اکثر افراد شاغل همیشه منتظر تعطیلات هستند و دوست دارند زودتر از کار خلاص شوند و زیر آفتاب دراز بکشند و نوشیدنی‌های خنک بنوشند. تعطیلات زمانی است برای استراحت، آرامش و به خود رسیدن. تعطیلات حتی می‌تواند برای کاهش وزن هم مفید باشد. در مطالعاتی که توسط محققان Kaiser Permanente Center for Health Research انجام شده بود کسانی که در 6 ماه 3 کیلوگرم وزن کم کرده بودند دو نقطه‌ی مشترک داشتند؛ آن‌ها شب‌ها 6 تا 8 ساعت می‌خوابیدند و یاد گرفته بودند چطور با اضطراب مبارزه کنند. وقتی از خانه دور می‌شویم آرامش داشتن اولویت اول است. به‌علاوه معمولا در تعطیلات افراد فعالیت بیشتری دارند و کالری بیشتری می‌سوزانند.

اما از آن‌جایی که چاق شدن در تعطیلات هم کار سختی نیست خیلی از ما از این‌که پس از تعطیلات 4 کیلوگرم وزن اضافه کنیم وحشت داریم. اگر شما هم نگران چنین چیزی هستید باید بدانید اضطراب فقط اوضاع را بدتر می‌کند. میزان کلسترول بالا که از اضطراب ناشی می‌شود یکی از دلایل اصلی است که باعث می‌شود خانم‌ها نتوانند کاهش وزن داشته باشند. پس اگر در تعطیلات نگران کار هستید یا فکر این‌که وزن اضافه خواهید کرد باعث شده اضطراب داشته باشید با این‌ کار تمام تاثیرات مثبت تعطیلات را خنثی می‌کنید.

به‌جای این‌که اضطراب داشته باشید بهتر است در خوردن و نوشیدن زیاده‌روی نکنید و از این نکات پیروی کنید تا با بدنی متناسب به خانه بازگردید.


تورهای سلامت

تورهای سلامت این روزها بسیار رایج شده‌اند و پیش‌بینی شده تا سال 2017 هر سال 9% رشد داشته باشند. در این تورها ورزش کردن قسمتی از تور می‌شود و می‌توانید با افراد دیگری که به تناسب اندام، ورزش و کاهش وزن علاقه دارند آشنا شوید. در این تورها افراد روزها دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی می‌کنند و شب‌ها هم به خوش‌گذرانی می‌رسند. به هر‌حال اگر تمام روز فعالیت‌ کنید یک یا دو لیوان نوشیدنی ضرری نخواهد داشت. 


غذاهای محلی بخورید

از آن‌جایی که غذاهای محلی معمولا با مواد غذایی تازه و میوه‌های فصل آماده می‌شوند معمولا سالم‌ترند. اگر می‌خواهید یک یا دو شب دسر میل کنید، مقدار زیادی سبزیجات و آب هم بخورید که تاثیرش جبران شود. 


زود بیدار شدن از خواب علاوه بر سوخت‌و‌ساز بالای بدن در طول روز موجب افزایش انرژی هم می‌شود.

سالم زندگی کنید

زود بیدار شدن و ورزش کردن نه‌تنها سوخت‌و‌ساز بدن را برای تمام روز بالا نگه می‌دارد بلکه به شما انرژی می‌دهد و باعث می‌شود در طول روز هم انتخاب‌های غذایی سالم‌تری داشته باشید. 


از غذای فرودگاه دوری کنید

بهتر است وقتی سفر می‌کنید برای خود غذاهای سالم مثل سالاد، سیب، سیب‌زمینی و تخم‌مرغ آب‌پز بیاورید. درست است این‌ها را در فرودگاه هم می‌توانید پیدا کنید اما احتمال این‌که آن‌ها را از بین غذاهای دیگر انتخاب کنید بسیار کم است. به‌علاوه به این شکل ذهن‌تان را برای تغذیه سالم در طول سفر آماده می‌کنید. 


راه‌های جدید برای عرق ریختن پیدا کنید

ورزش کردن حتما نباید در باشگاه ورزشی انجام شود، محیط اطراف را بررسی کنید و راه‌های جدیدی برای ورزش کردن پیدا کنید. در ساحل قدم بزنید، دوچرخه کرایه کنید، در دریا شنا کنید، تنیس بازی کنید یا اگر می‌توانید به کلاس یوگا بروید.


یادتان باشد فقط یک‌ هفته است

این کارهایی که هر روز انجام می‌دهید، فعالیت‌های آخر هفته و سبک زندگی‌تان است که روی وزن و اندازه کمرتان تاثیر دارد نه یک هفته تعطیلات. پس بهتر است آرامش خود را حفظ کنید و سعی کنید از تعطیلات لذت ببرید.


منبع : Shape