف به بسته شدن منفذ‌های پوست و به‌وجود آمدن جوش‌های سفید روی پوست منجر می‌شود. برخلاف جوش‌های سرسفید، این نوع جوش‌ها خالی نمی‌شوند و برای خلاص شدن از آن‌ها، باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید. 


رشد کپک

تا به حال برس‌های آرایشی‌تان را تمیز نکرده‌اید؟ بهتر است این کار را انجام دهید.  از آن‌جایی که این برس‌ها معمولا چرب و مرطوب هستند، محیطی ایده‌آل برای رشد باکتری و کپک محسوب می‌شوند. کپک‌ها معمولا در محیط زندگی و روی پوست‌مان وجود دارند، اما رشد بیش از حد آن‌ها ممکن است به بروز حساسیت‌ و خشکی پوست منجر شود. اگر هر هفته برس‌های آرایشی را تمیز کنید، تا سه ماه قابل استفاده هستند. چند قطره مایع شوینده ضد باکتری نوک انگشت یا روی یک مسواک بریزید و روی برس آرایشی بسابید. سپس آن را با آب گرم بشویید و بگذارید خشک شود.


منبع : Prevention