برای صاحبان خودرو که سرشان خیلی شلوغ است، کارواش اتوماتیک و سریع، بهترین روش برای شستشوی خودرو است. اما وقتی کارواش را با شستشو با دست مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که هر کدام نکات مثبت و منفی دارند. اگر می‌خواهید بدانید کدام روش برای شما مناسب‌تر است، باید هر دو را به خوبی بررسی کنید.


فواید کارواش

کارواش‌های اتوماتیک راحتی و سرعت شستشو  را برای صاحبان خودرو به ارمغان آورده‌اند. در حالی که شستشوی دستی با آب و مایع شوینده، زمان زیادی نیاز دارد، می‌توانید به یک کارواش اتوماتیک بروید و در عرض چند دقیقه خودرویی تمیز تحویل بگیرید. هم‌چنین هنگام شستشو با دست، احتمال خش افتادن بدنه‌ی خودرو زیاد است و در کارواش اتوماتیک احتمال صدمه دیدن خودرو تا حد زیادی کاهش می‌یابد. البته برای کسانی که کمبود وقت دارند، مهم‌ترین نکته‌ی استفاده از کارواش اتوماتیک صرفه‌جویی در وقت است. شستشوی خودرو در کارواش بین 5 تا 10 دقیقه طول می کشد در حالی که شستشو با دست، از 20 دقیقه تا 1 ساعت زمان نیاز دارد.


برای شستشوی خودروهای عتیقه یا گران‌قیمت، شستشو با دست ارزش سختی‌هایش را دارد.

فواید شستشو با دست

با این‌که کارواش‌های اتوماتیک در دهه‌ی اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته‌اند، هنوز نمی‌توانند مثل دست خودرو را تمیز کنند. این به بدان معنی است که در بیشتر موارد، حتی یک فرد مبتدی هم بهتر از کارواش اتوماتیک خودرو را تمیز می‌کند. شستشو تنها یک مرحله از نگهداری از بدنه‌ی خودرو است. پس از آن پلیش زدن و واکس زدن هم برای دوام بیشتر رنگ خودرو ضروری است. با این کار کثیفی‌هایی که در رنگ خودرو سفت شده‌اند هم تمیز می‌شوند و درخشش آن باز می‌گردد. در روش شستشو با دست، شناسایی این گونه مشکلات آسان است و می‌توان به نقاطی از بدنه که صدمه دیده است، رسیدگی کرد. به جز واکس زدن، هیچ کدام از این مراحل در کارواش اتوماتیک وجود ندارد. به‌علاوه بیشتر کارواش‌های اتوماتیک برای خشک کردن از باد استفاده می‌کنند یا این کار را به صورت دستی انجام می‌دهند و ممکن است به رنگ خودرو صدمه وارد کنند. برای شستشوی خودروهای عتیقه یا گران‌قیمت، شستشو با دست ارزش سختی‌هایش را دارد. اگر زمان برای‌تان مهم نیست، شستشو با دست از هر لحاظ نسبت به کارواش برتری دارد. اما در دنیای واقعی که زمان اهمیت زیادی دارد، بهترین رویکرد ترکیب کردن دو روش است. هر زمان که وقت داشتید می‌توانید خودرو را با دست بشویید و کامل به آن رسیدگی کنید. اما زمانی که هوا خراب است و وقت ندارید، مراجعه به کارواش تصمیم عاقلانه‌تری است. با توجه به زمان و ترکیب کردن دو روش، می‌توانید خودرویی زیبا و تمیز داشته باشید.


منبع : Autos