پس از مدتی طولانی که وانمود می‌کردید متوجهش نمی‌شوید، به جایی رسیده‌اید که دیگر نمی‌توانید کاغذ دیواری زشتی که صاحب قبلی خانه به دیوار زده را نادیده بگیرید و حس می‌کنید باید همین حالا این کاغذ دیواری افتضاح را از دیوار پایین بیاورید. مشکل این است که نمی‌دانید چطور کاغذ دیواری را جدا کنید و به دیوار آسیبی نرسانید. برای انجام این کار روش‌های متنوعی مثل بخار دادن یا اسپری کردن مواد شیمیایی روی کاغذ دیواری وجود دارد، اما باید تصمیم بگیرید کدام روش برای شما مناسب‌تر است.

عموم مردم هیچ اطلاعاتی در مورد کندن کاغذ دیواری ندارند؛ این کار آن‌قدرها هم سخت نیست، فقط باید صبور باشید و هنر کندن کاغذ دیواری را بیاموزید. این‌که از چه روشی برای کندن کاغذ دیواری استفاده می‌کنید بیشتر از هر چیز به نوع و جنس کاغذ دیواری مربوط است. بعضی کاغذ دیواری‌ها خشک هم کنده می‌شوند اما بعضی دیگر نیاز به مواد جداکننده دارند و در نهایت نحوه‌ی نصب کاغذ دیواری در این‌که هنگام کندن آن به دیوار آسیب وارد شود تاثیر زیادی دارد.

همه چیز به این‌که نصاب کاغذ دیواری چگونه کار کرده است مربوط می شود. اگر زیر کاغذ دیواری آستر نخورده باشد، کندن آن ممکن است به دیوار صدمه وارد کند. زمانی خیلی‌ها از بخار برای کندن کاغذ دیواری استفاده می‌کردند اما امروزه این روش طرفداران زیادی ندارد. 25 سال پیش این روش رواج زیادی داشت و برای تولید بخار از گاز پروپان استفاده می‌شد. حالا دستگاه‌های بخار،  برقی شده‌اند اما انجام این کار زمان زیادی نیاز دارد و ممکن است دست‌تان را بسوزانید.


برای جدا کردن کاغذ دیواری از دیوار ماده‌ی جداکننده را روی دیوار اسپری کنید و تکه‌های کوچک باقی‌مانده‌ی کاغذ دیواری را جدا کنید.

بهتر است برای کندن کاغذ دیواری از ترکیب مواد جداکننده و آب استفاده کنید. قبل از شروع این‌کار باید ابزار و وسایل مورد نیاز را آماده کنید؛ یک یا دو کاردک، یک نردبان، وسایل برش کاغذ دیواری و یک اسپری. بهتر است با استفاده از یک زیرانداز روی فرش یا کفپوش را بپوشانید و روکش پریزها را باز کنید. سپس ماده‌ی جداکننده را با آب داغ مخلوط کنید و آن را روی قسمتی کوچک از دیوار امتحان کنید. باید زاویه‌ی کندن را پیدا کنید؛ ممکن است کاغذ دیواری از چپ به راست یا بالا به پایین کنده شود. اگر کاغذ دیواری سخت کنده می‌شد، ماده‌ی جداکننده را روی آن اسپری کنید و بگذارید جذب کاغذ دیواری شود. شاید مجبور شوید این کار را چند بار انجام دهید. سپس با دست کاغذ دیواری را جدا کنید، ممکن است قسمت زیری آن روی دیوار بماند که می‌توانید آن را با کاردک بکنید. اگر ماده‌ی جداکننده به کاغذ دیواری نفوذ نمی‌کند، با وسایل برش روی آن برش‌های دایره‌ای بزنید تا شیارهای کوچکی روی آن ایجاد شود. البته باید دقت کنید که هنگام انجام این کار فشار زیادی وارد نکنید چون ممکن است دیوار آسیب ببیند. ممکن است کاغذ دیواری را بکنید و ببینید یک لایه‌ی دیگر هم زیر آن وجود دارد؛ سعی نکنید دو لایه کاغذ دیواری را با هم بکنید چون به این شکل به دیوار آسیب وارد می‌شود. پس از این‌که کاغذ دیواری کاملا از دیوار جدا شد، یک بار دیگر ماده‌ی جداکننده را روی دیوار اسپری کنید و تکه‌های کوچک باقی‌مانده‌ی کاغذ دیواری را جدا کنید.


منبع : Hgtv