در این مطلب قصد داریم تجهیزات مورد نیاز به همراه جزئیات راه‌اندازی یک آتلیه عکاسی را بازگو کنیم. البته ما فرض را بر این می‌گذاریم که شما عکاس حرفه‌ای هستید و دوربین عکاسی با کیفیتی جهت عکسبرداری در اختیار دارید.

اتاق عکاسی

اتاق عکاسی در آتلیه عکاسی باید خالی و سفید رنگ باشد. ایده‌آل این است که کف اتاق بتنی و رنگ شده باشد. هیچ‌گاه از فرش و قالیچه برای پوشش کف اتاق استفاده نکنید. دلیل این امر این است که اتاق پر از تجهیزات برقی است و اتصالی برقی یا یک جرقه می‌تواند باعث آتش سوزی شود.

نورپردازی

نورپردازی مهم‌ترین قسمت طراحی آتلیه عکاسی است. ابتدا مطمئن شوید هیچ گونه منبع خارجی نور وجود ندارد و اتاق کاملا تاریک است. در عین حال نوری کمی که از زیر درب وارد اتاق می‌شود چندان مشکل ساز نیست. اما همین نور کم می‌تواند در شرایط و نوع خاصی از عکسبرداری‌ باعث خراب شدن عکس شود. سه لامپ چتری برای تمام آتلیه عکاسی با هر اندازه‌ای کافی است. در واقع این لامپ چتری یک نورافکن است که نور آن به طور مساوی پخش می‌شود.
فلاشر تا زمانی که عکسبرداری صورت نگیرد غیر فعال است و درست هم‌زمان با عکسبرداری فعال می‌شود. این فلاشرها می‌توانند بر روی دوربین عکاسی یا اطراف اتاق نصب شوند. برای داشتن یک آتلیه عکاسی حرفه‌ای باید سه عدد فلش چتری داشته باشید. یکی از این فلش‌ها بر روی دوربین عکاسی و یکی هم باید دور لنز دوربین نصب شود. تمام دوربین‌های حرفه‌ای ساخته شده در سال‌های اخیر دارای حسگر بی سیم IR هستند که امکان تطبیق با فلش را فراهم می‌کند. البته به‌ندرت می‌توان از تمام این فلش‌ها همزمان استفاده کرد، اما وجود آن‌ها برای افزایش کیفیت عکسبرداری ضروری است. تمام تجهیزات یدکی مورد نیاز مانند باتری و لامپ را همیشه در دسترس‌ترین مکان قرار دهید.

صندلی 

داشتن صندلی در چند طرح و شکل می‌تواند ایده‌ی خوبی برای آتلیه عکاسی باشد. تنه‌ی بریده شده درخت به شرط آن‌که با رنگ سیاه اسپری شده باشد هم گزینه خوبی است.

تری پاد با قابلیت تنظیم ارتفاع و سبک بهترین گزینه برای خرید این تجهیزات آتلیه عکاسی است.

تری پاد

یک تری پاد بلند و یک تری پاد کوتاه برای عکسبرداری در هر زاویه کفایت می‌کند. تری پاد با قابلیت تنظیم ارتفاع و سبک بهترین گزینه برای خرید این تجهیزات آتلیه عکاسی است.

تراس

تراس سازه‌ای فلزی است که به شما امکان آویزان کردن لامپ را می‌دهد. اندازه و تعداد تراس باید متناسب با اندازه آتلیه عکاسی انتخاب شود. بعضی از انواع تراس قابلیت تنظیم اندازه دارند. حداقل سه تراس داشته باشید.

نردبان

برای نصب لامپ و دیگر تجهیزات به تراس به نردبان احتیاج خواهید داشت. اگر تری پاد آن قدر بلند نباشد که بتوان از زاویه دلخواه عکسبرداری کرد، می‌توانید از نردبان برای عکسبرداری استفاده کنید.

ژل عکسبرداری

این صفحات پلاستیکی شفاف روی منبع نور قرار می‌گیرند. برای مثال اگر بخواهید حالت غروب آفتاب را ایجاد کنید، باید یک ژل زرد به منبع نور بالا و یک ژل قرمز رنگ به منبع نور پایین بزنید. ژل عکسبرداری در رنگ‌های مختلفی عرضه می‌شود.

نور سنج

نور سنج برای اندازه‌گیری شدت نور استفاده می‌شود. این دسته از تجهیزات آتلیه عکاسی  برای بهبود کیفیت عکاسی لازم است.

در آتلیه عکاسی هنگامی‌که دوربین عکاسی روی تری پاد قرار گرفته است کنترل از راه دور تجهیزات اهمیت پیدا می‌کند.

کنترل از راه دور تجهیزات

دستگاه شاتر کنترل از راه دور امکان عکسبرداری بدون لمس دوربین عکاسی را فراهم می‌کند. این مزیت هنگامی که دوربین عکاسی روی تری پاد قرار گرفته است اهمیت پیدا می‌کند.

کارت حافظه و فیلم عکاسی

بسیاری از عکاسان حرفه‌ای از دوربین‌های عکاسی دیجیتال SLR که نیاز به کارت حافظه دارند استفاده می‌کنند. اگر از فیلم عکاسی استفاده می‌کنید از برچسب زدن و نگهداری آن‌ها در جای خشک و خنک اطمینان حاصل کنید.

پنکه 

تمام تجهیزات از لامپ‌های چتری گرفته تا فلاش مقدار زیادی گرما تولید می‌کنند. در ضمن اتاق عکاسی حتما باید فضایی بسته باشد. بنابراین چندان تهویه هوا در اتاق وجود ندارد. برای خنک نگه داشتن آتلیه عکاسی حداقل پنج پنکه لازم دارید.

سه راهی

از سه راهی‌های محافظ تغییر نوسانات برق استفاده کنید. هر سه راهی را برای نوع خاصی از تجهیزات آتلیه عکاسی به کار ببرید. برای مثال تمام پنکه‌ها را در یک سه راهی بزنید. به این شکل از اضافه بار جلوگیری خواهد شد. در قسمت‌هایی که امکان استفاده از سه راهی وجود ندارد، می‌توانید از باتری‌های پشتیبان استفاده کنید.

منبع : Wikihow