پرده تاثیر زیادی در فضای اتاق دارد و می‌تواند عضو کامل‌کننده‌ای از دکوراسیون منزل باشد. اما با این‌که خیلی پرده‌های‌ خانه‌ی‌مان را دوست دارید، گاهی اوقات شستشوی آن‌ها برای‌مان دردسرساز می‌شود. چند وقت یک بار باید پرده را شست؟ چطور باید از بافت ظریف آن‌ مراقبت کرد؟ می‌توان آن را در ماشین لباسشویی انداخت؟ با دانستن نکات زیر، شستشوی پرده دیگر کار سخت و گیج‌کننده‌ای نخواهد بود. 


نظافت هفتگی

هفته‌ای یک‌بار برس جاروبرقی را نصب کنید و پرده را جاروبرقی بکشید. اگر پرده‌ای سبک دارید، تکان دادن آن می‌تواند کاربردی‌تر باشد و به این شکل، به بافت ظریفش هم آسیبی وارد نمی‌شود. وقتی در حال تمیز کردن پرده هستید، به‌دنبال لکه‌ها و کثیفی‌هایی باشید که به شستشو نیاز دارند. والان پرده که روی میله پرده قرار می‌گیرد یکی از جاهای خاک گیر خانه است. می‌توانید با استفاده از ابزار گردگیری یا برس جاروبرقی، والان پرده را تمیز کنید. 


انداختن پرده در ماشین لباسشویی

قبل از شستن پرده تمام یراق‌ آن را باز کنید و روش شستشوی آن را مطالعه کنید. اگر در این مورد شک دارید، اول قسمتی از آن را با آب و پودر لباسشویی یا مایع ظرفشویی بشویید. اکثر پرده‌های قابل شستشو را باید در آب سرد و مقدار کمی پودر ماشین لباسشویی شست. بهتر است پرده‌های ظریف را دست‌شوی کنید یا آن را اول در یک کیسه توری مخصوص شستشو گذاشته، سپس در ماشین لباسشویی قرار دهید. 


پهن کردن پرده زیر نور آفتاب یا استفاده از خشک‌کن با حرارت کم برای پرده‌های قابل شستشو مناسب است.

خشک کردن پرده

پهن کردن پرده زیر نور آفتاب یا استفاده از خشک‌کن با حرارت کم برای پرده‌های قابل شستشو مناسب است. قبل از این‌که پرده کامل خشک شود از خشک‌کن خارجش کنید. زیاد خشک شدن ممکن است پرده را چروک کند، اما اگر قبل از این‌که کاملا خشک شود از خشک‌کن خارجش کنید، اتو زدن آن بسیار ساده‌تر می شود. 


خشکشویی

بعضی پرده‌ها را فقط باید به خشکشویی سپرد. اگر از روش دیگری استفاده کنید احتمال آسیب رسیدن به پرده زیاد است. اگر تصمیم دارید پرده‌ای که باید خشکشویی شود را با ماشین لباسشویی یا دست بشویید، خیلی کم از مواد شوینده استفاده کنید. دقت کنید هیچ پارچه‌ی دیگری را همراه پرده نشویید چون ممکن است رنگ بگیرد. سپس پرده را پهن کنید و اگر نیاز بود، وقتی خشک شد آن را کمی اتو بزنید. بهتر است هنگام اتو زدن پرده، یک دستمال سفید بین اتو و پرده قرار دهید.


بخارشوی

بعضی بخارشوی‌ها اتصالاتی دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان پرده و رومبلی را بخارشوی کرد. یادتان باشد تنها پرده‌هایی که ماشین‌شوی می‌شوند در برابر بخارشوی شدن مقاوم هستند. در اکثر موارد ماشین‌شوی کردن پرده نتیجه‌ی بهتری می‌دهد. پایین آوردن پرده و انداختنش داخل ماشین لباسشویی دردسر زیادی ندارد و در نهایت تمیز‌تر هم می‌شود. اگر قصد دارید پرده‌ها را بخارشوی کنید، اول مطمئن شوید قابلیت ماشین‌شوی شدن را دارند.


منبع : About