ایجاد کردن محیطی امن و شاد برای کودکان سنین 4 تا 6 سال می‌تواند کار مشکلی باشد. باید سعی کنید کلاسی دوست‌داشتنی، رنگارنگ و بهینه داشته باشید که محیطی امن برای یادگیری هم باشد. این‌ها نکاتی هستند که با استفاده از آن‌ها راحت‌تر می‌توانید کلاسی مناسب کودکان طراحی کنید. 


اول ایمنی

کلاس‌های مهد کودک قبل از هر چیز باید امن باشند. قوانین و رهنمود‌هایی در خصوص کلاس‌های مهد کودک وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید:

 • کودکان باید همیشه جلوی چشم باشند. باید بتوانید تمام کلاس را زیر نظر داشته باشید چون بعضی دانش‌آموزان اگر بدانند دیده نمی‌شوند، شیطنت می‌کنند. 
 • کودکان نباید به وسایل خطرناکی مثل قیچی، چاقو، پریز برق و دارو دسترسی داشته باشند. 
 • درهای خروج اضطراری نباید قفل باشند. 
 • موادی که در کلاس مهد کودک استفاده می‌شود باید مناسب کودکان باشد. برای مثال باید از رنگ‌ها و چسب‌های غیر سمی یا رنگ خوراکی استفاده شود. 

جای مناسبی برای تخته پیدا کنید

وقتی می‌خواهید به یک گروه تدریس کنید حتما به چیزی نیاز خواهید داشت که بتوانید روی آن بنوسید. تخته باید جایی نصب شود که از همه‌ جای کلاس قابل دیدن باشد و در جنس آن دو انتخاب دارید:
 • خیلی‌ها عقیده دارند تخته و گچ بهترین ابزار تدریس هستند اما تحقیقات نشان می‌دهد خاکه‌های گچ ممکن است به بروز آسم در کودکان منجر شود. 
 • وایت بورد یا تخته‌ی ماژیک رواج بیشتری دارند. ماژیک‌های وایت‌بورد بدون بو هستند و مشکلات گچ را ندارند. 

در نظر گرفتن جایی برای اطلاعات مهم در مهد کودک باعث منظم‌تر شدن کودکان می‌شود.

جایی برای نصب اطلاعات مهم در نظر بگیرید

در مهد کودک اطلاعات زیادی به کودکان داده می‌شود که شامل غذای نهار، کارهای کلاسی و زنگ‌های تفریح می‌شوند. با سازماندهی این اطلاعات نه‌تنها کودکان منظم‌تر می‌شوند بلکه معلم هم بهتر برنامه‌ی خود را می‌داند. دانستن اطلاعات زیر برای دانش‌آموزان و معلمان ضروری است:
 • برنامه‌ی روزانه: با دانستن برنامه‌ی روزانه همه می‌دانند چه ساعتی باید چه کار کنند و همه چیز منظم پیش می‌رود.
 • انتخاب‌های نهار و میان‌وعده: سعی کنید این انتخاب‌ها را تا جایی که می‌شود ساده کنید تا کودکان گیج نشوند. 
 • کارهای کلاسی: یک جدول با اسامی کودکان و وظایف‌شان به آن‌ها کمک می‌کند هر کسی کار خود را بداند. 
 • تقویم: کودکان با کمک تقویم زمان و مفاهیمی مثل هفته و روزهای هفته را بهتر درک می‌کنند. با استفاده از تقویم هم‌چنین می‌توانید رویدادهای آینده مثل تعطیلات، سفرهای آموزشی و تولد کودکان را به همه اطلاع دهید. 
 • دیوار کلمات: کلماتی که می‌خواهید کودکان یاد بگیرند را چاپ کنید و روی یکی از دیوارهای کلاس بزنید. به این شکل این کلمات همیشه در دید کودکان هستند و راحت‌تر در ذهن‌شان می‌مانند. 

فضاهای کلاس را جدا کنید

کلاس مهد کودک به فضاهایی باز و بزرگ برای تشکیل دادن کلاس‌ها، بازی کردن کودکان و حتی خوابیدن آن‌ها نیاز دارد. خیلی از معلمان با استفاده از کفپوش‌های رنگی این فضاها را در کلاس مشخص می‌کنند. قبل از انتخاب این فضاها نکات زیر را در نظر بگیرید:
 • خیلی از معلمان دوست دارند یک «صندلی معلم» در قسمتی از کلاس داشته باشند. این صندلی برای بزرگسالان است و نقش نقطه‌ی کانونی را برای کودکان بازی می‌کند. معلم برای خواندن داستان یا صحبت کردن با کودکان روی این صندلی می‌نشیند و به این شکل هم کودکان او را بهتر می‌بینند، هم خودش به همه‌ جای کلاس تسلط دارد. 
 • صندلی‌های راحتی ممکن است دردسرساز شوند. یادتان باشد کودکان به این صندلی‌ها مثل وسیله‌ی بازی نگاه می‌کنند. 
 • سعی کنید از صندلی‌های اداری چرخ‌دار استفاده نکنید چون کودکان روی آن‌ها می‌نشینند و می‌چرخند یا به این طرف و آن طرف کلاس می‌روند و در بهترین حالت حواس همه را پرت می‌کنند. 

چیدمان لوازم کلاس‌های مهد کودک باید به‌صورتی باشد که کودک روی معلم متمرکز باشد.

وسایلی که حواس کودکان را پرت می‌کند را پنهان کنید

از آن‌جایی که توجه کودکان خیلی راحت به محیط اطراف‌شان جلب می‌شود، باید سعی کنید کلاس مهد کودک را طوری طراحی کنید که بتوانند روی معلم متمرکز شوند.
 • قفسه‌های اسباب‌بازی‌ها را با پارچه بپوشانید. 
 • سعی کنید قسمتی که در آن درس می‌دهید را از دیگر قسمت‌های کلاس جدا کنید. اگر دانش‌آموزان وسط قفسه‌های کتاب بنشینند، نمی‌توانند تمرکز کنند و به راحتی حواس‌شان پرت می‌شود. 

در برنامه‌های کلاسی خلاقیت به‌خرج دهید

در بعضی مهد کودک‌ها هر جلسه یکی از والدین یکی از کودکان سر کلاس می‌آید و برای همه داستان می‌خواند یا در بازی‌های کلاسی شرکت و کودک خود را همراهی می‌کند. با برگزار کردن این نوع برنامه‌ها علاوه بر درگیر کردن والدین در آموزش کودکان، کاری می‌کنید کودکان هم در کلاس بیشتر احساس امنیت کنند و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. 
منبع : Wikihow