میز ناهار‌خوری نه‌تنها مکانی برای دور هم جمع شدن اعضای خانواده و دوستان است، بلکه نقطه‌ی کانونی در اتاق را نیز نشان می‌دهد و یکی از بخش‌های اصلی مبلمان خانه است. اگر تمایل دارید میزی را خریداری کنید که برای مدت طولانی از مد نیفتد، باید بهترین انتخاب را داشته باشید. یک میز ناهارخوری ایده‌آل باید از طراحی عالی، استحکام و شکل و اندازه‌ای متناسب برخوردار و با دکوراسیون منزل هم‌خوانی داشته باشد. از آن‌جایی که مبلمان یکی از بخش‌های گران‌قیمت لوازم و اثاثیه منزل است و خرید چنین میزی نیاز به هزینه‌ی نسبتا زیادی دارد، باید وقتی را به جست و جو کردن اختصاص دهید تا میز ناهارخوری پیدا کنید که  تمامی معیارهای کلیدی و توقعات‌تان را برآورده سازد.


سهولت جا به جایی

برای خانواده‌هایی که هر ساله اسباب‌کشی دارند، خرید میز ناهارخوری سنگین و بزرگ، خیلی عاقلانه نیست. اگر عاشق میز مرمری یا فلزی شده‌اید، از تهیه آن خیلی دلسرد‌تان نمی‌کنیم، اما به جا به جا کردن آن هم توجه داشته باشید. بهتر است میز کوچک یا گرد مرمری انتخاب کنید یا به سراغ میزهای چوبی با پایه تاشو بروید. اگر به‌دنبال میزی متناسب با دکوراسیون شهری هستید، سراغ میز فلزی سنگین نروید و میزهای سبک‌تر چوبی با طرح فلز  را انتخاب کنید. میزهای پلاستیکی هم نسبت به مدل چوبی از وزن کمتری برخوردار هستند و تنوع در طرح آن‌ها نیز بیشتر است، اما توجه داشته باشید که با مرور زمان از کیفیت رنگ‌شان کاسته می‌شود.


میز ناهارخوری تاشو در کشورهای آسیای شرقی و شمال اروپا پرطرفدار است و برای خانه‌های کوچک بسیار مناسب می‌باشد.

میز ناهارخوری تاشو

این نوع میزها بسیار سبک و باداوم بوده و در صورت نیاز، تاشو نیز هستند. هر زمان‌که لازم بدانید امکان باز کردن میز ناهارخوری و جا به جایی آسان آن فراهم است. این نوع میز در کشورهای آسیای شرقی و شمال اروپا بسیار طرفدار دارد و بهترین نوع مبلمان برای خانه‌های کوچک محسوب می‌شود.


میز ناهارخوری شیشه‌ای

میز ناهارخوری چوبی در اولویت قرار دارد، اما میز شیشه‌ای هم  با توجه به دکوراسیون منزل، می‌تواند انتخاب خوبی باشد. مزیت میز ناهار‌خوری شیشه‌ای این است که به‌ خوبی با دکوراسیون بیشتر خانه‌ها، ست می‌شود. از آن‌جایی که میز شیشه‌ای نور را منعکس می‌کند، گزینه‌ای عالی برای روشن‌تر کردن فضا محسوب می‌شود. میزهای ناهارخوری شیشه‌ای هم‌چنین از مقاومت کافی برخوردار هستند. نوعی از میزهای شیشه‌ای ایمن و به اصطلاح آبدیده در بازار موجود است، که مقاومت خوبی در برابر خراشیدگی، حرارت و ضربات سنگین از خود نشان می‌دهد. این میزها با طیف مختلفی از رنگ‌ها، حتی شیشه مات، طراحی شده‌اند. مزیت دیگر این نوع میز‌ها در این است که امکان استفاده از تعدادی صندلی با رنگ‌های متنوع در اطراف آن وجود دارد، چرا که با هر رنگی، ست می‌شوند و این به شما در انتخاب مبلمان آزادی زیادی می‌دهد.


میز‌های چوبی قدیمی و دست دوم

این نوع میزها مناسب خانواده‌هایی با فرزندان خردسال است که دانسته و ندانسته، در حال خط خطی کردن و علامت‌گذاری روی در و دیوار هستند. مزیت این نوع میز‌های دست‌دوم و چوبی قدیمی در این است که صدماتی که به آن‌ها وارد می‌شود آن‌چنان به چشم نمی‌آید. در واقع خط‌خوردگی‌های جزئی خدشه‌ای به زیبایی و طرح میز  وارد نمی‌کند. البته با این وجود نباید از نظافت آنها غافل شوید. پیشنهاد می کنیم هر دو سال یک بار میز را با پولیش یا واکس مخصوص جلا دهید.


رنگ قرمز بیشتر در دکوراسیون سبک آسیایی استفاده می‌شود و طبق آداب و سنت، رنگی است که مراسم جشن را یادآوری می‌کند.

