معمولا به نورپردازی کمتر از دیگر المان‌های طراحی دکوراسیون داخلی توجه می‌شود در حالی که یکی از مهمترین آن‌هاست و  در اتاقی چند‌کاره مثل اتاق کودک اهمیت بسیار زیادی دارد. 

نورپردازی سه نوع اصلی دارد:

  • نورپردازی فراگیر که به‌طور معمول یک روشنایی کلی و دل‌چسب به‌وجود می‌آورد. لامپ‌های بالای سر که به سقف یا دیوار‌ متصل می‌شود نورپردازی فراگیر ایجاد می‌کنند.
  • نورپردازی کاربردی که برای روشن کردن جاهایی که در آن‌ها فعالیت‌هایی مثل انجام تکلیف یا خواندن انجام می‌شوند استفاده می شود. 
  • نورپردازی متمرکز که برای پررنگ کردن المان‌های معماری و دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. لامپی که نورش روی یک اثر هنری متمرکز شده نمونه‌ای از نورپردازی متمرکز است. 
تمام اتاق‌ها باید هم نورپردازی فراگیر داشته باشند و هم نورپردازی کاربردی؛ نورپردازی متمرکز هم مثل خامه‌ی روی کیک می‌ماند. با استفاده از نورپردازی متمرکز می‌توانید کاری کنید تابلوهایی که برای خریدن‌شان وقت و هزینه‌ی زیادی صرف کردید دیده شوند. 

در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودکان از وسایل نورپردازی شکستنی استفاده نکنید.

امنیت

هنگام انتخاب وسایل نورپردازی برای اتاق کودک باید به فکر امنیت فرزندتان باشید. سعی کنید از وسایل نورپردازی استفاده کنید که شکستنی نباشند. مثلا می‌توانید به‌جای استفاده از نورافشان‌های شیشه‌ای از  مدل‌های چوبی آن استفاده کنید. چراغ‌های داخل سقفی هم از چراغ‌هایی که به سقف آویزان یا به دیوار متصل می‌شوند و ممکن است توپ بازی بچه‌ها به آن‌ها برخورد کند امن‌ترند. حواس‌تان به چیزهایی که ممکن است در هوا پرواز کنند باشد. 
سعی کنید تصور کنید یک بچه‌ی بازی‌گوش چه کارهایی ممکن است انجام دهد. بچه‌ها به‌راحتی می‌توانند چراغ‌های روی میزی را زمین بیاندازند. سعی کنید چراغ‌ها را به پایه‌ی میز یا دیوار محکم کنید. 

انتخاب‌ها

هنگام خرید یادتان باشد چراغ‌ها می‌توانند المان‌های تاثیرگذاری در دکوراسیون داخلی منزل باشند. چراغ‌های کوچک انتخاب نکنید. مردم معمولا برای کودکان چیزهای کوچک انتخاب می‌کنند اما چراغ‌های بزرگ و چشم‌گیر  مخصوصا اگر جفت باشند و هرکدام را روی یکی از میز‌های پاتختی بگذارید بسیار زیبا می‌شوند. به عملکرد چراغ‌ها توجه کنید. چراغ‌های مطالعه باید تنظیم شوند که بتوانید نور را دقیقا جایی که نیاز دارید متمرکز کنید. چراغ‌هایی که سه میزان متفاوت نور دارند عالی هستند. بهتر از آن، می‌توانید روی تمام کلید‌ها تنظیم‌کننده‌ی نور نصب کنید. 
حباب لامپ یا نورافشانی که انتخاب می‌کنید هم اهمیت زیادی دارد و می‌توانید با استفاده از آن به لامپ شخصیت دهید. می‌توانید لامپ‌های ارزان بخرید و بگذارید و بچه‌ها به‌عنوان کاردستی برایش نورافشان درست کنند. به‌ این شکل به‌سادگی می‌توانید آن‌ها را در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق‌شان سهیم کنید. 


منبع : Hgtv