از زمانی که انسان‌های اولیه روی تخته‌ سنگ‌ها می‌نشستند، قابل پیش‌بینی بود که روزی روی مبلمانی زیبا بنشینند و استراحت کنند. البته سالم نگه داشتن مبلمان می‌تواند کار مشکلی باشد، اما با دانستن نکات زیر بسیار آسان‌تر می‌شود. 


از روکش استفاده کنید

اگر در خانه کودک دارید یا بزرگسالان مثل کودکان رفتار می‌کنند و غذا و خوراکی روی مبل با ارزش‌تان می‌ریزند، استفاده از روکش می‌تواند فکر بسیار خوبی باشد. اگر نوزاد در خانه داشته باشید روکش از ریختن خرابکاری نوزاد روی مبل هم جلوگیری می‌کند. بهتر از همه این‌که روکش‌های مبلمان طرح‌های متنوعی دارند و ارزان هستند. 


نگهداری درست از چرم

چرم طبیعی زیباست و دوام زیادی دارد، اما نکاتی وجود دارد که در نگهداری از مبلمان چرمی باید رعایت کنید. مثلا هیچ‌وقت نباید به چرم طبیعی آب بزنید. اگر روی آن آب ریخت، به سرعت با یک دستمال نرم و خشک آن را پاک کنید. هم‌چنین نور خورشید هم می‌تواند روی مبلمان چرمی تاثیر منفی داشته باشد و از آن‌جایی که چرم خیلی راحت خاک می‌گیرد باید مبلمان چرمی را مرتب گردگیری کنید. 


برای نگهداری از صندلی‌های چوبی می‌توانید با پولیش را با فرچه روی چوب بزنید تا خشک شود.

نگهداری از صندلی‌های چوبی

صندلی‌‌های چوبی می‌توانند بسیار راحت باشند و در زیبایی دکوراسیون داخلی منزل تاثیر زیادی داشته باشند. اما اگر روی آن‌ها خط بیفتد زیبایی خود را از دست می‌دهند و دکوراسیون داخلی منزل را هم خراب می‌کنند. خوشبختانه به‌سادگی می‌توان خط‌های صندلی‌های چوبی را از بین برد؛ می‌توانید از پلیش کفش مشکی استفاده کنید. بهترین روش برای انجام این‌ کار این است که پلیش را با استفاده از فرچه روی چوب بزنید و سپس روی آن فوت کنید تا خشک شود. خط‌ها طوری ناپدید می‌شوند که انگار جادو کرده‌اید.


نگهداری از کفپوش چوبی

کفپوش‌ چوبی ممکن است در اثر بازی کردن حیوانات خانگی یا جابه‌جا کردن مبلمان خط بیفتد و آسیب ببیند. می‌توانید از پلیش کفش برای از بین بردن خط‌های روی کفپوش‌ استفاده کنید و زیبایی آن را بازگردانید. 


نرم کردن کشوهای سفت

کشوها پس از مدتی سفت می‌شوند و گیر می‌کنند، شما هم دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید و در نهایت آن‌ها را دور می‌اندازید. اما گیر کردن کشو مشکل بزرگی نیست و دلیل نمی‌شود به این خاطر کل دراور را دور بیاندازید. می‌توانید با یک تکه صابون روی قسمتی که گیر می‌کند بکشید و کشو مثل روز اولش باز و بسته خواهد شد. اگر فکر می‌کردید درست کردنش کار سختی خواهد بود باید بدانید که به همین سادگی است. 


استفاده از پرده‌های مناسب

مبلمانی که در اتاق پذیرایی استفاده می‌شوند معمولا زیر نور آفتاب قرار می‌گیرند. اگر نور خورشید مستقیم روی مبلمان بتابد می‌تواند به آن آسیب وارد کند، اما می‌توانید با استفاده از پرده‌های مناسب میزان اشعه‌های مضری که وارد اتاق می‌شوند را به حداقل برسانید. 

نکات ذکر شده در مورد مبلمانی که نیاز به تعمیرات اساسی دارد صدق نمی‌کنند. پیدا کردن تعمیرکار مبلمان خبره کار ساده‌ای نیست و به همین دلیل تعمیر کردن مبلمان مشکل می‌شود. پس بهتر است از مبلمان خود به‌درستی نگهداری کنید که نیاز به تعمیر پیدا نکند. 


منبع : Helpr