از متخصصان طراحی دکوراسیون داخلی در مورد انتخاب طرح اتاق کودک سوال کرده‌ایم تا اگر می‌خواهید فقط قسمتی از اتاق کودک را طراحی کنید یا یک طرح کلی برای آن انتخاب کنید، راهنمایی مفید برای شما فراهم کرده باشیم. 

اتاق کودک بهترین مکان برای استفاده از خلاقیت است، جایی که می‌توانید از کشتی دزدهای دریایی، برج‌هایی که شاهزاده‌ها در آن‌ها زندانی شده‌اند و مناظر جنگل‌ها در آن استفاده کنید. اگر می‌خواهید یک طرح کلی برای اتاق کودک‌تان انتخاب کنید یا فقط قسمتی از آن را طراحی کنید و اتاقی بسازید که در سال‌های آینده هم برای کودک‌تان جالب باشد، ما از متخصصین این کار راهنمایی‌هایی گرفتیم که به شما کمک خواهند کرد بهترین طرح را برای اتاق فرزندتان انتخاب کنید. 


شروع

طرح‌ اتاق کودک می‌تواند بسیار ساده یا پیچیده و پر از جزئیات باشد؛ پس قدم اول این است که تصمیم بگیرید تا کجا می‌خواهید پیش بروید. به گفته‌ی طراحان دکوراسیون منزل بهتر است هنگام تصمیم‌گیری در مورد دکوراسیون اتاق کودک به چند چیز توجه کنید: بودجه، سن کودک و این‌که پس از این‌که کودک بزرگ شد طرح اتاق تغییر‌پذیر است یا نه. معمولا کودکان در مورد دکوراسیون اتاق ایده‌هایی دارند اما یادتان باشد علایق کودکان مثل اندازه‌ی کفش‌های‌شان به‌سرعت تغییر می‌کنند. سعی کنید  دکوراسیون داخلی را طوری طراحی کنید که به موضوع خاصی مربوط نباشد و وقتی کودک بزرگ‌تر شد هم‌چنان برایش مناسب باشد. به این شکل می‌توانید در آینده طرح‌های روز را با اضافه کردن قسمت‌های جزئی و با هزینه‌ای کمتر به اتاق اضافه کنید. 


در طراحی اتاق کودک یکی از مواردی که باید مدنظر قرار داد جنسیت کودک می باشد.

طراحی اتاق پسرها

 سعی کنید برای اتاق کودکان 5 تا 3 سال با استفاده از تصاویر شخصیت‌های محبوب و یا نقل قول‌هایی از دوران بچگی المان‌های کودکی را در طرح استفاده کنید. اگر می‌خواهید برای بچه‌های بزرگ‌تر اتاق طراحی کنید اول از خودشان در مورد چیز‌هایی که دوست دارند سوال کنید. این‌که اتاق نشان دهنده شخصیت فرزندتان باشد اهمیت زیادی دارد؛ البته باید سعی کنید طرح اتاق کودک را با دکوراسیون بقیه‌ی قسمت‌های خانه هم هماهنگ کنید.

طرح باید آن‌قدر در چشم باشد که کودک را هیجان‌زده کند اما نه آن‌قدر زیاد که او پس از مدتی از آن خسته شود.  برای مثال اگر کاغذدیواری طرح‌دار استفاده می‌کنید بهتر است فقط یکی از دیوارهای اتاق را کاغذدیواری کنید. 


طراحی اتاق دخترها

می‌شود روی دیوارهای اتاق کودکان طرح‌های زیبایی زد، اما بسیار گران هستند و پس از 2 تا 4 سال مجبور خواهید شد روی آن را رنگ بزنید. اگر می‌خواهید دیوارها را طراحی کنید بهتر است طرحی انتخاب کنید که وقتی کودک‌تان بزرگ شد بتوانید تغییرش دهید. مثلا دشتی سرسبز و درختانی زیبا را می‌توانید بعدا به منظره‌ای از باغ و یک شاهزاده برای دخترها، یا حیوانات و جنگل و شوالیه و اژدها برای پسرها تبدیل کرد. اگر طرحی که استفاده می‌کنید یک پیش‌زمینه باشد تا سال‌ها بعد می‌توان تغییرش داد. از لامپ و اسبا‌ب‌بازی‌ها برای کامل کردن طرح استفاده کنید. به این شکل وقتی می‌خواهید طرح را تغییر دهید در مورد دور انداختن این وسایل کوچک احساس بدی نخواهید داشت. 


بهترین روش برای رسیدن به یک طراحی خوب در طراحی اتاق کودک استفاده از تخیل کودکان می باشد.

طرح‌های کلی

اگر شما و فرزندتان اتاقی منحصر به‌فرد می‌خواهید می‌توانید افسار تخیل خودتان و فرزندتان را باز کنید و اتاق دلخواه‌تان را طراحی کنید. اتاق کودک یکی از جاهایی است که برای طراحی‌‌اش می‌توانید کاملا تخیل خود را آزاد کنید. می‌توانید از تخیل کودک‌تان هم در انتخاب المان‌های طرح اتاق استفاده کنید و از این فرایند لذت ببرید. طراحی  دکوراسیون داخلی یک اتاق دوست‌داشتنی و جادویی که از یک داستان یا شخصیت الهام گرفته شده باشد فضایی پر از رمز و راز و خلاقیت به‌وجود می‌آورد. 

در نهایت این‌که هنگام طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک باید به سه نکته‌ی اصلی توجه کنید:

  • به کودک اجازه دهید در این فرایند شرکت داشته باشد. با این کار به تقویت تخیل و خلاقیت او کمک می‌کنید و باعث می‌شوید احساس استقلال کند. 
  • سعی کنید رنگ‌ها و المان‌هایی که استفاده می‌کنید باهم هماهنگی داشته باشند. یکپارچگی المان‌های طرح در زیبایی اتاق کودک تاثیر زیادی دارند.
  • از این کار لذت ببرید. هرچه نباشد این اتاق یک کودک است. 

منبع : Hgtv