اتاق‌خواب خصوصی‌ترین قسمت خانه است و نباید طراحی آن را سرسری گرفت. فرض کنید دکوراسیون داخلی اتاق‌خواب‌تان را خودتان طراحی می‌کنید و از خود می‌پرسید به چه نکاتی باید توجه کنم؛ ما در ادامه تلاش کرده‌ایم پاسخی مختصر و مفید برای سوال شما ارائه کنیم. 


قالی یا فرش

هیچ‌چیز بدتر از این نیست که در صبحی فرح‌بخش از خواب بیدار شوید و پای‌تان را روی کف سرد و سفت اتاق بگذارید و حال‌تان خراب شود؛ البته اگر از دنده‌ی چپ بلند نشده باشید. به خودتان لطف کنید و یک فرش یا قالی نرم و راحت برای زیر تخت‌خواب خود تهیه کنید تا صبح‌ دل‌انگیزتان خراب نشود. اگر قبلا اتاق‌خواب خود را فرش کرده‌اید، اضافه کردن یک قالی کوچک‌تر برای پای تخت می‌تواند فکر خوبی باشد.رختخواب‌تان باید به اندازه کافی روکش، ملحفه و بالشت داشته باشد.

روکش، ملحفه و بالشت به میزان لازم

تخت‌خواب‌تان با مقدار مناسبی از بالشت، ملحفه و روانداز  ظاهری مجلل و راحت خواهد داشت، ولی نباید چنان بیش از حد از آن‌ها استفاده کنید که مجبور شوید قبل از خواب 10 دقیقه با رخت‌خواب کشتی بگیرید تا موفق شوید به زیر پتو بروید. بسته به تخت‌خواب این میزان متغیر است، ولی به‌طور معمول بین 2 تا 6 بالشت برای تخت‌خواب‌تان کافی است.


جایی برای نشستن

البته واضح است که تخت‌خواب جای نشستن نیست و شما  در مواقعی مانند خواندن روزنامه و مکالمه با همسرتان، برای نشستن به مبلمان راحتی متناسب با اتاق‌خواب خود نیاز دارید. مثلا می‌توانید میز و صندلی راحتی با فاصله از تخت خود قرار دهید که هر وقت خواستید ایمیلی چک کنید و یا کار دیگری دارید مجبور نباشید آن را در تخت‌خواب خود انجام دهید.


فناوری، بی‌فناوری

اتاق‌خواب جای خوابیدن است؟ برای خوابیدن به چه وسایلی نیاز دارید؟ قطعا تلفن همراه هوشمند جز آن وسایل نیست. این قضیه راجع به دیگر  وسایل دنیای فناوری هم صادق است، مخصوصا تلویزیون. با داشتن تلویزیون در اتاق‌خواب شب‌ها تا دیروقت بیدار خواهید ماند و در نتیجه هنگام کار و یا قبل از این‌که وقت خواب فرا برسد، خسته و خواب‌آلود خواهید بود. در دنیای امروز که به نحو فزاینده‌ای همه‌ی تجهیزات به دنیای اینترنت اتصال دارند، دور نگه‌داشتن فناوری‌های هوشمند از اتاق‌خواب هم کار سختی شده است. ولی مطمئنا اگر در اتاق‌خواب فارغ از این دغدغه‌ها باشید، احساس بهتری خواهید داشت. اگر خیلی عشق دنیای فناوری هستید بهتر است برای استفاده از آن به اتاق دیگری بروید.


در اتاق خواب می‌توانید از اشیا مورد علاقه‌تان به جای استفاده از لوازم دکوری استفاده کنید.

کلکسیونی از اشیاء موردعلاقه‌تان

اتاق‌خواب‌تان حتما نباید مانند اتاق نشیمن پر از اشیاء و اثاثیه‌ی تزئینی باشد، بلکه تعداد اندکی از اسباب و اثاثیه‌ای که لبخند رضایت به چهره‌تان می‌آورند، کافی هستند. مثلا می‌توانید اشیائی که در طی سال‌ها جمع‌آوری نمودید و تا به حال از آن‌ها استفاده نکرده‌اید را به دکوراسیون داخلی اتاق خواب‌تان اضافه کنید. حتما آن‌ها را طوری قرار دهید که وقتی بیدار می‌شوید در امتداد خط نگاه‌تان قرار داشته باشند. به این شکل بالاخره هدف اصلی آن‌ها یعنی خوشحال کردن شما، محقق می‌شود!


آباژور

آباژور یکی از اقلام ضروری دکوراسیون داخلی هر اتاق‌خواب خوش‌ترکیبی است. اما این تنها دلیلی نیست که شما اغلب آباژورها را در مجلات دکوراسیون داخلی و طراحی می‌بینید. ترکیب تنگ آب، چند کتاب بزرگ، گل و گیاه و آباژور یکی از ضرورت‌های دکوراسیون داخلی هر اتاق‌خوابی آرامش‌بخش است. هرچه آباژورتان غیرعادی‌تر باشد، بهتر با ترکیب اتاق‌تان می‌نشیند و می‌تواند امضای سلیقه‌ی شما باشد.


عکس‌ها و تصاویر ، البته نه خانوادگی

هرچقدر که دل‌تان می‌خواهد می‌توانید اتاق‌های دیگرتان را پر از عکس‌های خانوادگی کنید، ولی بهتر است کمتر از عکس‌هایی که ممکن است خاطراتی ناراحت کننده را به یاد شما بیاورند در اتاق‌خواب‌ خود استفاده کنید. عکس‌ها و تصاویر شیک و آرامش‌بخش را در اتاق‌خواب خود قرار دهید که به شما حس خوبی بدهند و وقتی می‌خواهید به خواب بروید با یادآوری شخص یا خاطره‌ای خاصی ذهن‌تان را به هم نریزند.


منبع : Elledecor