در کنار طراحی فیزیکی یک رستوران، نورپردازی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های طراحی دکوراسیون داخلی رستوران به شمار می‌آید. نورپردازی مناسب به رستوران شما یک فضای خاص خواهد بخشید و میهمانانی که برای صرف غذا یا میهمانی به رستوران شما می‌آیند را تحت تأثیر قرار خواهد داد. برای تاثیرگذار بودن نورپردازی باید یکسری از نکات کلیدی در آن رعایت شود. طراحی یک نورپردازی نامناسب می‌تواند تمام لذت‌های مهمانان و مشتریان رستوران را نابود سازد. برای انتخاب یک نورپردازی مناسب باید ابتدا به فضا و جوی از رستوران که مایلید طراحی شود فکر کنید. پس از تشخیص جو حاکم بر رستوران، شما قادر خواهید بود لوازم و وسایل مورد نیاز برای نورپردازی را تدارک ببینید. برای ایجاد یک فضای صمیمی و جادار به همراه احساس آرامش فراوان باید یک نورپردازی با رنگ و تصاویر و هم‌چنین چینش مناسب برای بهره‌گیری از کل فضا، را به اجرا در آورید. طوری نورپردازی رستوران خود را طراحی کنید که برای هریک از وعده‌های غذایی و هر نوع مراسم خاص یک نورپردازی مخصوص ارائه شود. بی‌شک ارائه‌ی یک تجربه‌ی خوب از صرف غذا در نتیجه اجرای تمامی فاکتورهای زیباسازی در رستوران خواهند بود. به‌طور مثال نور مستقیم برای مکان‌هایی از رستوران که غذا در آن‌جا به نمایش گذاشته می‌شود مناسب خواهد بود و برای متعادل سازی نور و زیبا نشان دادن فضای رستوران و  مکان‌های دیگر مانند قسمت‌های پذیرایی، بهتر است از نورپردازی غیر مستقیم استفاده شود.
 

نورپردازی  خارجی رستوران

نورپردازی خارجی رستوران جلوه‌ای زیبا و فریبنده به ساختمان و فضای خارجی رستوران شما خواهد بخشید. برخی‌ها نیز معتقدند نورپردازی خارجی به اندازه نورپردازی داخلی حائز اهمیت است. نورپردازی مناسب خارجی کمک خواهد کرد که رستوران شما بیشتر به چشم بیاید و با ایجاد یک فضای دلفریب مشتریان احتمالی را جذب خواهد کرد. در نور پردازی خارجی دقت داشته باشید که فضای ورودی و پارکینگ از نور کافی برخوردار باشند تا از حوادث احتمالی جلوگیری به‌عمل آید. در نورپردازی بیرون رستوران توجه به جزییاتی مانند مکان‌های قرارگیری چراغ، زاویه تابش نور چراغ، استایل و رنگ نور‌ها برای ایجاد یک هارمونی مناسب بسیار ضروری خواهد بود. برای نورپردازی زمین و کف پارکینگ‌ها‌، لامپ‌های زانوئی انتخاب مناسبی خواهند بود. ورودی رستوران به‌عنوان اولین مکان تأثیرگذاری بر روی مشتری محسوب می‌شود. در برخی از اوقات این مکان‌ها به‌عنوان محل انتظار هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. دقت کنید در نورپردازی این قسمت از رستوران هیچ‌گونه فاکتور نامناسبی وجود نداشته باشد، چرا که می‌تواند از لحاظ روانی بر روی مشتری تاثیر منفی بگذارد.

طراحی دکوراسیون داخلی رستوران و یا طراحی مجدد آن بدون یک نورپردازی زیبا و مناسب به‌چشم نخواهد آمد.

نورپردازی داخل رستوران

معمولا طراحی دکوراسیون داخلی یک رستوران هزینه زیادی را در بر خواهد داشت. با توجه به این نکته، طراحی دکوراسیون داخلی رستوران و یا طراحی مجدد آن بدون یک نورپردازی زیبا و مناسب به‌چشم نخواهد آمد و در نتیجه تمامی این هزینه‌های گزاف برای طراحی دکوراسیون داخلی به هدر خواهد رفت. بهتر است فضای داخلی رستوران را از یک‌نواختی درآورده و به‌گونه‌ای آن را تغییر دهید که مایلید مشتریان‌تان آن‌گونه در مورد فضای رستوران قضاوت کنند.
یکی از روش‌های کارا و مناسب برای ایجاد این فضا استفاده از لامپ‌های LED است. این لامپ‌ها در انواع مختلفی در بازار وجود دارند که از زیبایی، انعطاف، رنگ‌بندی زیاد، قیمت مناسب و بازده بالای انرژی برخوردار هستند. برای استفاده از این لامپ‌ها نگران هزینه‌ی سیم‌کشی مجدد نباشید چرا که پس از نصب این لامپ‌ها، هزینه‌های کاسته شده در نتیجه‌‌ی کاهش مصرف انرژی به جبران این هزینه‌ها خواهد انجامید. استفاده از یک گروه لامپ LED  می‌تواند به زیبایی مکان‌های خاص و ویژه‌ی رستوران شما کمک کند. به‌طور مثال قسمت‌های پذیرایی از مهمانان یا جایگاه ویژه و لوژ‌نشین را می‌توانید بسیار زیبا و اختصاصی‌تر نشان دهید. استفاده از چند لوستر چند طبقه‌ای مشابه و هم‌اندازه در رستوران می‌تواند یک حس خوب، جذاب و دراماتیک را به مشتریان القا کند. در صورت استفاده از این لوسترها بهتر است به منظور ایجاد یک فضای مشابه و هماهنگ، این لوستر‌ها در یک خط آویزان و نصب شوند. 
یکی دیگر از کاربردهای نورپردازی نشان دادن زیبایی‌های معماری دیوارهای رستوران است. سنگ کاری‌ها، نقش و نگارها، گچبری‌ها و سایر تزئینات معماری دیوار با یک نورپردازی مناسب زیباتر به نظر خواهند رسید.
برخی از شرکت‌های تولید کننده‌ی لامپ، اقدام به ساخت لامپ‌های کم‌نور می‌کنند. استفاده از این لامپ‌ها نیز فضای رستوران را عاشقانه‌تر نشان خواهد داد. البته باید به خاطر سپرد اگر از این لامپ‌ها بالای میزها استفاده می‌کنید، باید از انواع دیگر نورپردازی نیز استفاده کنید تا نور کافی برای مشتریان فراهم شود. روش دیگری برای نورپردازی بالای میز این روزها رواج زیادی دارد، استفاده از لامپ و آویز با سیم‌های بلند بالای میز و پیشخوان است. 

منبع : Interior- deluxe