پس از این‌که تصمیم گرفتید خانه‌ی‌تان چه شکلی باشد، رنگ‌ها را انتخاب و بودجه‌ی خود را تعیین کردید، زمانش رسیده به فکر مبلمان باشید. احتمالا مقداری مبلمان در خانه دارید. اما حالا که می‌خواهید مبلمان‌تان را کامل کنید باید از کجا مبلمانی که نیاز دارید را خریداری کنید و چطور این کار را انجام دهید تا در انتخاب خود اشتباه نکنید؟

اول مبلمانی که دارید را بررسی کنید. اگر مبلمان قدمی‌تان دیگر کارایی ندارد و به آن‌ وابستگی خاصی ندارید، از شرشان خلاص شوید. اگر در مورد نگه داشتن بعضی وسایل شک دارید، از یک طراح دکوراسیون داخلی کمک بگیرید و او می‌تواند به شما بگوید چه وسایلی ارزش نگه داشتن را دارند. طراح دکوراسیون داخلی با دید دیگری خانه‌ی شما را می‌بیند. 

پس از این‌که در مورد نگه داشتن یا فروختن مبلمان قدیمی به یک تصمیم نهایی رسیدید، فقط یک قدم با خریدن مبلمان جدید فاصله دارید؛ باید برای خود مشخص کنید چه نوع مبلمانی می‌خواهید. در حالی که مشخص کردن دقیق تمام قسمت‌‌های مبلمان ضروری نیست، باید حداقل مدل و سبک آن‌ها را بدانید. می‌توانید عکس مبلمانی که دوست دارید را از مجلات مبلمان و وسایل منزل پیدا کنید و روی یک تخته نصب کنید. به این‌ شکل به‌راحتی می‌توانید دکوراسیون اتاق را از قبل طراحی کنید. این‌که اول وسایل را بخرید و سپس به فکر طراحی دکوراسیون منزل بیفتید اشتباهی رایج است. 


مبلمانی که زیاد از آن استفاده می‌کنید بهتر است بدون طرح و ساده باشد.

البته تا زمانی که ندانید چه نوع مبلمانی در بازار وجود دارد، نمی‌توانید تصمیم بگیرید چه می‌خواهید؛ حالا زمان تحقیق و تجسس رسیده است. کمی در اینترنت جست و جو کنید یا به فروشگاه‌های مبلمان و وسایل خانگی بروید. بعضی طراحان می‌گویند بهتر است اول مبلمان بزرگ را بخریم. اما نکته‌ی مهم‌تر این است که مبلمان بزرگ را از رنگ‌های خنثی انتخاب کنید و بیشتر سعی کنید با استفاده از دیوار و بالشتک‌ها به دکوراسیون رنگ اضافه کنید. راحتی اهمیت زیادی دارد، پس بهتر است از این‌که پول زیادی صرف مبلمان می‌کنید ترسی نداشته باشید. 

بهترین مبلی که می‌توانید را بخرید. بهتر است قبل از خریدن مبل روی آن بنشینید و امتحانش کنید. اگر می‌خواهید در خانه دو دست مبل داشته باشید، دستی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد را از مبلمان با کیفیت انتخاب کنید. مبل یکی از وسایلی است که تا مدت زیادی با شما خواهد بود، پس انتخاب مدل‌های ساده و بدون طرح منطقی‌تر است. 

جایی که از آن خرید می‌کنید به بودجه، سلیقه و انتظارات شما بستگی دارد. اگر محدودیت بودجه دارید بهتر است سراغ مبلمان دست دوم بروید؛ اما اگر از لحاظ مالی محدودیت ندارید، بهتر است به فروشگاه‌هایی که فقط مبلمان می‌فروشند مراجعه کنید. 

یکی دیگر از نکات مهم هنگام خرید مبلمان تشخیص کیفیت آن است. اگر قصد خرید مبلمان بالشت‌دار را دارید، یکی از پایه‌ها را بگیرید و کمی از زمین بلند کنید و تکانش دهید: اگر سبک بود یا لق می‌زد از خریدنش صرف‌ نظر کنید. یکی از اشتباهات بزرگی که اکثر افراد هنگام خرید مبلمان می‌کنند به اندازه‌ی آن مربوط می‌شود. مبلمانی که در اتاقی با سقف 6 متری زیبا به‌نظر می‌آید ممکن است در خانه‌ی شما که سقفش 2.5 متر است اصلا زیبا نباشد. قبل از خریدن مبلمان، ابعاد آن را اندازه بگیرید و حتما اندازه‌ی درهای خانه را مد نظر داشته باشید تا هنگامی که می‌خواهید مبلمان را به خانه ببرید، با مشکلی مواجه نشوید. 


منبع : Houzz