اگر قصد دارید دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌ی خود را عوض کنید، به مدل و کیفیت کابینت توجه زیادی داشته باشید. هنگام انتخاب کابینت برای آشپزخانه یا سرویس بهداشتی، باید انواع کابینت‌های موجود را بررسی کنید و کابینت مناسب برای فضای مورد نظر خود را انتخاب کنید. این‌ها چهار نوع اصلی کابینت هستند:


دیواری

عمق کابینت دیواری معمولا 30 سانتی‌متر است که هنگام نصب می‌توان آن را تا 43 سانتی‌متر هم افزایش داد. 


بلند

کابینت‌های بلند معمولا 2 متر ارتفاع دارند و برای نگهداری مواد غذایی یا جاروها و وسایل نظافت استفاده می‌شوند. 


کابینت‌های آماده می‌توانند انتخابی منطقی و اقتصادی باشند ولی اندازه آن‌ها قابل تغییر نیست.

کابینت‌های آماده

کابینت‌های آماده می‌توانند انتخابی منطقی و اقتصادی باشند. این نوع کابینت در کارخانه تولید انبوه می‌شود و اندازه‌ی آن قابل تغییر نیست و به همین دلیل، بیشتر برای خانه‌هایی که فرایند ساخت‌شان به پایان رسیده مناسب است. اندازه‌ی کابنیت‌های آماده ثابت است و تفاوت اندازه‌های مختلف آن 7 سانتی‌متر است. جنس این نوع کابینت ممکن است تخته‌ی خورده‌چوب با روکش پلاستیکی، لمنیت، ملامیم یا چوب سخت باشد. با این‌که بعضی از انواع این کابینت کیفیت متوسطی دارند و از چوب‌های خوب ساخته نمی‌شوند، اگر هنگام خرید دقت کنید مدل‌هایی از آن را پیدا ‌خواهید کرد که قیمتی منطقی و کیفیتی خوب داشته باشند. 


قسمت‌‌های خاص

این کابینت‌ها شامل کابینت‌های گوشه‌ی دیوار، زیر سینک و گاز، قسمت‌های آویز، قفسه‌ها، جای بطری‌ها و جای وسایل آشپزخانه می‌شوند. اگر بین روی پیشخوان و کابینت‌های دیواری 45 سانتی‌متر فاصله باشد، فضایی به‌وجود می‌آید که می‌توان از آن استفاده‌های زیادی کرد. 


کابینت‌ها بر اساس روش ساخت به چهار دسته تقسیم می‌شوند:


پایه

کابینت‌های استاندارد پایه 60 سانتی‌متر عمق و 1 متر ارتفاع دارند. عمق این نوع کابینت ممکن است تا 68 سانتی‌متر هم باشد. برای این‌که استفاده از آن‌ها راحت‌تر شود، کابینت‌های پایه را روی یک سطح که تقریبا 10 سانتی‌متر از زمین ارتفاع دارد قرار می‌دهند. 


کابینت‌های سرهمی قیمت مناسبی هم دارند ولی از نظر اندازه، مدل و واد سازنده تنوع زیادی ندارند.

کابینت‌های سرهمی

کابینت‌های سرهمی که قیمت مناسبی هم دارند را می‌توانید از فروشگاه‌ها خریداری کنید. انتخاب‌هایی که از لحاظ مدل، اندازه و مواد سازنده دارید زیاد نیستند و این نوع کابینت نیاز به سرهم شدن دارد. اگر خودتان بتوانید این کار را انجام دهید، قادر خواهید بود تا حد زیادی در هزینه‌های نصب صرفه‌جویی کنید؛ اما اگر در نصب کابینت حرفه‌ای نباشید، ممکن است کابینت‌ها پس از مدتی دچار مشکل شوند. 


کابینت‌های نیمه سفارشی

کابینت‌های نیمه سفارشی تنوع بیشتری در مدل و مواد سازنده دارند و از لحاظ قیمت هم متوسط هستند. با خرید این نوع کابینت می‌توانید اندازه‌ی آن‌ها را کمی تغییر دهید و معمولا کیفیت خوبی دارند. نکته‌ی مثبت این نوع کابینت این است که تنوع زیادی از لحاظ مدل، رنگ و تزئینات دارد و باعث می‌شوند آشپزخانه‌ی‌تان بیشتر شبیه چیزی که دوست دارید باشد. کابینت‌های نیمه سفارشی تمام انواع کابینت را شامل می‌شوند. 


کابینت‌های سفارشی

کابینت‌های سفارشی بیشترین تنوع در مدل، مواد سازنده، رنگ و امکانات را دارند و دقیقا طبق خواسته‌های شما ساخته می‌شوند. اندازه‌ی این نوع کابینت را می‌توان تعیین کرد و در طراحی آن خلاقیت زیادی به‌خرج داد؛ به همین دلیل کابینت سفارشی از دیگر انواع آن برای فضاهای خاص مناسب‌تر است. از آن‌جایی که طرح‌های این نوع کابینت محدودیت ندارد، ممکن است قیمت بسیار بالایی داشته باشد. 


منبع : Hgtv