با در نظر گرفتن وضعیت بازار ملک و املاک، بازسازی خانه می تواند نسبت به اسباب‌کشی انتخاب بهتری باشد. یک پروژه ی بازسازی که درست طراحی شده باشد می تواند ارزش و راحتی خانه ی شما را افزایش دهد. در ادامه نکاتی در مورد بازسازی خانه خواهید خواند که به شما کمک خواهند کرد در پروژه ی بعدی خود موفق تر باشید.

در تعیین بودجه واقع‌گرا باشید
تعیین بودجه قبل از شروع بازسازی خانه از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر نمی توانید از پس مخارج پروژه بربیایید شروع کردن آن منطقی نیست. در مورد توانایی مالی خود صادق باشید و بودجه ی واقعی خود را روی کاغذ بنویسید. سپس 90 درصد بودجه را به بازسازی اختصاص دهید و 10 درصد آن را برای مخارج پیش بینی نشده نگاه دارید.

برآورد
اگر به این نتیجه رسیده اید که یک استخر به اندازه ی استخرهای المپیک در حیاط خانه ی خود درست کنید یا خانه‌ای با نمای کلاسیک با سقفی سنگی داشته باشید، سوال اصلی این است که آیا این نوسازی در حد و اندازه ی محله ی شما و کلیت خانه هست یا نه؟ اگر هیچ کدام از همسایه های تان استخر یا سقف سنگی نداشته باشند احتمال اینکه موقع فروش بتوانید پولی که خرج کرده اید را بازگردانید کمتر است.

بازسازی و نوسازی خانه به برنامه ریزی دقیق و مدیریت زمان نیاز دارد.

طرح

حالا که بودجه ی کار را تعیین کرده‌اید و ایده ی نوسازی را هم دارید، وقت آن رسیده که نوسازی مورد نظر خود را طراحی کنید. این مرحله به برنامه‌ریزی و زمان نیاز دارد. نباید در طراحی عجله کرد. برای این کار زمان بگذارید و فهرستی از اهداف و نیازهای پروژه ی نوسازی خود تهیه کنید. وقتی از نیازهای خود فهرست داشته باشید می توانید کمی تحقیق کنید و سپس به یک طرح مشخص برسید. اگر می خواهید پروژه ی بازسازی سنجیده ای داشته باشید بهتر است با یک معمار یا طراح دکوراسیون داخلی مشورت کنید.

می توانید طرح های خوب زیادی را از اینترنت و کتابچه‌های طراحی دکوراسیون داخلی پیدا کنید. حتی اگر برای به انجام رساندن طرح خود، یک متخصص طراحی دکوراسیون داخلی  استخدام کنید، صرف زمان برای شروع سنجیده ی اجرای طرح می تواند مخارج شما را کاهش دهد‍.

گستره ی کار
پس از این که این کار به اتمام رسید گستره ی پروژه ی خود را با جزئیات مشخص کنید. نمی توانید بدون مشخص کردن گستره ی کار با پیمانکار قرارداد ببندید. هرچه تعیین گستره ی کار جزئی تر باشد تجربه ی بهتری خواهید داشت و احتمال به وجود آمدن اختلاف کمتر خواهد بود.

برنامه‌ریزی
در برنامه‌ریزی پروژه ی بازسازی و انتظارات خود واقع‌بین باشید. بیشتر پروژه‌ها بیش از یک هفته زمان نیاز دارند. حتی پروژه‌های ساده ی نوسازی آشپزخانه در بعضی موارد تا یک ماه وقت می گیرند. پس مطمئن شوید برای اتفاقات غیرمنتظره برنامه‌ریزی کرده‌اید.

برای بازسازی و نوسازی خانه از پیمانکار مطمئن مشاوره و قیمت بگیرید.

از پیمانکارهای مختلف قیمت بگیرید
اگر قصد ندارید تمام کارها را خودتان انجام دهید، پیشنهاد می شود حداقل از سه پیمانکار مطمئن و پیشنهاد شده قیمت بگیرید. اهمیت این کار در روشن شدن جزئیاتی است که ممکن است برای هر دو طرف مشخص نباشد. همچنین ممکن است در مخارج شما صرفه جویی شود و مجبور نباشید برای انتخاب پیمانکار مورد نظر خود انعطاف زیادی به خرج بدهید. اطمینان حاصل کنید هر پیمانکار روی گستره ی کاری یکسانی قیمت می گذارد تا بتوانید آن‌ها را باهم مقایسه کنید.

پیمانکاران مطمئن

احتمالا این یکی از مهم‌ترین نکاتی است که به شما گوشزد می شود. حتما باید سابقه ی پیمانکارانی که قرار است برای بازسازی و دکوراسیون داخلی با شما کار کنند را بررسی کنید. پیمانکاران خوب کم نیستند. پیمانکاران ناوارد و نادرست نیز همینطور. لازم نیست زمان زیادی صرف کنید، کافی است از آنها شماره ی مشتریان قبلی شان را بخواهید و از آن ها در مورد کیفیت کار پیمانکار سؤال کنید.

قرارداد
هیچ وقت بدون قرارداد پیمانکار استخدام نکنید. بیشتر پیمانکاران معتبر به امضای قرارداد اصرار می کنند پس اگر این کار را نکردند ممکن است کاسه ای زیر نیم کاسه باشد.قرارداد نوسازی شما می تواند بسیار ساده باشد، اما مشخص کردن گستره ی کار، مخارج و نحوه ی محاسبه ی خسارات دیرکرد و تغییر در گستره ی کار ضروری است. این مسئله اهمیت زیادی دارد و باید جزو اولویت‌های شما باشد.

خودتان برخی زحمات را تقبل و در مخارج صرفه‌جویی کنید
اگر بعضی از کارهای پروژه ی بازسازی را خودتان انجام دهید در مخارج صرفه‌جویی خواهید کرد. حتی اگر توانایی زیادی در بازسازی خانه ندارید با تعمیر خرابی‌های ساده، رنگ کردن یا کارهای ساده ی دیگری از این دست می توانید پول کمتری خرج کنید.