اگر قصد دارید دکوراسیون آشپزخانه‌ی منزل‌تان را تغییر دهید، باید بدانید انتخاب کابینت مناسب در زیبایی آشپزخانه تاثیر زیادی دارد و با توجه به سلیقه و بودجه‌ی‌تان انتخاب‌های زیادی پیش رو دارید. می‌توانید کابینت ارزان، آماده، سفارشی یا نیمه سفارشی خریداری کنید. هم‌چنین کابینت از مواد خام مختلفی مثل چوب، فلز، ترموفیل، لمینت و مواد سازگار با محیط‌زیست ساخته می‌شود. برای این‌که بفهمید کدام نوع کابینت برای آشپزخانه‌ی شما مناسب است، با مجله ایرانگان همراه باشید. 


کابینت‌های چوبی

صندوق‌های کابینت از تخته‌ی چند لا یا تخته‌ی خورده چوب که با چوب روکش می‌شود ساخته شده‌اند. ممکن است درها از چوب سخت یا روکش چوب باشند. انواع سفارشی و نیمه سفارشی آن مدل‌ها و رنگ‌های زیادی دارند اما انواع آماده‌ی آن تنوع زیادی ندارند. تعمیر کابینت‌های چوبی بسیار ساده است و می‌توان با زدن رنگی جدید ظاهر آن‌ها را تغییر داد. رطوبت در درازمدت باعث می‌شود درهای چوبی کابینت باد کنند. می‌توانید با استفاده از مایع ظرف‌شویی و آب گرم و یک دستمال، کابینت‌های چوبی را تمیز کنید.


کابینت‌های سازگار با محیط‌زیست

این نوع کابینت از مواد بازیافت‌شده یا قابل‌ بازیافت ساخته می‌شود. برای ساختن این کابینت‌ها معمولا از بامبو، چوب‌های بی‌مصرف یا چرمی که تولید‌کنندگان کفش دور انداخته‌اند استفاده می‌شود. استفاده از این نوع کابینت ردپای کربن‌تان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد اما قیمت بالایی دارد. با استفاده از یک دستمال مرطوب می‌توانید بامبو، چوب و چرم را تمیز کنید.


لمینت از چسباندن لایه‌های کاغذ یا رزین‌های پلاستیکی به تخته‌های چند لا یا خورده چوب ساخته می‌شود.

کابینت‌های لمینت

لمینت از چسباندن لایه‌های کاغذ یا رزین‌های پلاستیکی به تخته‌های چند لا یا خورده چوب ساخته می‌شود. این ماده چکش‌خور نیست به همین دلیل طراحی بیشتر کابینت‌های جنس لمینت صاف و رنگ آن‌ها سفید است؛ البته بین مدل‌های سفارشی و نیمه سفارشی آن تنوع رنگ بیشتری پیدا خواهید کرد. بافت لمینت ممکن است مات، دانه دانه یا براق باشد. کابینت‌های جنس لمینت ارزان و بادوام هستند؛ البته اگر ترک بخورند یا خط بیفتند تعمیر کردن آن‌ها غیر ممکن است. می‌توانید با استفاده از شوینده همه‌‌کاره لکه‌های روی آن را از بین ببرید و با خمیر لمینت خش‌‌‌ها را بپوشانید.


کابینت‌های ترموفیل

 این نوع کابینت با گرم کردن وینیل و کشیدنش روی MDF ساخته می‌شود و شکل‌ها و طرح‌های مختلفی دارد. بیشتر انواع آماده‌ی آن سفید مات و یخچالی هستند اما انواع نیمه سفارشی آن بافت‌های براق و رنگ‌های متنوع‌تری دارند. این نوع کابینت ارزان است و طرح‌های مختلفی دارد. اگر لایه‌ی وینیل سوراخ شود کابینت دیگر قابل تعمیر نیست. رنگ روی ترموفیل در معرض گرما از آن جدا می‌شود. بهتر است روی کابینت‌هایی که کنار گاز هستند عایق گرما نصب کنید. می‌توانید با یک شوینده‌ی همه‌کاره ترموفیل را تمیز کنید. 


کابینت‌های فلزی

این نوع کابینت از چسباندن لایه‌های استیل ضد زنگ روی چوب چند لایه و تخته‌ی‌ خورده چوب ساخته می‌شود. در برخی مدل‌ها پنل‌های شیشه‌ای یا اکریلیکی در قاب‌های استیل یا آلومینیوم قرار می‌گیرند. فلز‌هایی که برای ساخت این نوع کابینت استفاده می‌شوند ضد لک و ضد زنگ هستند و در معرض گرما یا رطوبت آسیب نمی‌بینند. البته ممکن است خط بیفتند یا غر شوند و اثر انگشتان روی آن‌ها می‌ماند. می‌توانید با یک دستمال مرطوب کابینت‌های فلزی را تمیز کنید.


منبع : Elledecor