اتاق خالی هم می‌تواند مثل یک صفحه یا بوم نقاشی فرصت یا چالش باشد. دکوراسیون داخلی اتاق را می‌توان به شکل‌های مختلف طراحی کرد و همین باعث می‌شود شروع کردن کار به یک چالش تبدیل شود. ما بعضی قوانین چیدن مبلمان را جمع‌آوری و آن‌ها را به 10 نکته‌ی ساده تبدیل کرده‌ایم. این نکات به شما کمک می‌کنند بفهمید چه چیزی را کجا قرار دهید و کجا قرار ندهید و باعث می‌شوند بتوانید انتخاب‌های خود را اولویت‌بندی کنید. با استفاده از این نکات به یک طراح دکوراسیون داخلی تبدیل نمی‌شوید اما در مسیر درست قرار می‌گیرد و می‌توانید دکوراسیون داخلی منزل خود را به شکلی حرفه‌‌ای طراحی کنید. 


عملکرد

به کاربرد اتاق و این‌که چند نفر از آن استفاده می‌کنند توجه کنید. این به شما کمک می‌کند بتوانید وسایل و تعداد نشیمن‌گاه‌هایی که نیاز دارید را تعیین کنید. 


نقطه‌ی کانونی

نقطه‌ی کانونی اتاق را پیدا کنید؛ نقطه‌ی کانونی می‌تواند شومینه، پنجره یا تلویزیون باشد. سپس مبلمان را با توجه به نقطه‌ی کانونی بچینید. اگر می‌خواهید در اتاق تلویزیون تماشا کنید، فاصله‌ی ایده‌آل مبلمان تا تلویزیون باید سه برابر اندازه‌ی صفحه‌ی نمایش باشد. پس اگر یک تلویزیون 40 اینچ دارید، مبلمان باید 3 متر با آن فاصله داشته باشد. 


اولویت

بزرگترین مبل را اول بچینید، مثلا مبل سه نفره در اتاق پذیرایی و تخت در اتاق خواب. در بیشتر مواقع این مبلمان باید رو به نقطه‌ی کانونی اتاق قرار بگیرند. مبل‌های تک‌نفره نباید بیش از 2.5 متر از مبل سه نفره فاصله داشته باشند تا مکالمه کردن برای کسانی که از اتاق استفاده می‌کنند راحت باشد. مگر در صورتی که اتاق خیلی کوچک باشد، نباید مبلمان را به دیوارها بچسبانید. 


در دکوراسیون داخلی اتاق از چیدمان نامتقارن وسایل استفاده کنید تا احساس راحتی بیشتری ایجاد شود.

تقارن

چیدمان متقارن بیشتر برای اتاق‌هایی که مصارف رسمی دارند مناسب است. چیدمان نامتقارن باعث می‌شود دکوراسیون داخلی اتاق حس خودمانی‌تری داشته باشد. 


مسیر رفت‌و‌آمد

به مسیر رفت‌وآمدی که از اتاق می‌گذرد توجه داشته باشد و تعداد افرادی که از درهای اتاق استفاده می‌کنند را در نظر بگیرید. بهتر است مسیر رفت‌و‌آمد را با مبلمان بزرگ سد نکنید. برای مسیر‌های پر رفت‌وآمد 80 سانتی‌متر تا 1 متر فضا و برای مسیر‌های کم رفت‌و‌آمد حداقل 60 سانتی‌متر فضای خالی در نظر بگیرید. 

سعی کنید مسیر فت‌وآمد را به دور مبلمان هدایت کنید نه میان آن. اگر مسیر رفت‌وآمد از میان مبلمان می‌گذرد سعی کنید آن را به‌جای یک بخش بزرگ در دو بخش کوچک بچینید. 


تنوع

مبلمان با اندازه‌های مختلف را در جاهای مختلف اتاق پخش کنید؛ به‌طوری که وقتی اتاق را بررسی می‌کنید چشمان‌تان بالا و پایین شوند. مثلا با گذاشتن یک وسیله بلند یا بزرگ مقابل وسیله‌ای هم‌اندازه‌ش در طرف دیگر اتاق تعادل را برقرار کنید. سعی کنید وسایل بلند یا بزرگ را کنار هم قرار ندهید. 


در دکوراسیون داخلی و چیدمان مبلمان خمیده با قرار دادن یک میز زاویه‌دار تضاد بیشتری ایجاد کنید.

تضاد

خط‌های صاف و خمیده را برای نشان دادن تضاد با هم ترکیب کنید. اگر مبلمان مدرن و خطی است، یک میز گرد میانش قرار دهید تا تضاد به وجود بیاید. اگر مبلمان خمیده است، یک میز زاویه‌دار برایش انتخاب کنید. هم‌چنین می‌توانید با کنار هم قرار دادن مبلمان پایه دار و بدون پایه تضاد بیشتری ایجاد کنید. 


سهولت استفاده

میزها را طوری قرار دهید که وقتی روی مبل‌ها می‌نشینید به‌سادگی قابل دسترسی باشند. مبلمان هم‌اندازه را کنار هم قرار دهید. میزی که میان مبل‌ها قرار می‌گیرد باید 35 تا 45 سانتی‌متر از آن‌ها فاصله داشته باشد تا فضای کافی برای قرار گرفتن پاها فراهم شود. 


حرکت چرخشی

در اتاق پذیرایی باید حداقل 120 سانتی‌متر بین گوشه‌ی هر میز با نزدیک‌ترین دیوار یا مبلمان فاصله باشد. اگر مسیر رفت‌و‌آمد از پشت صندلی‌های یک طرف میز نمی‌گذرد، 90 سانتی‌متر هم کفایت می‌کند. در اتاق‌‌خواب هم باید بین کنار تخت و دیوار 60 سانتی‌متر و بین تخت و در 90 سانتی‌متر فاصله باشد. 


طراحی

برای خودتان کار اضافی نتراشید. قبل از این‌که بخواهید مبلمان را بچینید، طرح خود را روی کاغذ پیاده کنید. ابعاد اتاق را اندازه‌گیری کنید و جای درها، پنجره‌ها، پریزها و وسایل گرمایشی را در نظر بگیرید. سپس طرح اتاق را بکشید و جای مبلمان را در آن مشخص کنید. به این شکل کمتر کار می‌کنید و بیشتر خوش می‌گذرانید.


منبع : Houzz