این روزها هر جا می‌ رویم کتاب ‌ها یا رژیم‌ های لاغری متنوعی برای کاهش وزن می ‌بینیم. اما کدام یک از این رژیم ها واقعا موثر است؟ چند متخصص تغذیه، مؤثرترین رازهای کاهش وزن را برشمرده اند که در ادامه آنها را خواهید خواند: 

فقط روی کربوهیدارت تمرکز نکنید
به گفته ی یک متخصص تغذیه «کم کردن کربوهیدارت ممکن است به کاهش وزن منجر شود، اما باید با کاهش کالری همراه باشد. اگر تمام کربوهیدارت ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید و آن را با مقدار زیادی مواد روغنی و آجیل جایگزین کنید، کالری رژیم غذایی خود را کاهش نداده‌اید و در نتیجه وزن کم نخواهید کرد. حتی ممکن است وزن اضافه کنید». به‌جای آن که روی یک ماده ی غذایی بیش از اندازه تمرکز کنید یا آن را به کلی از رژیم غذایی خود کنار بگذارید، مقدار کلی کالری رژیم غذایی‌تان را کاهش دهید.

از غذایی که می‌خورید لذت ببرید
اگر هنگام غذا خوردن به چیزی که میل می‌کنید توجه نکنید، هیچ‌وقت وزن کم نخواهید کرد. به‌ عبارت ‌دیگر، بلعیدن غذا در حین ایمیل چک کردن یا تماشای تلویزیون احتمالا به افزایش وزن منجر خواهد شد. یک متخصص تغذیه پیشنهاد می‌کند به غذای خود توجه کنید. تحقیقات نشان می‌دهند کسانی که با طمأنینه غذا می‌خورند 34 درصد کمتر از تندخورها چاق می‌شوند. اما با طمانینه غذا خوردن یعنی چه؟ این متخصص تغذیه مذکور می‌گوید «بهتر است غذای خود را پای میز میل ‌کنید. این به شما کمک می‌کند از غذا خوردن ناخودآگاه که معمولا روی مبل، تخت یا در دفتر کار انجام می‌شود اجتناب بورزید».

در طول رژیم غذایی برای کاهش وزن اندازه گیری سایز و وزن به صورت متوالی اشتباه است.

اندازه نگیرید
یک متخصص تغذیه می‌گوید «یکی از بهترین راهنمایی ‌هایی که به مردم می‌کنم کنار گذاشتن اندازه ‌گیری و استفاده از شلوار برای تخمین کاهش وزن است». اندازه‌ای که با متر می ‌گیرید می ‌تواند معیار خوبی برای سلامت بدن شما باشد، اما بر اساس عوامل زیادی مثل زمان، مایعات نوشیده شده و ورزش متغیر است. اینکه لباس چطور تن مان می‌شود معیار بهتری است. اگر بستن دکمه‌های شلوارتان سخت شده، بهتر است فکری به حال رژیم غذایی خود بکنید. اگر ترازو شما را ۱ کیلو سنگین تر از دیروز نشان می‌دهد، نگران نباشید. این وزن اضافه ممکن است به خاطر سدیم یا دستشویی نرفتن باشد.

به ابزارهای الکترونیکی اتکا نکنید
امروزه همه از مچ ‌بندهای لوکس یا اپلیکیشن های محاسبه کننده ی کالری مصرفی استفاده می‌کنند، اما به گفته ی یک متخصص تغذیه، استفاده از این ابزارها ممکن است به‌ جای کاهش وزن به افزایش وزن منجر شود. او می گوید «باید بدانید این دستگاه‌ ها فقط می‌توانند تخمین بزنند. از نتایج خودتان به‌ عنوان استاندارد استفاده کنید. اگر وزن کم نمی‌کنید، کالری شما کم نشده است، همیشه حرف برنامه یا دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید را باور نکنید».

به کاهش وزن مثل ازدواج نگاه کنید، نه یک رابطه ی موقت
رژیم های غذایی که وعده ی کاهش وزن سریع و ناگهانی می دهند هیجان‌انگیز هستند. اما متاسفانه، علم به ما می گوید به همان سرعت که وزن کم می کنیم به همان سرعت هم وزن اضافه می کنیم. راه بهتر کدام است؟ یک متخصص تغذیه می گوید «هیچ وقت برای کاهش وزن کاری انجام ندهید که تمایلی به انجامش ندارید. اگر نمی دانید فلان رژیم غذایی چقدر برای‌تان سخت است، آن را به مدت دو هفته امتحان کنید تا متوجه شوید تحملش را دارید یا نه».

سعی کنید در طول رژیم غذایی غذاهایی که دوست دارید را کمتر بخورید.

غذاهایی که دوست دارید را کمتر میل کنید
خوردن چندین وعده ی غذایی کوچک در طول روز، زمانی یکی از روش های رایج کاهش وزن محسوب می شد، اما تحقیقات جدید نشان می دهند این راهبرد اشتباه است. یک متخصص تغذیه پیشنهاد می کند با همان روزی 3 یا 4 وعده غذا خود را سیر کنید. خوردن وعده های کمتر در طول روز کمک می کند کمتر به غذا خوردن فکر کنید.
کافئین قهوه سوخت و ساز بدن را تقویت می ‌کند، پس به کالری سوزاندن نیز کمک می‌ کند. حتی در برخی موارد به افزایش استقامت فرد نیز منجر شده است. نکته ی مهم اینجاست که یادتان باشد قهوه را با خامه یا شکر شیرین نکنید چون اصلا به کاهش وزن کمک نخواهد کرد.

همیشه هنگام سفر با خود میان‌ وعده‌های کوچک داشته باشید
به گفته ی یک متخصص تغذیه و رژیم ‌‌های لاغری «بیشتر مردم تا زمانی که زندگی یکنواخت و روزمره ی خود را در پیش گرفته اند، به رژیم غذایی خود پایبند می مانند. اما وقتی سفر می کنند، بیرون غذا می خورند و یا در تعطیلات به سر می برند همه چیز به هم می ریزد. به این ترتیب همیشه یک قدم به جلو و سپس یک قدم به عقب بر ‌می ‌دارند.» اما کلید نتیجه گرفتن از رژیم غذایی، ثبات قدم در پیروی از آن است.

چیزهایی که می‌نوشید به‌اندازه ی چیزهایی که نمی‌نوشید اهمیت دارند
حتما می‌دانید که باید نوشیدنی ‌های گازدار و قهوه ی پر شکر و پر کالری را کنار بگذارید. ولی آیا می‌ دانید به‌جای آنها چه چیزی باید بنوشید؟ به گفته ی همان متخصص تغذیه «با نوشیدن روزی 24  فنجان آب سرد می ‌توانید 100 کالری بیشتر بسوزانید». آب سرد باعث می‌شود بدن‌تان انرژی بیشتری برای گرم شدن مصرف کند. اگر تا امروز به آب نوشیدن عادت نداشته‌اید سعی کنید این عادت را در خود به وجود آورید. کافئین قهوه سوخت و ساز بدن را تقویت می ‌کند، پس به کالری سوزاندن نیز کمک می‌ کند. حتی در برخی موارد به افزایش استقامت فرد نیز منجر شده است. نکته ی مهم اینجاست که یادتان باشد قهوه را با خامه یا شکر شیرین نکنید چون اصلا به کاهش وزن کمک نخواهد کرد.
منبع : Prevention