تا به حال برای شما پیش آمده که بخواهید آخر شب وقتی همه خوابند سراغ یخچال بروید و کمی بستنی یا نوشیدنی بردارید، ولی هنگام راه رفتن روی پارکت صدای جیر جیر تخته‌ها اهل خانه را بیدار کرده باشد؟ یکی از مشکلاتی که کفپوش پارکت ممکن است پیدا کند صدای جیر جیر آزار دهنده‌ی آن است. فرقی نمی‌کند کفپوش پارکت شما با فرش پوشیده شده باشد یا بدون پوشش باشد، اگر جیر جیر می‌کند این صدا را می‌توان به چند روش بر طرف کرد.

قبل از این که تصمیم به رفع صدای جیر جیر پارکت بگیرید، باید دلیل ایجاد این صدای آزار دهنده را بدانید. صدای جیر جیر پارکت معمولا به علت شل شدن تخته‌های کف است. تخته‌های کف که شل شده‌اند روی هم مالیده می‌شوند و این صدا را به وجود می‌آورند، یا این‌که روی زیر ساز کفپوش کشیده می‌شوند. تخته‌های شل شده‌ی کف که زیر پا احساس می‌شوند در وضعیت بدی قرار داشته و باید فورا تعمیر شوند.


گزینه‌های رفع صدای جیر جیر کفپوش پارکت

بر اساس شدت صدای جیر جیر و توانایی دسترسی به محل اصلی ایجاد صدا، دو گزینه برای رفع مشکل صدا در کفپوش پارکت وجود دارد. دسترسی به تخته‌های کف سخت‌تر از آن است که به نظر می‌رسد و نیاز به صبر و برنامه دارد.

قبل از تعمیر اساسی پارکت می‌توانید با زدن ماده‌ی روان کننده بین زیر ساز کف و تخته‌ها و یا هر چیز دیگری که باعث تولید صدا می‌شود، صدای جیر جیر را موقتا از بین ببرید. پودر گرافیت و پودر تالک برای روان کردن محل سایش و ایجاد صدا بسیار عالی هستند.

پودر را روی تخته‌هایی که صدا می‌کنند بپاشید. برای این‌که پودر به داخل تخته‌ها نفوذ کند، روی پارکت راه بروید تا صدا بدهد. با این کار درز‌های بین تخته‌ها باز شده و پودر وارد آن‌ها می‌شود. این کار را آن‌قدر  تکرار کنید تا صدا از بین برود یا کمتر شود. به یاد داشته باشید که استفاده از پودر روان کننده مشکل شما را برای طولانی مدت بر طرف نمی‌کند و موقتی است. پس از مدتی دوباره باید از پودر استفاده کنید یا این‌که دست به کار شوید و مشکل را یک بار برای همیشه بر طرف کنید.


شل شدن میخ‌ها یا نبود میخ کافی در تخته‌ها یکی از دلایل احتمالی صدای جیر جیر کفپوش پارکت است.

شل شدن میخ‌ها یا نبود میخ کافی در تخته‌ها یکی دیگر از دلایل احتمالی صدای جیر جیر کفپوش پارکت است. اگر به زیر ساز کف از طریق زیر زمین یا جای دیگر دسترسی دارید، می‌توانید نگاهی به آن بندازید و ببینید مشکل از میخ‌ها است یا خیر. اگر مشکل کار از میخ‌ها بود، می‌توانید با زدن چند میخ از کشیده شدن تخته‌های پارکت بر روی یکدیگر جلوگیری کنید که در نتیجه‌ی آن صدای جیر جیر هم بر طرف می‌شود.

اما شاید مشکل چیزی دیگری باشد و با کوبیدن میخ حل نشود. باز اگر دسترسی به زیر ساز کف داشتید، می‌توانید از نزدیک به تخته‌ها نگاه کنید و از کسی بخواهید تا روی قسمتی که صدا می‌دهد راه برود تا بتوانید عامل ایجاد صدا را پیدا کنید. می‌توانید با چکش چند لایی یا گوه بین شکاف‌های به وجود آمده بزنید تا فاصله‌ی میان تخته‌های کف و زیر ساز کف پارکت را پر کند و دیگر صدا ندهد.

دلایل دیگر صدای آزار دهنده‌ی کفپوش پارکت می‌تواند تکیه گاه ضعیف یا تعداد کم پل‌های چوبی باشد که تیرها را به هم وصل می‌کند. در هر دو حالت لازم است چند پل چوبی یا تکیه گاه اضافه کنید تا از آویزان شدن زیر ساز کف یا تخته‌های کف پارکت جلوگیری شود. باید فاصله را به طور دقیق اندازه گیری کنید تا تکیه‌گاه مناسب را برای آن پیدا کنید.

وقتی از زیر ساز کف میخ یا پیچ می‌زنید، باید میخ یا پیچ به تخته‌ی کف اصلی برسد اما از آن برون نزند. پس پیچ یا میخی را انتخاب کنید که بیش از حد بلند نباشد. پیچ‌های درای وال (دیوار خشک) برای این کار مناسب هستند چون تا کفپوش می‌رسند اما از آن عبور نمی‌کنند.

البته کار تعمیر از زیر کفپوش پارکت و در قسمت زیر ساز کف مزایای خود را دارد اما اگر به هر دلیلی به زیر ساز کف دسترسی ندارید یا روی پارکت موکت چسبانده‌اید شاید لازم باشد موکت را از آن جدا کنید و از بالا پیچ یا میخ بزنید به طوری که سر آن با کف یکی شود. زدن میخ یا بستن پیچ آن هم با زاویه‌ی درست می‌تواند دشوار باشد. اندازه‌گیری را با دقت انجام دهید تا مطمئن شوید میخ از تیر چوبی عبور می‌کند. اگر مطمئن نیستید که بتوانید میخ یا پیچ را در جای صحیح آن بزنید،می‌توانید به جای آن از  چسب نجاری و و یک کاردک استفاده کنید. چسب نجاری را بین تخته‌های پارکت بزنید و با استفاده از کاردک آن را از درز‌ها داخل کنید. یک جسم سنگین روی قسمت چسب کاری شده بگذارید و اجازه دهید سفت شود. شاید لازم باشد پس از سفت شدن دوباره چسب بزنید تا مطمئن شوید آن قسمت کاملا پر شده است.

با این‌که این روش‌ها می‌توانند صدای جیر جیر پارکت را از بین ببرند، ممکن است جایی دیگری از پارکت صدا بدهد یا تعمیراتی که کرده‌اید صدا را کاملا از بین نبرده باشد. با گذشت زمان تخته‌های پارکت خشک می‌شوند و ایجاد صدا در برخی از موارد اجتناب‌ناپذیر است.


منبع : Builddirect