رنگ

انتخاب نوع رنگ میز ناهارخوری دغدغه بسیاری از مشتریان است. همیشه به خاطر داشته باشید که اگر به‌روزترین رنگ را هم انتخاب کنید، بالاخره از مد خواهد افتاد. پس چه بهتر که رنگی را برگزینید که تا مدت‌ها شیک و مدروز باشد. از آن‌جایی که رنگ‌های قرمز، زرد و آبی جزو رنگ‌های اصلی هستند، معمولا جذابیت خود را حفظ می‌کنند. قرمز بیشتر در دکوراسیون سبک آسیایی استفاده می‌شود و طبق آداب و سنت، رنگی است که مراسم جشن را یادآوری می‌کند. 


مقاومت و استحکام

میز ناهار‌خوری انتخاب کنید که از مواد مستحکم و مقاوم ساخته شده باشد. اگر  می‌خواهید میز مورد نظر، برای چندین سال و با حداقل پوسیدگی و خراش در منزل کار کند، میزی را انتخاب کنید که از جنس چوب مقاوم، مثل چوب درخت ماهون، گردو، افرا، بلوط و درخت ساج ساخته شده باشد. میزهای ساخته‌شده از چوب کامپوزیت یا مهندسی‌شده، از جمله تخته چندلا و MDF، باداوم و مقرون‌ به‌صرفه هستند.


مهمانان را تحت تاثیر قرار دهید

میز ناهار خوری سنگ مرمر همواره جذابیت خاص خود را حفظ کرده است، اما اضافه کردن این نوع میز به دکوراسیون منزل ارزان تمام نمی‌شود. میزهای وارداتی و ساخته‌شده از سنگ مرمر مرغوب که در بازار وجود دارند، بسیار زیبا و موردپسند هستند. اگر موردی را سراغ دارید که چشم شما را گرفته، تردید نکنید و آن را بخرید. جذابیت خاصی که در این نوع میز ناهارخوری نهفته است، باعث شده هیچ موقع از مد نیفتند، اما این نوع میز اشکالاتی هم دارد. اول این که میز مرمری از هر نوع که باشد، کمی حجیم و سنگین است و دوم این که، باید به‌خوبی از آن‌ مواظبت کنید چرا که شکستنی است و به‌راحتی کثیف می‌شود. برای برطرف کردن این مشکل و خرید میز مرمری که برای همیشه ماندگار باشد، پیشنهاد می‌کنیم میزگرد شش نفره‌ی سبک و نسبتا کوچکتر را به‌جای نوع چهارگوش انتخاب کنید. برای جلوگیری از لک افتادن هم می‌توانید میز را گاه‌ به گاه دستمال کشیده و در مواقعی که لیوان شربت را  روی آن می‌گذارید، از  زیر لیوانی یا رومیزی مخصوص استفاده کنید.


میزهای ناهارخوری مدور گزینه‌ی مناسبی برای اتاق‌های جمع و جور و چهارگوش به حساب می‌آیند.

تاثیر شکل و فرم میز

میزهای ناهارخوری مدور گزینه‌ی مناسبی برای اتاق‌های جمع و جور و چهارگوش به حساب می‌آیند. علاوه‌ بر این، امکان جا دادن تعداد نفرات بیشتری پشت این نوع میز وجود دارد. برای مثال دور یک میز شش نفره، معمولا می‌توان تا هشت نفر را جا داد. هر چه ابعاد میز بزرگتر باشد، افراد بیشتری می‌توانند پشت آن بنشینند و از‌ سوی‌ دیگر، به دلیل موقعیت پایه‌های میز و این که تنها یک نفر می‌تواند در هر گوشه بنشیند، میزهای چهارگوش نسبت به مدور فضای کمتری دارند. البته، میزهای ناهارخوری چهارگوش هم مزیت خاص خود را دارند؛ به عنوان مثال، برای مراسم‌ خاص و از قبل برنامه‌ریزی شده مثل جشن تولد، میز چهارگوش این امکان را برای شما فراهم می‌کند که مهمانان بیشتری را دور آن جای دهید. 


میز ناهارخوری بیضی‌شکل

میزهای ناهارخوری بیضی‌شکل نوع مدرن و جدیدتری از میزهای چهارگوش محسوب می‌شوند. میزهای بیضی‌شکل مانند میزهای ناهارخوری چهارگوش مناسب اتاق‌های کم عرض بوده اما به دلیل برخورداری از زوایای مدور، فضای کمتری از اتاق را اشغال می‌کنند. میز بیضی‌شکل مزیت دیگری هم نسبت به میز مدور دارد؛ صرف‌نظر از این‌که فضای صمیمی و دنجی را فراهم می‌سازد، به دلیل طرح منحصر به فرد آن می‌توان تعداد افراد بیشتری را پشت میز جا داد. 


مشکی رنگ همیشه به‌روز

میزهای ناهارخوری مشکی رنگ هم، طرفداران خاص خود را دارند و تاثیر خاصی بر دکوراسیون منزل می‌گذارند. اگر  خیلی به خراشیدگی، پوسیدگی و خط‌خوردگی حساسیت نشان می‌دهید، پیشنهاد می‌کنیم سراغ این رنگ نروید. چون علیرغم ظاهر شیک و زیبا، به خصوص اگر از نوع چندلا باشد، کوچک‌ترین خراشیدگی روی مبلمان مشکی به چشم می‌آید. البته اگر  خیلی به میز اهمیت می‌دهید و از آن خوب مواظبت می‌کنید، مبلمان و میز مشکی رنگ برای شما ایده‌آل است.


منبع : Houzz